TYP: a1

Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny"

poniedziałek, 26 października 2015
Informacja prasowa
Powstały w Gdyni, w 2012 roku od początku występuje pod batutą Jacka Jakubowskiego - absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Chór szantowy

Jest pierwszym i jak na razie jedynym w Polsce chórem, nastawionym na propagowanie szeroko pojętego morskiego folkloru (od typowych szant i współczesnych pieśni o tematyce morskiej, przez pieśni ukraińskich wioślarzy, po psalm Gomółki - z morzem wspomnianym w tekście, przełożonym przez J. Kochanowskiego) i kultury (od scenicznej elegancji, po żeglarską etykietę spod małych i wielkich żagli).

MChSz „Zawisza Czarny” to chór, w skład którego wchodzą ludzie w różnym wieku i różnej profesji: nauczyciele, zawodowi marynarze i emerytowani wojskowi. Łączy ich zamiłowanie do wspólnego śpiewania i fascynacja morzem. Są bodaj jedynym chórem w Europie, regularnie wypływającym we wspólne rejsy, a dyrygent pełni funkcję Cheefa - Starszego Oficera na pokładzie s/y „Zawisza Czarny” (większość członków chóru to aktywni żeglarze - wielu z nich posiada żeglarskie uprawnienia, do patentu kapitana włącznie).

Chór „Zawisza Czarny” wystąpił dwukrotnie na największym w Polsce festiwalu pieśni morskich Shanties w Krakowie, a także na najstarszym w Polsce festiwalu tego typu - Kopyść w Białymstoku. Dwa razy gościł na scenie gdańskich Szant Pod Żurawiem. Szczególnym wydarzeniem był występ na festiwalu Wiatrak, gdzie zmierzył się z szantowymi chórami z Niemiec. Rok 2015 to wydanie pierwszej płyty chóru, koncerty w Szkocji i Holandii, gdzie chór otrzymał owacje za spektakularny koncert w kościele na zakończenie Festiwalu „Bie Daip” Internationaal Shantyfestival w Appingedam.

Niewątpliwym uznaniem poziomu Chóru było zaproszenie do Radia Gdańsk, gdzie nagrano koncert, retransmitowany później na antenie rozgłośni.

Żywiołowość, zaangażowanie i wysoki poziom artystyczny zaowocowały - w ciągu zaledwie trzech lat działalności Chóru - zdobyciem tak prestiżowych w świecie polskich szant nagród, jak:
  • Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa za debiut - Shanties 2013
  • Nagroda im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej - Shanties 2013
  • Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Za autentyzm i wysoki poziom wykonania - Shanties 2014
  • Grand Prix festiwalu Shanties 2014 dla Dyrygenta Jacka Jakubowskiego z Chórem.
Koncert Chóru podczas Operacji Żagle w Gdyni znalazł się w ścisłej czołówce w miejskim rankingu „Koncertowy top 14”, ustępując pola tylko plenerowym występom gwiazd światowego formatu.

Pierwsza płyta zespołu jest do kupienia na stronie www.sklep.hals.krakow.pl.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520