TYP: a1

Nagrody Harcerski Spływ Roku oraz Harcerski Rejs Roku wręczone

poniedziałek, 27 lutego 2017
Informacja prasowa

Podczas Balu Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w sobotę, 25 lutego odbyła się gala przyznania nagród Harcerski Rejs Roku 2016 oraz Harcerski Spływ Roku 2016. Do ostatniej chwili nominowani trzymani byli w napięciu, gdyż do momentu rozdania nagród wyniki znane były jedynie kapitule.

[t][/t][s][/s]

Nagrody przyznano w trzech kategoriach: Harcerski Rejs Roku Śródlądowy, Harcerski Rejs Roku Morski i Harcerski Spływ Roku.

 

Harcerskie rejsy roku oceniała kapituła w składzie:

 

Maciej Sodkiewicz – kapitan jachtowy, organizator i kierownik rejsów arktycznych. W 2015 roku dowodząc jachtem Barlovento II dopłynął najdalej na północ z polskich jednostek żaglowych, osiągając rekordową pozycję 82°37’,


Bogusław Witkowski – Prezes Pomorskiego Okręgu Żeglarskiego, wiceprezes PZŻ ds. śródlądowych,

hm. Wojciech Mokwa – członek Rady Naczelnej ZHP,

hm. Emilia Kulczyk – Prus – członkini Głównej Kwatery ZHP ds. programowych,

phm. Łukasz Czokajło – zastępca kierownika Wydziału Wsparcia Metodycznego GK ZHP,

hm. Rafał Klepacz – kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP.

[t][/t] [s][/s]

Nagrodzono następujące Rejsy:

 

Harcerski Morski Rejs Roku 2016

„Z Lizbony do Faro” organizowany przez Zespół Pilota Chorągwi Gdańskiej ZHP na s/y Jagiellonia wzdłuż wybrzeży Portugalii. Kapitan: hm. Andrzej Sawuła kpt. jacht.

 

Wyróżnienie „Powroty”

„Stanica na morzu” organizowany przez Harcerski Ośrodek Wodny „Stanica” z Wrocławia na s/y Lady Melina dookoła wyspy Fyn. Kapitan: hm. Wojciech Codrow jkżw.

 

Wyróżnienie „Niezwykły Rejs”

„Kurs Stavanger” organizowany na s/y Zawisza Czarny przez Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej, który podczas dwutygodniowego rejsu odwiedził norweskie fiordy. Kapitan hm. Waldemar Mieczkowski jkżw.

 

Nagrody wręczył hm. Waldemar Mieczkowski, kapitan Zawiszy Czarnego.

 

Harcerski Śródlądowy Rejs Roku 2016

Rejs „Zaginione Plemię Ticuna”, rejs zorganizowany przez Szczep 58. Łódzkich Wodnych Drużyn Harcerskich "Zdrowa Woda" na 6 jachtach żaglowych po Wielkich Jeziorach Mazurskich, wyróżniający się atrakcyjnym programem.

 

Wyróżnienie „Przygoda”

Rej „Powrót do korzeni”, organizowany przez 4. HDW HOOK z Rudy Śląskiej na szalupie żaglowo-wiosłowej typu DZ. 21 lat temu drużyna odbyła swój pierwszy rejs na DZ-cie.

 

Wyróżnienie „Wyzwanie organizacyjne”

Rejs „Własny port”, organizowany przez Hufiec ZHP Praga Północ na 10 jachtach po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

 

Nagrody wręczała współgospodarz konferencji, Pilot Chorągwi Gdańskiej hm. Weronika Pyda – Ledwoń.

 

Harcerski spływ roku oceniła kapituła w składzie:

Marcin Chodorowski – Prezes Zarządu Fundacji Promocji Rekreacji KIM,

Uta Kuhn - Wiceprezes ds. kajakarstwa dla wszystkich Polskiego Związku kajakowego

hm. Emilia Kulczyk – Prus – członkini Głównej Kwatery ZHP ds. programowych,

hm. Łukasz Czokajło – zastępca kierownika Wydziału Wsparcia Metodycznego GK ZHP,

hm. Wojciech Mokwa – członek Rady Naczelnej ZHP,

hm. Rafał Klepacz – kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP,

phm. Anna Świerczyńska – szef zespołu kajakowego Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP,

 

Nagrodzono następujące spływy:

 

Harcerski Spływ Roku 2016

„Rawka” - Spływ rzeką Rawką organizowany przez 7. Próbną Wodną Drużynę Harcerską „Pomocna Zawsze Ludziom” z Hufca Jaktorów,

 

Wyróżnienie „Kajakarski Wyczyn”

I Zimowy Spływ Kajakowy organizowany przez Hufiec ZHP Sopot po rzece Wdzie, w okresie zimowym,

 

Wyróżnienie „Specjalne”

53. Odrzański Spływ Wiosenny, organizowany przez Zespół Pilota Chorągwi Śląskiej ZHP, rokrocznie skupiający ponad 350 uczestników i przeprowadzany na kilku rzekach śląska.

 

Nagrody Spływ Roku wręczał hm. Maciej Szafrański, członek Rady Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

 

Nagrody Harcerski Rejs oraz Spływ Roku zostały ustanowione w 2015 roku przez Wydział Wychowania Wodnego Głównej Kwatery ZHP. Ich celem jest zachęcenie środowisk harcerskich do organizacji własnych rejsów i spływów, a także umożliwienie im zaprezentowania się na forum ogólnopolskim.

Tagi: harcerski rejs roku, nagroda, rejs, kapituła
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877