TYP: a1

Międzynarodowe Nagrody Conrady 2012 rozdane

poniedziałek, 5 marca 2012
Kinga Rzucidło

Zbigniew Gutkowski.
Fot. Ainhoa Sanchez/ w-w-i.com
W sobotę 3 marca o godz. 13 tradycji stało się zadość. W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku na wyspie Ołowianka uhonorowano tegoroczne Indywidualności Morskie.


Ceniona w środowisku ludzi morza nagroda Conrady przyznawana jest od 1997 roku. To wyraz uznania dla krzewienia braterstwa i przyjaźni na morzach świata, podziw dla niezwykłych morskich osiągnięć i wybitnych osobowości. Obok żeglarzy i marynarzy uhonorowani zostają także naukowcy, okrętowcy, popularyzatorzy kultury morskiej oraz menedżerowie i przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki morskiej.

W 15 edycji wręczono 8 statuetek. Conrady są nagrodami równorzędnymi, wręczane zostały w porządku alfabetycznym.

Pierwszą statuetkę otrzymał światowej sławy żeglarz i podróżnik Gerard D’Aboville z Francji. Francuz jest inicjatorem katalogowania francuskich jachtów historycznych, na swoim koncie ma samotne przewiosłowanie Północnego Atlantyku z Ameryki do Brestu i Pacyfiku z Japonii do USA. Nagroda spoczęła w rękach dyrektora Narodowego Centrum Żeglarstwa Krzysztofa Zawalskiego, który zobowiązał się przekazać ją laureatowi.

Drugą nagrodę odebrał Zenon Gralak publicysta morski i żeglarz, współzałożyciel Bractwa Kaphornowców i współtwórca nagrody Rejs Roku. Trzecią statuetkę odebrał Zbigniew Gutkowski, jeden z najlepszym polskich żeglarzy, Żeglarz Roku 2011. Kolejną statuetkę przyjął Aleksander Kaszowski, pionier polskich wypraw oceanicznych, zeszłoroczny laureat i twórca „Latającego Holendra”. Nagrodę Conrady otrzymał także Richard Konkolski z Czech. W kanon jego osiągnięć żeglarskich wpisuje się m.in. trzykrotne opłynięcie kuli ziemskiej.

Statuetkę w kategorii „gospodarka morska” odebrał prezes Ligii Morskiej i dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni - Andrzej Królikowski. Kolejną nagrodę otrzymał żeglarz polonijny Andrzej Plewik, który w Chile aktualnie przygotowuje się do kolejnego etapu rejsu. W imieniu Polaka statuetkę odebrał Dawid Hałoń. Ósmą statuetkę otrzymał Andrzej Starzec, bard gdański żeglarz, kompozytor i twórca Klubu Piosenki „Stajnia”. Starzec jest twórcą żeglarskiej wersji hymnu „Oda do radości”, którego odśpiewanie uwieńczyło tegoroczne Międzynarodowe Nagrody Conrady 2012.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 March

Z Kep (w Kambodży) na "Marie Therese" wyruszył w swój pierwszy rejs Bernard Moitessier; rozbił się na rafach w pobliżu wyspy Diego Garcia.
wtorek, 25 marca 1952
Zmarł Tadeusz Adamowicz, żeglarz i instruktor żeglarstwa, autor m.in. podręcznika "Komendy żeglarskie".
wtorek, 25 marca 1980
Urodził się Karol Olgierd Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej, znany głównie jako autor książek marynistycznych, m.in. "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Samosierry".
sobota, 25 marca 1905