TYP: a1

Dzień z Zawiszą - węzły, liny, sploty

środa, 12 kwietnia 2017
Informacja prasowa

W niedzielę, 9 kwietnia 2017 roku odbył się pierwszy z czterech planowanych w tym roku dni otwartych na żaglowcu Zawisza Czarny. 

Ten dzień otwarty dedykowany był węzłom, linom i splotom - wszyscy chętni mogli przy trapie pobrać kartę z mapką statku, na której potwierdzali zaliczenie kolejnych punktów. Na pierwszym z nich, na dziobie na prawej burcie, można było nauczyć się knagować linę na naglu oraz ją buchtować. Następne zadanie polegało na podniesieniu lub opuszczeniu sztafoka - jednego z przednich żagli. Potem ścieżka wiodła pod pokład, do kubryku, czyli miejsca, w którym podczas rejsu załoga śpi, je, oraz spędza czas wolny. Tam bosman pokazywał, jak zrobić ozdobną opaskę turecką, którą później można było zabrać na pamiątkę. Dalej uczestnicy udawali się na spardek, czyli w okolice koła sterowego, gdzie mogli poznać podstawowe żeglarskie węzły. Ostatni punkt znajdował się na rufie, a zadanie polegało na dorzuceniu rzutką na brzeg - podobnie, jak robi się to, kiedy statek cumuje przy nabrzeżu. 

W ciągu całego dnia przez Zawiszę przewinęło się około 200 osób - wszyscy świetnie się bawili i wyglądali na bardzo zadowolonych. Dzień nie mógłby się odbyć bez udziału wolontariuszy - harcerzy: Julki z 51 Wodnej Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej „Rozbitkowie”, Klaudii z 27 Gdyńskiej Drużyny Harcerskiej "Pajęczaki", Adriana ze Szczepu Reaktywacja z Redy oraz Konrada z 59 Gdyńskiej Drużyny Harcerzy "Knieja"

Sponsorem żaglowca Zawisza Czarny i partnerem dni otwartych jest Grupa Energa. Patronem medialnym wydarzeń organizowanych na Zawiszy jest Tawerna Skipperów.  

Kolejne Dni z Zawiszą są już w planach. 10 czerwca odbędzie się na Zawiszy trening ekstremalnego biegu z przeszkodami (na który obowiązywać będą wcześniejsze zapisy, ale każdy będzie mógł przyjść i zobaczyć zmagania zawodników), 23 czerwca w godzinach popołudniowych będziemy gościć Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, który zaprezentują różne rodzaje szant i co nie co o nich opowiedzą. Ostatni planowany dzień otwarty odbędzie się 17 września pod hasłem "Kuchnie 4 stron świata" - okrętowy kucharz wraz z wolontariuszami przygotuje potrawy z krajów, które w swojej historii odwiedził Zawisza Czarny.

Tagi: Zawisza Czarny, dzień otwarty, liny, węzły
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946