TYP: a1

Konkurs wiedzy o Zawiszy Czarnym i Generalne Zaruskim rozstrzygnięty

czwartek, 13 kwietnia 2017
Informacja prasowa

Z początkiem kwietnia został rozstrzygnięty Konkurs Wiedzy o Zawiszy Czarnym i Generale Zaruskim, polegający na nakręceniu krótkiego filmu na jeden z czterech tematów.

 

Najlepszy okazał się film nakręcony przez ekipę z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego w Kolbudach pod tytułem „Gdyby Mariusz Zaruski prowadził vloga”. 12 uczniów pod kierownictwem p. Anny Zięby nakręciło 4,5-minutowy film, który zobaczyć można poniżej:

W poniedziałek, 10 kwietnia, uczniowie odebrali swoją nagrodę - dwugodzinny rejs Zawiszą Czarnym po Zatoce Gdańskiej. Podczas rejsu musieli sprostać niełatwym zadaniom - pomagali stawiać i zrzucać żagle, obsługiwać cumy i odbijacze. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania szant i piosenek żeglarskich. Pogoda bardzo dopisywała - świeciło piękne słońce, a wiatr pozwolił na przyjemną żeglugę. Wszyscy uczestnicy rejsu zeszli z pokładu zadowoleni i lekko opaleni.

Celem konkursu było upamiętnienie żaglowców szkolnych s/y Zawisza Czarny (ex. Petrea) i s/y Zawisza Czarny (ex. Cietrzew) i ich wkładu w rozwój polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, upamiętnienie Generała Mariusza Zaruskiego – kapitana s/y Zawisza Czarny w latach 1934 – 1939 oraz propagatora i prekursora wychowania morskiego w Polsce, upamiętnienie setnej rocznicy powstania Harcerskiego Ruchu Wodnego na Ziemiach Polskich.

 

Partnerem w konkursie oraz sponsorem nagród była Grupa Energa S.A. Tawerna skipperów jest patronem medialnym wydarzeń na Zawiszy.

Tagi: Mariusz Zaruski, Zawisza Czarny, konkurs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959