TYP: a1

Kolejny bezwietrzny dzień na Pucharze Świata w Genui

czwartek, 18 kwietnia 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Zajmujący dziewiąte miejsce w klasie Laser Standard Tadeusz Kubiak nadal jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem po kolejnym bezwietrznym dniu na żeglarskim Pucharze Świata klas olimpijskich w Genui. Pomimo słabego wiatru udało się rozpocząć rywalizację w klasie Laser Radial.

Środa była kolejnym słabowiatrowym dniem podczas Pucharu Świata we Włoszech. W związku z tym ponownie nie udało się przeprowadzić większości wyścigów. Odbył się tylko jeden wyścig w klasie Laser Radial, która mogła tym samym rozpocząć rywalizację oraz jeden bieg w jednej z dwóch grup w klasie 49er. Nadal do ścigania nie przystąpili zawodnicy klas 470 oraz Finn.

Dwudziesta szósta w jedynym wyścigu klasy Laser Radial była Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) i na razie daje jej to pięćdziesiątą pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej. Liderkami są ex aequo Norweżka Line Flem Host i reprezentantka Szwajcarii Maud Jayet.

W Laserze Standardzie dziewiąte miejsce zajmuje Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin), a sześćdziesiąty piąty jest jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz. Na czele stawki znajdują się ex aequo wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Chorwat Tonci Stipanović oraz Norweg Hermann Tomasgaard.



W klasie 49er na dwudziestym piątym miejscu linię mety minęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), ale ze względu na to, że tego dnia udało się przeprowadzić wyścig tylko w jednej grupie, wyniki w klasyfikacji generalnej nie uległy zmianie i Polacy znajdują się na jedenastej pozycji. Z kolei dwudziestą dziewiątą lokatę zajmują aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Prowadzą brązowi medaliści zeszłorocznych mistrzostw świata, Niemcy Tim Fischer i Fabian Graf.

W klasyfikacji katamaranów klasy Nacra 17. Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska zajmują dwudzieste trzecie, a Jakub Surowiec oraz Katarzyna Goralska trzydzieste dziewiąte. Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Liderami są Ben Saxton i Nicola Boniface z Wielkiej Brytanii.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek na godzinę 11:00. Klasy 49er, 49erFX i Nacra 17 zakończą ściganie w sobotę 20 kwietnia, a dzień później ostatnie wyścigi będą miały klasy 470, Laser Standard i Laser Radial.


 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932