TYP: a1

Międzynarodowe Nagrody Conrady 2012 rozdane

poniedziałek, 5 marca 2012
Kinga Rzucidło

Zbigniew Gutkowski.
Fot. Ainhoa Sanchez/ w-w-i.com
W sobotę 3 marca o godz. 13 tradycji stało się zadość. W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku na wyspie Ołowianka uhonorowano tegoroczne Indywidualności Morskie.


Ceniona w środowisku ludzi morza nagroda Conrady przyznawana jest od 1997 roku. To wyraz uznania dla krzewienia braterstwa i przyjaźni na morzach świata, podziw dla niezwykłych morskich osiągnięć i wybitnych osobowości. Obok żeglarzy i marynarzy uhonorowani zostają także naukowcy, okrętowcy, popularyzatorzy kultury morskiej oraz menedżerowie i przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki morskiej.

W 15 edycji wręczono 8 statuetek. Conrady są nagrodami równorzędnymi, wręczane zostały w porządku alfabetycznym.

Pierwszą statuetkę otrzymał światowej sławy żeglarz i podróżnik Gerard D’Aboville z Francji. Francuz jest inicjatorem katalogowania francuskich jachtów historycznych, na swoim koncie ma samotne przewiosłowanie Północnego Atlantyku z Ameryki do Brestu i Pacyfiku z Japonii do USA. Nagroda spoczęła w rękach dyrektora Narodowego Centrum Żeglarstwa Krzysztofa Zawalskiego, który zobowiązał się przekazać ją laureatowi.

Drugą nagrodę odebrał Zenon Gralak publicysta morski i żeglarz, współzałożyciel Bractwa Kaphornowców i współtwórca nagrody Rejs Roku. Trzecią statuetkę odebrał Zbigniew Gutkowski, jeden z najlepszym polskich żeglarzy, Żeglarz Roku 2011. Kolejną statuetkę przyjął Aleksander Kaszowski, pionier polskich wypraw oceanicznych, zeszłoroczny laureat i twórca „Latającego Holendra”. Nagrodę Conrady otrzymał także Richard Konkolski z Czech. W kanon jego osiągnięć żeglarskich wpisuje się m.in. trzykrotne opłynięcie kuli ziemskiej.

Statuetkę w kategorii „gospodarka morska” odebrał prezes Ligii Morskiej i dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni - Andrzej Królikowski. Kolejną nagrodę otrzymał żeglarz polonijny Andrzej Plewik, który w Chile aktualnie przygotowuje się do kolejnego etapu rejsu. W imieniu Polaka statuetkę odebrał Dawid Hałoń. Ósmą statuetkę otrzymał Andrzej Starzec, bard gdański żeglarz, kompozytor i twórca Klubu Piosenki „Stajnia”. Starzec jest twórcą żeglarskiej wersji hymnu „Oda do radości”, którego odśpiewanie uwieńczyło tegoroczne Międzynarodowe Nagrody Conrady 2012.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 maja

Na gdyńskim cmentarzu w Witominie odbył się pogrzeb Ludwika Vogta, który początkowo studiował na krakowskiej AGH, później ukończył Wydział Nawigacji WSM w Gdyni, pełniąc obowiązki szefa AKM WSM. Przez parę lat był członkiem Zarządu YKP Gdynia, aby potem z
niedziela, 2 maja 2004
XXXVI Sejmik PZŻ nadaje godność Członka Honorowego PZŻ Juliuszowi Sieradzkiemu.
wtorek, 2 maja 1995
Mike Golding ustanawia rekord okrążenia świata ze wschodu na zachód bez zawijania do portów na "Group 4" (wynik 167 dni, 7 godzin, 42 minuty, 54 sekundy).
poniedziałek, 2 maja 1994
Adam Jasser zdobywa patent kapitański.
piątek, 2 maja 1980
Zwodowano szkuner "America", który następnie wygrał regaty dookoła wyspy Wight; od nazwy tego żaglowca pochodzi nazwa najstarszych regat świata - Pucharu Ameryki. Od tamtego czasu zbudowano cztery repliki szkunera, z których najbardziej znana jest ta z 19
piątek, 2 maja 1851