TYP: a1

Kolejne podium, czyli udane zakończenie sezonu w wykonaniu polskich bojerowców

wtorek, 26 marca 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Jarosław Radzki zajął pierwsze, a Łukasz Zakrzewski drugie miejsce podczas bojerowych mistrzostw Szwecji na jeziorze Storsjon, które zakończyły się w niedzielę 24 marca. Na starcie stanęło ośmiu Polaków, dla których była to ostatnia impreza tego sezonu. Z kolei Roman Morgaś stanął na podium trzech imprez w ramach Bajkał Ice Sailing Week.


[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski[/s]

W dniach 23-24 marca na zamarzniętej tafli jeziora Storsjon odbyły się mistrzostwa Szwecji w bojerowej klasie DN. Pierwszego dnia panowały bardzo trudne warunki do latania, ponieważ była dodatnia temperatura powietrza, przez co na lodzie była duża warstwa wody. Natomiast w nocy z soboty na niedzielę pojawił się mróz i podczas drugiego dnia regat była możliwa rywalizacja na twardym lodzie.

Bardzo dobrze sezon zakończył tegoroczny mistrz Europy oraz wicemistrz świata Jarosław Radzki (KKS Warmia Olsztyn), który wygrał aż pięć z ośmiu rozegranych wyścigów i ostatecznie wygrał całe regaty. Na drugim stopniu stanął kolejny nasz zawodnik, aktualny wicemistrz Polski Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Na najniższym stopniu podium stanął Szwed Fredrik Lonegren.

[t][/t] [s]Fot. Jacek Kwiatkowski[/s]Na starcie stanęło łącznie ośmiu Polaków i poza wspomnianą dwójką, w pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech naszych reprezentantów - piąte miejsce zajął Marek Stefaniuk (MBSW Giżycko), siódmy był Ryszard Gliszczynski (ChKŻ Chojnice), a na dziesiątej pozycji zatrzymał się Rafał Ługowski (YKP Warszawa). Ponadto dwunasty był Dariusz Kosecki (LKS Charzykowy), czternasty był Wojciech Baranowski (MBSW Giżycko), a dwudziestą siódmą lokatę zajął Stefan Kalinowski (VI-KING Człuchów). Szwedzkie mistrzostwa były ostatnią międzynarodową imprezą z udziałem naszych bojerowców w tym sezonie.

Wyniki mistrzostw Szwecji

Dzień wcześniej, w sobotę 23 marca zakończył się z kolei cykl regat bojerowych na Bajkale, który trwał od 15 marca. Całość składała się z trzech imprez: Pucharu Azji, Pucharu Rosji oraz Pucharu Bajkału. Rywalizacja odbywała się przy wietrze, który często zmieniał kierunek. Tutaj wystartowało dwóch reprezentantów Polski: Roman Morgaś (MKŻ Mikołajki) i Robert Szaniawski z Warszawy. Świetnie spisał się Morgaś, który aż trzykrotnie stawał na podium - 2. miejsce w Pucharze Azji, 3. miejsce Pucharze Rosji oraz 2. miejsce w Pucharze Bajkału.

Wyniki Pucharu Azji
Wyniki Pucharu Rosji

 

Tagi: regaty, bojery
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492