TYP: a1

Po wakacyjnej przerwie na wody Zatoki Gdańskiej wracają jachty Programu Edukacji Morskiej

wtorek, 10 września 2013
Informacja prasowa
Pierwszy rejs w nowym roku szkolnym zrealizowany został 9 września. Do końca października, od poniedziałku do piątku podstawy żeglarstwa zgłębiać będą uczniowie pierwszych klas gdańskich gimnazjów. Jak pokazuje doświadczenie minionych edycji, dla wielu z nich jest to pierwszy rejs w życiu.

Jak wiele można nauczyć się podczas jednego dnia na wodzie, mówi kierownik Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, Maciej Makuła: Uczestnicy rejsów Programu zdobywają umiejętność bezpiecznego poruszania się po pokładzie jachtu. Zdobywają teoretyczną i praktyczną umiejętność wiązania podstawowych węzłów żeglarskich, stawiania i zrzucania żagli oraz ich obsługi podczas żeglugi. Każdy z uczestników, jeśli wykazuje chęć, prowadzi jacht samodzielnie, oczywiście pod nadzorem instruktora. Uczestnicy biorą też udział w cumowaniu jachtów przy nabrzeżu mariny.

Ale każdy rejs, to znacznie więcej niż nauka żeglowania. Płynąc Motławą ku Zatoce Gdańskiej, przez Kanał Portowy, uczniowie zgłębią morską historię miasta oraz poszerzają wiedzę z dziedziny ekologii. Dzięki merytorycznemu wsparciu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, gimnazjalistom w ciekawy i przystępny sposób przekazywana jest wiedza dotycząca obiegu wody w ich mieście oraz zasad ochrony zasobów naturalnych Morza Bałtyckiego. Stałym elementem każdego rejsu jest również zwiedzanie Twierdzy Wisłoujście.

Dotychczas na pokładzie Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku swoje pierwsze żeglarskie szlify zdobyło już ponad 11 000 uczniów, którzy przepłynęli ponad 25 000 mil morskich! Na dowód ukończenia rejsu wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowy dyplom oraz specjalną Kartę EURO26 Żeglarz, która dzięki licznym zniżkom, ułatwi młodym żeglarzom kontynuację edukacji i rozwój nowego hobby.

Przed uczniami kolejne rejsy i mnóstwo atrakcji, które organizatorzy przygotowali na jesień! Już 11 września na pokładzie jachtów Programu zagoszczą wyjątkowi goście… W rejs po Zatoce Gdańskiej, razem z gimnazjalistami wypłyną siatkarze drużyny LOTOS Trefl Gdańsk! Każdy kto jest ciekawy jak zawodnicy poradzą sobie na wodzie, powinien śledzić stronę www.programedukacjimorskiej.pl i facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877