TYP: a1

Kapitan Andrzej Drapella laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

piątek, 28 lutego 2014
Informacja prasowa
Nagroda WiktorowiczaKapitan Andrzej Drapella został laureatem trzeciej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza - wybitnego człowieka morza, budowniczego i wieloletniego komendanta „Daru Młodzieży”, wychowawcy wielu pokoleń polskich marynarzy. Redaktor Bohdan Sienkiewicz otrzymał natomiast Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza.

- Kapitan Andrzej Drapella swoją dotychczasową działalnością, stawianiem kolejnych kroków na pokładach polskich żaglowców, spotkaniami z młodzieżą, rejsami po morzach i oceanach świata dowiódł, iż jest człowiekiem morza i godnym bycia laureatem tej nagrody – powiedział podczas ogłaszania werdyktu przewodniczący kapituły nagrody, kontradmirał Czesław Dyrcz.

Kapitan żeglugi wielkiej i kapitan jachtowy Andrzej Juliusz Drapella urodził się 18 czerwca 1929 roku w Katowicach. W 1944 roku wstąpił do Armii Krajowej. W 1947 roku zdał egzamin do Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie na Wydział Nawigacyjny. Pierwszą praktykę marynarską zdobył na „Darze Pomorza”, pracując jako instruktor, następnie był starszym marynarzem na m/s „Batory”, aż wreszcie został trzecim oficerem na m/s „Marchlewski”. Od 2 listopada 1956 do 8 stycznia 1957 roku pracował w Gdańskim Urzędzie Morskim w Gdyni na stanowisku inspektora ds. nawigacyjnych w Oddziale Oznakowania Nawigacyjnego.

W 1957 roku Polski Związek Żeglarski wydał Panu Andrzejowi Drapelli patent jachtowego kapitana morskiego oraz patent jachtowego kapitana żeglugi morskiej. Następne lata przyniosły kolejne awanse na wyższe stopnie oficerskie. Pan Kapitan ukończył liczne kursy zawodowe. Dowodził m/s „Chełmoński” w dwóch podróżach dookoła świata. Brał udział w dwóch wyprawach naukowo-badawczych na Antarktykę i w trzech na Spitsbergen.

Podczas kilkudziesięciu lat pracy na statkach Polskiej Marynarki Handlowej był uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń. W 1972 roku dowodząc m/s „Lewant II”, zabrał z Lizbony do kraju prochy biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego (nazywanego „biskupem morskim”).

Mimo wielu lat intensywnej pracy na statkach transportowych starał się utrzymywać stały kontakt z żeglarstwem polskim i międzynarodowym. W latach 1974–1977 dowodził żaglowcem r/v „Mazurka”. Brał udział w pierwszym rejsie Szkoły pod Żaglami na STS „Pogoria” jako przedstawiciel ministra żeglugi. Do 2005 roku był zastępcą kapitana i kapitanem na żaglowcach: „Pogoria”, „Fryderyk Chopin”, „Zawisza Czarny” i „Oceania”. Zajmował się szkoleniem młodzieży zgrupowanej wokół Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni.

Bohdan Sienkiewicz – dziennikarz, żeglarz, wychowawca kilku morskich pokoleń i publicysta. Współtwórca legendarnego „Latającego Holendra”, telewizyjnego programu o wychowaniu morskim, emitowanego na antenie TVP przez 26 lat.

„Redaktor Bohdan Sienkiewicz szczególnie aktywnie przed wielu laty związał się z żeglarstwem, wychowaniem morskim młodzieży i utrwaleniem naszych tradycji morskich. Można powiedzieć, iż jest człowiekiem trwale wpisanym w kulturę morską, wychowanie morskie i krzewienie morskich tradycji.” - napisano w uzasadnieniu nominacji do nagrody.

Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono sześć nominacji.

Nagroda im. kapitana Leszka Wiktorowicza została ustanowiona w celu uhonorowania wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej. Powołali ją spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców i Fundacja Press Club.

Nagrodę stanowią medal oraz kwota pieniężna w wysokości dziesięciu tysięcy złotych.

Przyznała ją kapituła w składzie:

  • Mariusz Wiktorowicz, syn Kapitana
  • Czesław Dyrcz, Bractwo Kaphornowców (przewodniczący Kapituły) 
  • Mira Urbaniak, Bractwo Kaphornowców 
  • Przemysław Dalecki, Urząd Miasta Gdyni
  • Joanna Zielińska, Urząd Miasta Gdyni 
  • Waldemar Heflich, Press Club Polska
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 6 kwietnia w Warszawie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June