TYP: a1

Międzynarodowe Nagrody Conrady 2012 rozdane

poniedziałek, 5 marca 2012
Kinga Rzucidło

Zbigniew Gutkowski.
Fot. Ainhoa Sanchez/ w-w-i.com
W sobotę 3 marca o godz. 13 tradycji stało się zadość. W Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku na wyspie Ołowianka uhonorowano tegoroczne Indywidualności Morskie.


Ceniona w środowisku ludzi morza nagroda Conrady przyznawana jest od 1997 roku. To wyraz uznania dla krzewienia braterstwa i przyjaźni na morzach świata, podziw dla niezwykłych morskich osiągnięć i wybitnych osobowości. Obok żeglarzy i marynarzy uhonorowani zostają także naukowcy, okrętowcy, popularyzatorzy kultury morskiej oraz menedżerowie i przedsiębiorcy, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki morskiej.

W 15 edycji wręczono 8 statuetek. Conrady są nagrodami równorzędnymi, wręczane zostały w porządku alfabetycznym.

Pierwszą statuetkę otrzymał światowej sławy żeglarz i podróżnik Gerard D’Aboville z Francji. Francuz jest inicjatorem katalogowania francuskich jachtów historycznych, na swoim koncie ma samotne przewiosłowanie Północnego Atlantyku z Ameryki do Brestu i Pacyfiku z Japonii do USA. Nagroda spoczęła w rękach dyrektora Narodowego Centrum Żeglarstwa Krzysztofa Zawalskiego, który zobowiązał się przekazać ją laureatowi.

Drugą nagrodę odebrał Zenon Gralak publicysta morski i żeglarz, współzałożyciel Bractwa Kaphornowców i współtwórca nagrody Rejs Roku. Trzecią statuetkę odebrał Zbigniew Gutkowski, jeden z najlepszym polskich żeglarzy, Żeglarz Roku 2011. Kolejną statuetkę przyjął Aleksander Kaszowski, pionier polskich wypraw oceanicznych, zeszłoroczny laureat i twórca „Latającego Holendra”. Nagrodę Conrady otrzymał także Richard Konkolski z Czech. W kanon jego osiągnięć żeglarskich wpisuje się m.in. trzykrotne opłynięcie kuli ziemskiej.

Statuetkę w kategorii „gospodarka morska” odebrał prezes Ligii Morskiej i dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni - Andrzej Królikowski. Kolejną nagrodę otrzymał żeglarz polonijny Andrzej Plewik, który w Chile aktualnie przygotowuje się do kolejnego etapu rejsu. W imieniu Polaka statuetkę odebrał Dawid Hałoń. Ósmą statuetkę otrzymał Andrzej Starzec, bard gdański żeglarz, kompozytor i twórca Klubu Piosenki „Stajnia”. Starzec jest twórcą żeglarskiej wersji hymnu „Oda do radości”, którego odśpiewanie uwieńczyło tegoroczne Międzynarodowe Nagrody Conrady 2012.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 December

Zmarł Stefan Wysocki, autor książek żeglarskich, na których wychowały się dziesiątki tysięcy żeglarzy. Był aktywnym działaczem żeglarskim, sędzią żeglarskim klasy międzynarodowej, a także krytykiem muzycznym, publicystą i komentatorem radiowym i telewizyj
piątek, 2 grudnia 1988
W Castilleja de la Cuesta nieopodal Sewilli zmarł Herman Cortes, odkrywca i zdobywca Meksyku.
piątek, 2 grudnia 1547