TYP: a1

Odsłonięto pomnik generała Zaruskiego w Gdyni

piątek, 4 maja 2012
generał mariusz zaruski
Generał Mariusz Zaruski
3 maja o godzinie 16:00 na terenie Yacht Klubu Polski Gdynia odbyło się uroczyste podniesienie bandery i otwarcie sezonu żeglarskiego 2012, połączone z odsłonięciem pomnika gen. Mariusza Zaruskiego. Pomnik, po renowacji sfinansowanej przez Miasto, stanął przed siedzibą YKP od strony portu jachtowego.


Bandera w YKP Gdynia została podniesiona już po raz 88. Podczas uroczystości Janusz Taber, Komandor YKP, odczytał uchwałę Zjazdu Delegatów YKP nadającą pośmiertnie godność Komandora Honorowego Yacht Klubu Polski Mariuszowi Zaruskiemu i Antoniemu Aleksandrowiczowi, założycielom Klubu. Honorowe dyplomy zostały przekazane Miastu Gdynia i prezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi. Wręczono również nagrody w konkursie dla uczniów.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883