TYP: a1

Konwent Komandorów jak malowany

poniedziałek, 26 lutego 2018
Informacja prasowa/Tomasz Falba

Otwarciem wystawy malarstwa marynistycznego Jerzego Springera rozpoczął się w Gdyni Konwent Komandorów Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Wzięli w nim udział szefowie większości pomorskich klubów żeglarskich.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann[/s]

Przypomnijmy, że Konwent Komandorów PoZŻ został powołany w roku 2015 jako ciało doradcze Zarządu PoZŻ. Należą do niego wszyscy komandorzy klubów zrzeszonych w PoZŻ. Związek reprezentuje pół setki klubów skupiających 3 tys. żeglarzy z terenu całego województwa pomorskiego.

W trakcie spotkania Konwentu, które odbyło się dzisiaj 24 lutego w siedzibie PoZŻ w Gdyni, komandorzy zostali zapoznani z bieżącą działalnością Związku, poznali jego plany na przyszłość oraz dyskutowali o ważnych dla nich sprawach. Komandorzy szczególnie wyróżniający się w działalności otrzymali honorowe odznaki PoZŻ "Zasłuzony dla Żeglarstwa Pomorskiego".

– Konwenty Komandorów to już nasza tradycja – mówi prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. – Byliśmy pierwsi w żeglarstwie, którzy sięgnęli po takie narzędzie i nie żałujemy. To doskonała platforma wymiany doświadczeń i informacji.

Obrady Konwentu uświetniło otwarcie wystawy malarskiej Jerzego Springera. Był to pierwszy punkt programu spotkania. Jerzy Springer zaprezentował na niej szesnaście prac w trzech różnych technikach ukazując na nich piękno morza i Trójmiasta. Obrazy powstawały przez rok.

– Malarstwo olejne, akrylowe, monotypia – wymienia twórca. – Staram się to wszystko łączyć, szukać nowych form wyrazu.

Jerzy Springer, 60-letni artysta z Wągrowca w Wielkopolsce, od lat związany jest z szeroko rozumianym żeglarstwem. Jest komandorem Sekcji Jachtów Sterowanych Radiem, sędzią i organizatorem regat modeli żaglowych zdalnie sterowanych. Poza tym nauczycielem i samorządowcem.

– Moja wystawa to swoiste zaproszenie – mówi. – Zaproszenie dla innych twórców do dyskusji na temat polskiego malarstwa marynistycznego, które niegdyś reprezentowali tacy wybitni twórcy jak Marian Mokwa, Antoni Suchanek, Maksymilian Kasprowicz, Ignacy Klukowski czy Eugeniusz Dzierżencki. Pozostawili oni po sobie wiele prac o niezapomnianym charakterze.

Wystawa Jerzego Springera dostępna będzie w Gdyni przez najbliższych kilka miesięcy. Można ją oglądać w siedzibie PoZŻ w Gdyni przy al. Jana Pawła II 11 codziennie w godz. 8-16. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Tagi: Konwent Komandorów, wystawa, Jerzy Springer
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 August

Na mecie regat OSTAR zameldował się Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" (45 dni żeglugi, 3670 Mm)
wtorek, 1 sierpnia 1972
Włączono do służby w Royal Navy największy w tamtym czasie okręt wojenny HMS "Warrior", który od razu stał się postrachem kanału La Manche; od 1987 r. po gruntownym remoncie pełni rolę statku-muzeum
czwartek, 1 sierpnia 1861