TYP: a1

31. Festiwal Piosenki Żeglarskiej - TRATWA

czwartek, 22 października 2015
Informacja prasowa
Festiwal o rdzennie śląskim rodowodzie był jednym z prekursorów kultury marynistycznej i kreował rozwój ruchu szantowego w Polsce. Na przestrzeni lat na tym właśnie festiwalu swoje pierwsze kroki stawiały najsłynniejsze dziś polskie zespoły, takie jak: Ryczące Dwudziestki, Tonam & Synowie, Perły i Łotry i wiele innych.O popularności i zasięgu Festiwalu "Tratwa" świadczy fakt, że od kameralnej imprezy w 1983 roku rozrósł się do rozmiarów imprezy odbywającej się w latach 90-tych w katowickim Spodku. Tegoroczna impreza będzie 31 odsłoną legendarnego na Śląsku Festiwalu, który od 8 lat odbywa się w Chorzowie.

PROGRAM

6 listopada (piątek)
20.00 Koncert zespołu Słodki Całus od Buby - Tawerna Żeglarska STARY PORT
wstęp 20 zł* / 25 zł **(T1)

7 listopada (sobota)
14.00 Koncert konkursowy - Chorzowskie Centrum Kultury
wstęp wolny

18.00 Koncert Gwiazd i Laureatów - Chorzowskie Centrum Kultury
wystąpią: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska oraz laureaci konkursu
wstęp 30 zł* / 35 zł ** (T2)

22.00 Koncert zespołu Ryczące Dwudziestki - Tawerna Żeglarska STARY PORT
wstęp 20 zł* / 25 zł ** (T3)

* cena w sprzedaży internetowej (www.rezerwacje.hals.krakow.pl)
** cena w sprzedaży bezpośredniej w punktach sprzedaży


WYKONAWCY:

ANDRZEJ KORYCKI I DOMINIKA ŻUKOWSKA
Duet tworzony przez Andrzeja Koryckiego i Dominikę Żukowską jest swoistym objawieniem sceny. Wirtuozowskie łączenie klimatów pięknych ballad żeglarskich m.in. autorstwa Andrzeja Koryckiego z klimatami ballad rosyjskich nie mają sobie równych. Andrzej Korycki i Dominika Żukowska od lat fascynują się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami.

SŁODKI CAŁUS OD BUBY
Podstawą repertuaru Słodkiego Całusa od Buby są autorskie piosenki Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera, muzycznie mocno osadzone w rockowej i folkowej tradycji. O czym są te piosenki? O rzeczach najprostszych i najważniejszych: o Gdańsku, Pradze, miłości, górach, Hrabalu, poezji, przyjaźni, o ludziach i miejscach które coś znaczą. Od kilku lat zespół znajduje się w nieustającej trasie koncertowej, czyli, po prostu jeździ z pieśnią po kraju, bo przecież najważniejsze jest to, aby się ludzie nawzajem słuchali.

RYCZĄCE DWUDZIESTKI
Swą passę rozpoczęli od festiwalu „TRATWA” ’83 w Katowicach, gdzie między innymi za piosenkę "Hiszpańskie Dziewczyny", która do dnia dzisiejszego im towarzyszy, otrzymali II nagrodę. Później było już tylko lepiej. Jak sami twierdzą, każda otrzymana nagroda na festiwalu jest dla nich najważniejsza, a każdy gest sympatii i uśmiech ze strony publiczności, zapłatą i zachętą do dalszej pracy. Mimo wielu otrzymanych nagród, dwie z nich mają szczególne znaczenie dla zespołu – dwukrotne Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu SHANTIES w Krakowie w latach 1984 i 1999. Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.

Wydaje się, że trwać będą wiecznie, nie poprzestają tworzyć, czego dowodem jest 12 wydanych płyt CD, oraz "worek" pomysłów, które zamierzają zrealizować w swoim trzecim już dziesięcioleciu.

Organizator:

Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „Hals” prowadzi działalność od 1992 roku. Głównym celem aktywności jest popularyzacja kultury marynistycznej, żeglarstwa, turystyki wodnej, promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia i kształtowanie proekologicznych postaw w szczególności wśród młodzieży i dzieci. Jedną z najważniejszych imprez realizowanych przez Fundację jest Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie, a także od 2008 roku Festiwal Piosenki Żeglarskiej "TRATWA" w Chorzowie. W zakresie organizacji imprez kulturalnych o tematyce morskiej dla dzieci współpracowaliśmy i współpracujemy z jednostkami samorządowymi, instytucjami kultury oraz firmami m.in. z Urzędem Miasta Chorzów, Urzędem Miasta Szczecina, Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu, Actigra Group, Unicorn Group. Patronujemy i wspieramy merytorycznie przeglądy i festiwale w całym kraju.

Istotnym zakresem naszej działalności są projekty organizowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Od 20 lat z sukcesem organizujemy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie, żeglarskie koncerty dla dzieci. Jedne z najpopularniejszych, cieszące się niesłabnącym powodzeniem wydarzenia festiwalowe, w których z równym zaangażowaniem uczestniczą dzieci, jak i rodzice. Koncerty to wspólna zabawa przy piosenkach z elementami żeglarstwa, geografii, ekologii w wykonaniu takich zespołów, jak m.in. Zejman i Garkumpel, Klang.

Fundacja HALS prowadzi działalność wydawniczą. Jest jednym z większych na rynku polskim wydawców szeroko pojętej muzyki marynistycznej. Prowadzi sklepik internetowy pod adresem www.sklep.hals.krakow.pl.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 July

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971