TYP: a1

Międzynarodowe Nagrody Conrady 2012 rozdane

poniedziałek, 5 marca 2012
Kinga Rzucidło

Zbigniew Gutkowski.
Fot. Ainhoa Sanchez/ w-w-i.com
W sobotę 3 marca o godz. 13 tradycji stało się zadość. W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku na wyspie Ołowianka uhonorowano tegoroczne Indywidualności Morskie.


Ceniona w środowisku ludzi morza nagroda Conrady przyznawana jest od 1997 roku. To wyraz uznania dla krzewienia braterstwa i przyjaźni na morzach świata, podziw dla niezwykłych morskich osiągnięć i wybitnych osobowości. Obok żeglarzy i marynarzy uhonorowani zostają także naukowcy, okrętowcy, popularyzatorzy kultury morskiej oraz menedżerowie i przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki morskiej.

W 15 edycji wręczono 8 statuetek. Conrady są nagrodami równorzędnymi, wręczane zostały w porządku alfabetycznym.

Pierwszą statuetkę otrzymał światowej sławy żeglarz i podróżnik Gerard D’Aboville z Francji. Francuz jest inicjatorem katalogowania francuskich jachtów historycznych, na swoim koncie ma samotne przewiosłowanie Północnego Atlantyku z Ameryki do Brestu i Pacyfiku z Japonii do USA. Nagroda spoczęła w rękach dyrektora Narodowego Centrum Żeglarstwa Krzysztofa Zawalskiego, który zobowiązał się przekazać ją laureatowi.

Drugą nagrodę odebrał Zenon Gralak publicysta morski i żeglarz, współzałożyciel Bractwa Kaphornowców i współtwórca nagrody Rejs Roku. Trzecią statuetkę odebrał Zbigniew Gutkowski, jeden z najlepszym polskich żeglarzy, Żeglarz Roku 2011. Kolejną statuetkę przyjął Aleksander Kaszowski, pionier polskich wypraw oceanicznych, zeszłoroczny laureat i twórca „Latającego Holendra”. Nagrodę Conrady otrzymał także Richard Konkolski z Czech. W kanon jego osiągnięć żeglarskich wpisuje się m.in. trzykrotne opłynięcie kuli ziemskiej.

Statuetkę w kategorii „gospodarka morska” odebrał prezes Ligii Morskiej i dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni - Andrzej Królikowski. Kolejną nagrodę otrzymał żeglarz polonijny Andrzej Plewik, który w Chile aktualnie przygotowuje się do kolejnego etapu rejsu. W imieniu Polaka statuetkę odebrał Dawid Hałoń. Ósmą statuetkę otrzymał Andrzej Starzec, bard gdański żeglarz, kompozytor i twórca Klubu Piosenki „Stajnia”. Starzec jest twórcą żeglarskiej wersji hymnu „Oda do radości”, którego odśpiewanie uwieńczyło tegoroczne Międzynarodowe Nagrody Conrady 2012.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946