TYP: a1

Kolejne podium, czyli udane zakończenie sezonu w wykonaniu polskich bojerowców

wtorek, 26 marca 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Jarosław Radzki zajął pierwsze, a Łukasz Zakrzewski drugie miejsce podczas bojerowych mistrzostw Szwecji na jeziorze Storsjon, które zakończyły się w niedzielę 24 marca. Na starcie stanęło ośmiu Polaków, dla których była to ostatnia impreza tego sezonu. Z kolei Roman Morgaś stanął na podium trzech imprez w ramach Bajkał Ice Sailing Week.


[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski[/s]

W dniach 23-24 marca na zamarzniętej tafli jeziora Storsjon odbyły się mistrzostwa Szwecji w bojerowej klasie DN. Pierwszego dnia panowały bardzo trudne warunki do latania, ponieważ była dodatnia temperatura powietrza, przez co na lodzie była duża warstwa wody. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę pojawił się mróz i podczas drugiego dnia regat była możliwa rywalizacja na twardym lodzie.

Bardzo dobrze sezon zakończył tegoroczny mistrz Europy oraz wicemistrz świata Jarosław Radzki (KKS Warmia Olsztyn), który wygrał aż pięć z ośmiu rozegranych wyścigów i ostatecznie wygrał całe regaty. Na drugim stopniu stanął kolejny nasz zawodnik, aktualny wicemistrz Polski Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Na najniższym stopniu podium stanął Szwed Fredrik Lonegren.

[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski[/s]Na starcie stanęło łącznie ośmiu Polaków i poza wspomnianą dwójką, w pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech naszych reprezentantów - piąte miejsce zajął Marek Stefaniuk (MBSW Giżycko), siódmy był Ryszard Gliszczynski (ChKŻ Chojnice), a na dziesiątej pozycji zatrzymał się Rafał Ługowski (YKP Warszawa). Ponadto dwunasty był Dariusz Kosecki (LKS Charzykowy), czternasty był Wojciech Baranowski (MBSW Giżycko), a dwudziestą siódmą lokatę zajął Stefan Kalinowski (VI-KING Człuchów). Szwedzkie mistrzostwa były ostatnią międzynarodową imprezą z udziałem naszych bojerowców w tym sezonie.

Wyniki mistrzostw Szwecji

Dzień wcześniej, w sobotę 23 marca zakończył się z kolei cykl regat bojerowych na Bajkale, który trwał od 15 marca. Całość składała się z trzech imprez: Pucharu Azji, Pucharu Rosji oraz Pucharu Bajkału. Rywalizacja odbywała się przy wietrze, który często zmieniał kierunek. Tutaj wystartowało dwóch reprezentantów Polski: Roman Morgaś (MKŻ Mikołajki) i Robert Szaniawski z Warszawy. Świetnie spisał się Morgaś, który aż trzykrotnie stawał na podium - 2. miejsce w Pucharze Azji, 3. miejsce Pucharze Rosji oraz 2. miejsce w Pucharze Bajkału.

Wyniki Pucharu Azji
Wyniki Pucharu Rosji

 

Tagi: regaty, bojery
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876