TYP: a1

Gala Zaruskiego w hołdzie Wielkiemu Polakowi

czwartek, 2 lutego 2017
Informacja prasowa

Dokładnie w 150. rocznicę urodzin generała Mariusza Zaruskiego, 31 stycznia 2017 r., w warszawskim Centrum Olimpijskim PKOl odbyła się Gala Zaruskiego inaugurująca oficjalnie Rok Mariusza Zaruskiego Polskiego Związku Żeglarskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele organizacji społecznych związanych z postacią patrona oraz uczniowie i opiekunowie szkół imienia Zaruskiego z całej Polski. 

Gala Roku Mariusza Zaruskiego

Archiwum PZŻ

Do Warszawy na uroczystość przybyli również goście związani z Mariuszem Zaruskim, w tym Wojciech Brzechowski, który w przeszłości był inicjatorem symbolicznego pochówku Mariusza Zaruskiego w Zakopanem oraz wielu akcji przypominających działalność Generała, Maria Grodzicki, orędowniczka idei Zaruskiego z Gdyni, a także Stefan Heinrich, syn chrzestny Mariusza Zaruskiego, ale także narciarz, żeglarz i ratownik TOPR.

Uroczystość miała podniosły charakter, wzięło w niej udział 11 pocztów sztandarowych, w tym ubrany w stroje regionalne poczet sztandarowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Były przemówienia odwołujące się do działalności bohatera uroczystości i jego spuścizny, odśpiewano hymn państwowy i pieśń morską z okresu XX-lecia międzywojennego. Nie zabrakło także elementów lżejszych, przełamujących nieco powagę uroczystości, do których z pewnością należały występu rzeszowskiego zespołu szantowego Klang, który w kilku krótkich wejściach rozruszał młodzieżową część widowni.

Gala Roku Mariusza Zaruskiego

Archiwum PZŻ

Podczas Gali odbyła się także premiera znaczka pocztowego wyemitowanego z tej okazji przez Pocztę Polską przedstawiającego generała Zaruskiego za kołem sterowym na tle tatrzańskich szczytów. Ważnym elementem ceremonii były także prezentacje programów edukacyjnych wybranych szkół, które nawiązywały do działalności generała Zaruskiego, aktywizujące uczniów i odwołujące się do idei Generała. Uwagę zwracała prezentacja przygotowana przez warszawską Szkołę Podstawową nr 53 poświęcona „Akademii Zaruskiego”, a także występ młodych uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Zakopanego, który przedstawiły wiersze i pieśni poświęcone bohaterowi uroczystości.

Gala Roku Mariusza Zaruskiego

Archiwum PZŻ

Podczas uroczystości redaktor Marek Słodownik, pomysłodawca obchodów Roku Zaruskiego i organizator Gali, ogłosił powołanie Nagrody imienia Mariusza Zaruskiego, którą Polski Związek Żeglarski ustanowił w celu uhonorowania ważnych postaci i instytucji działających w duchu Mariusza Zaruskiego. W zamyśle twórców nagrody, ma ona być wręczana co roku i nie będzie dzielona na kategorie.  Zaprezentowano także organizację konkursów szkolnych przygotowywanych przez szkoły z całej Polski. Omówiono również projekt wydawania okolicznościowej gazety „Rok Zaruskiego” informującej społeczność szkolną o całorocznych obchodach i koncentrującą się na działaniach szkół.

Gala Roku Mariusza Zaruskiego

Archiwum PZŻ

Uroczystość zakończył pokaz filmu o rewitalizacji jachtu „Generał Zaruski”, na pokładzie którego w rejs wypłyną laureaci wybranych konkursów szkolnych. Kolejnymi działaniami Roku Zaruskiego będą kwietniowa konferencja popularno-naukowa w Gdańsku, przygotowywana przez Pomorski Związek Żeglarski oraz październikowa Gala w Zakopanem podsumowująca całoroczne celebracje przygotowywana przez środowisko górskie.

Tagi: Mariusz Zaruski, generał, żeglarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492