TYP: a1

Najmłodsi i najwaleczniejsi. Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

sobota, 9 lipca 2022
Informacja prasowa

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.

Warunki były dość trudne, zwłaszcza w pierwszych dwóch wyścigach Vector Sails Cup, kiedy przyszedł dość silny wiatr burzowy „spod chmury” osiągający nawet 29m/h, a fale osiągały do 1,5 metra. Starsza i bardziej doświadczona grupa A poradziła sobie dobrze, dla mniej zahartowanej w morskich bojach grupy B wiało już za mocno i odwołano wyścig. 

Z dnia na dzień żeglowali coraz lepiej

- Część naszej grupy to zawodnicy, którzy nigdy nie byli na takim akwenie.- opowiadał Rafał Ciechanowicz, trener grupy B z Giżyckiej Grupy Regatowej. - Już samo wyjście z portu, falochron czy gwiazdobloki robiły na nich wrażenie. Kiedy po wyjściu okazało się, że wiatr jest z północy i wysoka fala, to nie raz kończyło się strachem i łzami w oczach. Jednak część grupy przyzwyczaiła się i z dnia na dzień było coraz lepiej. Dla mnie fajnym wynikiem jest już to, że pokończyli wyścigi. – chwalił swoich podopiecznych trener.  – W tym roku na LOTOS Nord Cup Gdańsk było jeszcze lepiej niż w zeszłym, mieliśmy dla siebie więcej miejsca, bo nie pływały w tym samym czasie inne klasy. W Galionie pojawiły się nowe boiska, a ekipa naprawdę dobrze tym wszystkim zarządza. W przyszłym roku też przyjedziemy!

Trudne warunki to żywioł zwycięzców

Trudne warunki okazały się dla niektórych idealne i dzięki dobrym startom wyścigi szły im świetnie. Zadowoleni z występów w Vector Sails Cup na pewno są Szymon Kolka (Yacht Klub Polski Gdynia) i Alicja Tutkowska (YKP Gdynia), którzy zajęli pierwsze miejsca w grupie A. W grupie B zwyciężyli Pascal Kuźmicki (Nauticus YC Olsztyn) i Jolanta Siwek (Klub Sportowy KN Lider Kraków). 

Na szczególne uznanie zasługują zwycięzcy z młodszych grup wiekowych, dla których zmierzenie się z morskim wyzwaniem było prawdziwym podsumowaniem ich dotychczasowej nauki żeglowania. W grupie B do lat 11 pierwsze miejsce zajęli Natalia Gąsienica-Wawrytko (KS Wiaterni) i Kamil Roman (Gdański Klub Żeglarski), a w najmłodszej grupie do lat 9 zwyciężyli Lena Herba (YK Stal Gdynia) i Jan Wajda (JKW Poznań). 

Liczą się doświadczenia

W ostatni dzień Vector Sails Cup wiatr wiał od brzegu, warunki były trochę zmienne, ale według trenerów bardzo czytelne. Młodzi żeglarze starali się dać z siebie wszystko. Wiedzą już, że w tak dużej flocie nie liczy się tylko zwycięstwo, ale także dobry trening i sprawdzenie swoich umiejętności.  

 - To nie był łatwy dzień, ale czułem, że było dobrze. Pierwszy wyścig poszedł mi przepięknie! Wiał silny wiatr, czyli moje ulubione warunki i byłem koło 15 miejsca. W drugim wyścigu trochę zawaliłem i halsówka mi nie poszła. Potem wiatr trochę zgasł, ale udało mi się wyjść na jakąś w miarę porządną pozycję. – opowiadał po skończonych wyścigach Marcin Krawczyk z Nauticus Yacht Club Olsztyn. – Może nie wygrałem, ale na pewno zapamiętam te regaty, bo to mój ostatni występ tu w Gdańsku na Optimiście. 

Według trenera Dariusza Czapskiego, trenera klubu Spójnia Warszawa, na LOTOS Nord Cup Gdańsk są doskonałe warunki do z punktu widzenia umiejętności zdobywanych przez zawodników. 

- Kiedy wiatr się rozpędzał i pojawiała się wysoka fala część zawodników się wycofywała, ale mimo tego wracali bezpiecznie do portu z dużą dawką doświadczenia na przyszłość. 

A przyszłość przed najmłodszymi żeglarzami bardzo pracowita, bo sezon w Polsce w pełni i dużo pływania na kolejnych regatach i zgrupowaniach. Choć w dzisiejszych czasach sezon w grupie Optimist trwa niemal cały rok - bo zimą, jeśli nawet w Polsce nie ma warunków, można jeździć na regaty na przykład do Hiszpanii.  

Co dalej na LOTOS Nord Cup Gdańsk?

Przed nami ostatni weekend najpopularniejszych regat w Polsce. Od jutra na wodach Zatoki Gdańskiej Mistrzostwa Polski klasy Micro oraz regaty klas Słonka, 420, 29er i OSF. Od soboty dołączą do nich klasy 505, Korsarz i OK. W niedzielę zakończenie trwających aż 17 dni regat. 

 

Podsumowanie wyników Vector Sails Cup na LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022:

Grupa A chłopcy 

1 MSC Szymon Kolka (Yacht Klub Polski Gdynia)

2 MSC Mateusz Graczyk (Chojnicki Klub Żeglarski)

3 MSC Piotr Trella (Klub Mkż Arka Gdynia)

 

Grupa A dziewczynki 

1 MSC Alicja Tutkowska (YKP Gdynia)

2 MSC Aleksandra Bobrowska (KSW Baltic

3 MSC Blanka Sójkowska (KS AZS AWFIS Gdańsk - Sekcja Żeglarska)

 

Grupa B chłopcy 

1 MSC Pascal Kuźmicki (Nauticus YC Olsztyn)

2 MSC Kamil Roman (Gdański Klub Żeglarski)

3 MSC Wiktor Kruszyński (Yacht Klub Stal Gdynia)

 

Grupa B dziewczynki

1 MSC Jolanta Siwek (Klub Sportowy KN Lider Kraków)

2 MSC Natalia Gąsienica-Wawrytko (KS Wiaterni)

3 MSC Amelia Ferenc (KSW Baltic Dziwnów)

 

Klasyfikacje wiekowe 

Grupa B do lat 11

1 MSC dziewczynki - Natalia Gąsienica-Wawrytko (KS Wiaterni)

1 MSC chłopcy - Kamil Roman (Gdański Klub Żeglarski)

 

Grupa B do lat 9

1 MSC dziewczynki - Lena Herba (YK Stal Gdynia)

1 MSC chłopcy - Jan Wajda (JKW Poznań)

 

Wszystkie wyniki na platformie https://www.upwind24.pl/nord-cup-2022/results

 
Tagi: regaty, LOTOS Nord Cup Gdańsk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 July

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971