TYP: a1

Otwarcie Mistrzostw Świata Katamaranów A-Class 2017

poniedziałek, 21 sierpnia 2017
Informacja prasowa

W Sopocie odbyło się uroczyste otwarcie Mistrzostw Świata katamaranów A-Class. Ceremonię otwarcia poprzedziła parada zawodników ulicą Monte Cassino do muszli koncertowej przy sopockim molo, gdzie odbyła się uroczystość.

Do zawodów przystąpi 125 zawodników z 18 krajów. Wśród nich światowa czołówka żeglarska oraz utytułowani polscy zawodnicy. Większość uczestników przybyła do Sopotu wcześniej, aby wziąć udział w otwartych mistrzostwach Polski klasy A, które zakończyły się 17 sierpnia.

Wśród znakomitych żeglarzy, którzy zawitali do Sopotu są m.in. Paul Larsen – szef i sternik projektu Vestas Sailrocket, najszybszej łodzi żaglowej, do którego należy rekord szybkości wśród jednostek napędzanych wiatrem – 121km/h, Konstantinos Trigonis – wielokrotny mistrz świata i Europy w klasie Tornado, czterokrotny olimpijczyk w klasie 470 i Tornado, Adam May - konstruktor jachtów Pucharu Ameryki, olimpijczyk IO 2000 w klasie Tornado, wielokrotny medalista mistrzostw Europy i świata w klasie Moth, trener Skandia Team GBR w klasie 2.4 na IO 2008 Paralympics, Daren Bundock - dwukrotny wicemistrz olimpijski w klasie Tornado (2000 z John Forbes, 2008 z Glenn Ashby), siedmiokrotny mistrz świata w klasie Tornado, trzykrotny mistrz świata w klasie F18, zdobywca Pucharu Ameryki w zespole Oracle, coach młodych żeglarzy w ramach Red Bull Youth America’s Cup, Mischa Heemskerk – aktualny mistrz świata A-class i F18.

W regatach startują również utytułowani polscy zawodnicy: Jakub Surowiec – mistrz świata juniorów 2016, Mistrz Polski A-Class 2017, Jacek Noetzel - srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy oraz czwarty zawodnik mistrzostw świata 2016, Tymoteusz Bendyk - piąty na mistrzostwach świata 2016 i mistrz Polski 2016, Marcin Badzio – wicemistrz świata juniorów i zarazem mistrz świata katamaranów klasy A Classic,

„Mistrzostwa Świata katamaranów klasy A to wyjątkowe wydarzenie, które po raz pierwszy organizowane jest w Polsce” - mówi Bartosz Gruszka, sędzia regat. „Do regat zarejestrowało się ponad 120 uczestników i w związku z tak liczną frekwencją, w fazie eliminacyjnej zawodnicy będą startować podzieleni na dwie grupy. Będą pływać na dwóch osobnych akwenach, od toru wodnego w Gdańsku prawie do Orłowa w Gdyni. W pięciu wyścigach eliminacyjnych zostanie wyłoniona połowa zawodników, którzy trafią do złotej grupy, aby zawalczyć o najwyższe trofea. Pozostali zawodnicy będą pływać w grupie srebrnej walcząc o najlepsze miejsce w swojej grupie”.

„Z naszej strony organizacyjnej jest to wydarzenie dużej rangi, ale nie jest to dla nas nowość” - dodaje Gruszka. „Akwen Zatoki Gdańskiej cieszy się dużą popularnością. Mamy na tyle prężne władze Polskiego Związku Żeglarskiego i kluby, że regularnie udaje im się zdobyć organizację ważnych regat rangi mistrzostw świata i Europy. Nasza ekipa sędziowska jest więc naprawdę bardzo doświadczona. Ale przed tą impreza jesteśmy podekscytowani, bo to klasa niezwykle widowiskowa i przyjechali naprawdę znakomici zawodnicy”.

Organizatorem Mistrzostw Świata jest klub żeglarski UKS Navigo Sopot działający od 2003 r. pod patronatem miasta Sopot. Zawodnicy klubu zaliczają się do czołówki światowej katamaranów klasy A.

„To długo wyczekiwany dzień, który zamyka okres wytężonych przygotowań. Przypomnę, że organizację regat wygraliśmy w 2015 roku, a starania o przyznanie nam ich organizacji zaczęliśmy jeszcze wcześniej – mówi Jacek Noetzel, zawodnik i organizator regat, komandor UKS Navigo. „Cieszy mnie fantastyczna frekwencja i obecność tylu naprawdę wybitnych zawodników. To będzie spektakularna impreza i jestem przekonany, dzięki niej, ta klasa zyska nowych zwolenników”.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Urząd Morski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Strona regat: http://aclassworlds2017.pl/

 

Tagi: katamarany, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877