TYP: a1

Paweł Tarnowski o Alcatel J/70 CUP

środa, 31 maja 2017
Informacja prasowa

68 załóg, 12 krajów i jachty J70 -  Alcatel J/70 CUP we Włoszech za nami. Regaty odbyły się w miniony weekend na włoskim jeziorze Garda. Paweł Tarnowski z Flexistav Apotex Team wyjazd ten traktuje jako bardzo wartościowy trening, ale za miesiąc w Pucharze Włoch wystartuje w pełnym, czteroosobowym składzie. Załoga z Polski zajęła 54 miejsce.


 
 


 
To nie były łatwe regaty wspomina Paweł Tarnowski sternik załogi Flexistav Apotex Team. Już sam start w obecności blisko 70 innych jachtów jest wyzwaniem. Dlatego też na wodzie często dochodzi do kontaktu pomiędzy jednostkami.
 
- Jeden incydent w naszą stronę był ze strony przeciwnika, który nie ustąpił nam pierwszeństwa i szczepiliśmy się salingami. Protest  jest rozpatrywany od razu, bo motorówek z sędziami jest tam koło 10-ciu, także praktycznie  w tym samym momencie podpływają z czerwona flagą i od razu winny musi odkręcić kółko na miejscu – mówi Tarnowski z Flexistav Apotex Team
 
Polak jest pod wrażeniem organizacji Alcatel J/70 CUP, mimo że na łódkach ściga się od ponad 30 lat z podobną sytuacją jeszcze nie spotkał. Chwali organizatorów.

- Bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którym się pierwszy raz spotkałem był fakt, że podczas niedzielnych startów kiedy mieliśmy 2 biegi do przepłynięcia, zaraz po pierwszym do sędziów wpłynął protest złożony przez Włochów na Brytyjczyka, gdzie Szwed był świadkiem tego zdarzenia. Szybko podpłynęły tam motorówki, ściągnęły sterników na statek i w ciągu 5-ciu minut ten protest został rozwiązany. Nic nie było przenoszone na brzeg, tylko rozwiązane jeszcze przed startem drugiego biegu – dodaje z podziwem.

Tarnowski decydując się na zmianę klasy jachtów z Delphia24 na J70, pracując nad taktyką wyścigu postanowił ograniczyć liczbę załogantów do 3 osób. Miało to zmniejszyć obciążenie, dając tym samym lepsze możliwości do rozpędzania jachtu przy mniejszych wiatrach.

- Wagowo była to słuszna decyzja. Musieliśmy spróbować takiego rozwiązania, jednak okazuje się, że ciężko sobie poradzić bez dodatkowych dwóch rąk do pracy na pokładzie. osoby, która prowadziłaby grota na bieżąco. Ja jako sternik musiałem sam ogarniać grota i ster - to jest jednak duży minus. Specyfika tej łódki jest taka, że dwóch załogantów balastuje z nogami wywieszonymi z boku, więc nie są w stanie mi pomóc. Będziemy musieli szukać jakiegoś kompromisu - wyjaśnia sternik Flexistav Apotex Team.
 
A tym ma być ograniczenie wagi wśród żeglarzy, co wiąże się ze ścisłą dietą dla załogi. Regaty rozgrywane na Jeziorze Garda były dla żeglarzy kolejnym doświadczeniem, Włochy opuścili zajmując 54 miejsce, ale to ich nie zraża. Kolejny start załogi Flexistav Apotex Team w Pucharze Włoch na jachtach J70 już za miesiąc - 23-25 czerwiec 2017 Alcatel J/70 Cup – J/70 Eurocup. Wcześniej w dniach 14-16 lipca żeglarze wezmą udział w V Długodystansowych Mistrzostwach Polski Klasy DELPHIA 24 OD, APOTEX CUP, regaty te będą rozgrywane na jachtach Delphia24.
 
 
Załoga wystartowała w składzie:
 
Paweł Tarnowski, Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz


Wyniki regat:

1. Calvi Network
2. Vertigo
3. Mag Ewa
4. L'Elagain
5. Enfant Terrible

Tagi: Paweł Tarnowski, Flexistav Apotex Team, regaty, Alcatel J/70 CUP
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946