TYP: a1

Odsłonięcie rzeźby kapitana Ludomira Mączki w szczecińskiej Alei Żeglarzy

czwartek, 14 maja 2015
Informacja prasowa | Piotr Owczarski, Żeglarski Szczecin
16 maja 2015 roku, o godzinie 11, Urząd Miasta we współpracy ze stowarzyszeniem Żeglarski Szczecin organizuje uroczystość odsłonięcia tegorocznych elementów Alei Żeglarzy. Wśród nich będą tablice Sekcji Żeglarskiej Ligi Morskiej, Stettiner Yacht Club, jachtu "Maria" oraz rzeźba kapitana Ludomira Mączki. W uroczystości wezmą udział: Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, zaproszeni przez Prezydenta goście, w tym: komandor Stettiner Yacht-Club Wolf-Rüdiger Grohmann, Zbigniew Zalewski - prezes ZOZŻ, Elżbieta Marszałek - wiceprezes Ligii Morskiej i Rzecznej, Dariusz Sell (rodzina Ludomira Mączki), kpt. Wojciech Jacobson, Aleksandra i Andrzej Kocewicz (opiekunowie jachtu L. Mączki "Maria") i wielu innych gości.

Ludek nad Odrą
Ludek nad Odrą

W pierwszej części uroczystości nastąpi odsłonięcie dwóch tablic początkujących żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim.

Pierwsza poświęcona będzie Stettiner Yacht Clubowi. Jej fundatorami są żeglarze niemieccy z tego klubu, którzy na uroczystość przyjadą i przypłyną z Lubeki. Ich klub został założony w Szczecinie w 1877 roku i działa nieprzerwanie do dzisiaj. W latach 1877-1945 w Szczecinie, następnie w Lubece. Klub ten jest jednym z najstarszych klubów w Niemczech i Europie. StYC zorganizował w Szczecinie (jeszcze w XIX wieku) pierwsze Otwarcie Sezonu Żeglarskiego, pierwsze regaty żeglarskie, używał pierwszego sztandaru żeglarskiego, organizował jedne z największych w Niemczech regat pod nazwą Pommern Woche. Ich przedwojenna siedziba klubowa i port jachtowy to obecna Marina Gocław im. kpt. Kazimierza Haski.

Druga tablica poświęcona będzie Sekcji Żeglarskiej Ligi Morskiej. Sekcja powstała 22 sierpnia 1945 roku, a jej przewodniczącym był kpt. Kazimierz Haska - pionier szczecińskiego żeglarstwa, muzealnictwa i plastyki, którego imię nosi Marina Gocław. Sekcja już 28 sierpnia 1945 roku zorganizowała pierwszy kurs żeglarski w Szczecinie. To z tej organizacji powstał następnie Jacht Klub Ligi Morskiej "Gryf", który działał w latach 1945-1950. Był on pierwszym polskim klubem żeglarskim w Szczecinie, należał do największych i najaktywniejszych szczecińskich organizacji wodnych, aż do czasów stalinowskich prowadził szeroką działalność szkoleniową oraz organizatorską.

W drugiej części spotkania dojdzie do odsłonięcia figury kpt. Mączki i tablicy poświęconej jachtowi Ludomira "Maria". Przypomnijmy, że w 1972 roku Ludomir Mączka zakupił s/y "Maria" i w 1973 rozpoczął żeglarską wędrówkę po świecie. M. in. odbył rejsy: po wszystkich oceanach, w tym opłynął świat w latach 1973-84. Brał udział w rejsie arktycznym J. Kurbiela i pokonał jachtem "Vagabond II" z Wojciechem Jacobsonem Przejście Północno-Zachodnie (1985-1988). Był pierwszym Polakiem, który zamknął jachtem krąg wokół obu Ameryk. W 1999 zorganizował wyprawę "Victoria 2000" szlakiem Ferdynanda Magellana. Przepłynął około 150 tyś. Mm.

W sobotniej uroczystości wezmą udział polskie i niemieckie jachty, a dla zgromadzonych zaśpiewa szantymen - Jerzy Porębski.

Zapraszamy żeglarzy i Szczecinian na tą uroczystość!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 December