TYP: a1

Maciej Sodkiewicz i Aleksander Kaszowski laureatami Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

czwartek, 23 lutego 2017
Informacja prasowa

Kapitan Maciej Sodkiewicz został laureatem szóstej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza -  wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Nagrodę przyznano za rekordowy (najdalej na północ) rejs na Arktykę w ramach wyprawy "Sekstant Expedition - Lodowe Krainy".

[t][/t] [s]Fot. Sextans Expedition - Lodowe Krainy[/s]

Kapitan Aleksander Kaszowski otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

 

Kapitan Maciej Sodkiewicz i załoga "Sekstant Expedition" jachtem "Barlovento II" odbyli rejs najdalej na północ i ustanowili nowy rekord świata w tej dziedzinie. Popłynęli wzdłuż wybrzeży Grenlandii, potem dookoła Spitsbergenu i dalej na północ. Pobili tym samym rekord ustanowiony w 2012 roku przez rosyjskiego kapitana Daniła Gawriłowa. Rekordowy rejs odbywający się w ramach projektu "Sekstant Expedition - Lodowe Krainy" rozpoczął się w Longyearbyen. Celem wyprawy była eksploracja północno-wschodnich terenów Spitsbergenu, połączona z próbą dopłynięcia na północ tak daleko, ja tylko okaże się to możliwe.

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych.

 

Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wyróżniony został kapitan Aleksander Kaszowski, inicjator powołania Sekcji Żeglarstwa Morskiego przy KKS Brda oraz budowy pełnomorskich jachtów: „Euros”, „Zentek”, „Solanus”. Kapitan „Eurosa” w rejsie wokół Przylądka Horn. Wieloletni propagator żeglarstwa, wychowawca wielu pokoleń żeglarzy.  

Nagrodę Specjalną stanowi medal. 

 

Nagrody przyznała kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana (przewodniczący Kapituły)
  • Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców                                                  
  • Bohdan Sienkiewicz, Bractwo Kaphornowców
  • Joanna Zielińska, przedstawicielka Prezydenta Gdyni
  • Marek Łucyk, przedstawiciel Prezydenta Gdyni
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska

 

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w kwietniu w Warszawie.

Dodatkowe informacje: www.leszekwiktorowicz.pl  

Tagi: Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, nagroda, wyprawa, kapitan
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932