TYP: a1

Iskra AMW Gdynia triumfuje w Szczecinie

poniedziałek, 8 czerwca 2020
Informacja prasowa

Pierwsza runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej zakończyła się w Szczecinie zwycięstwem załogi Klubu Sportowego ISKRA Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (ISK) w składzie Wojciech Myśliwiec, Marcin Panaś, Rafał Błażejczyk i Przemysław Kaleta. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) ze sternikiem Rafałem Sawickim oraz Yacht Clubu Gdańsk (YCG) ze sternikiem Krzysztofem Małeckim. W regatach udział bierze 12 czołowych załóg klubowych w Polsce.

 

W ciągu dwóch dni rozegrano 22 wyścigi, ale dopiero ostatni z nich zdecydował o ostatecznej kolejności w czołowej trójce. Przed finałowym wyścigiem różnice pomiędzy Iskrą, YKP i YCG były raptem jednopunktowe i każda z tych załóg mogła wygrać całe regaty. Najlepiej popłynęła Iskra i została pierwszym liderem rankingu Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej 2020.

Załoga YCG po doskonałym pierwszym dniu i prowadzeniu po 12 wyścigach, w niedzielę pływała już mniej równo i spadła na 3 miejsce. Odwrotnie pływała natomiast załoga YKP, po słabszej nierównej sobocie, w niedzielę zanotowała aż 3 wygrane wyścigi i awans na fotel wicelidera rankingu. 

Słabszy drugi dzień natomiast zanotowała załoga aktualnego Mistrza Polski czyli Giżyckiej Grupy Regatowe (GIZ – sternik Marek Stańczyk) i straciła szanse na medalowe miejsce spadając z 2 na 4 pozycję. 

Za plecami pierwszej czwórki, zaciętą walkę przez oba dni stoczyły pozostałe załogi, z których najlepszym finiszem popisała się miejscowa załoga SEJK Pogoń Szczecin (POG – sternik Krzysztof Łobodziec) kończąc zawody na 5 miejscu. Warto wspomnieć o niespodziewanie niskim miejscu aktualnych Wicemistrzów Polski z klubu Legia Warszawa (LEG – sternik Jakub Pawluk), którzy po nierównym pływaniu zakończyli inauguracyjna runde dopiero na 9 miejscu.

 

Ostateczne wyniki 1 rundy Ekstraklasy, Szczecin 6-7 czerwca:

 1. ISK – KS Iskra AMW Gdynia (Wojciech Myśliwiec) – 20 pkt

 2. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia (Rafał Sawicki) – 22 pkt

 3. YCG – Yacht Club Gdańsk (Krzysztof Małecki) – 24 pkt

 4. GIZ -  Giżycka Grupa Regatowa (sternik Marek Stańczyk) – 33 pkt

 5. POG – SEJK Pogoń Szczecin (Krzysztof Łobodziec) – 35 pkt

 6. 77R – 77Racing Gdańsk (Paweł Ejsmont) – 43 pkt

 7. SZT – Sztorm Grupa Warszawa (Piotr Małecki) – 43 pkt

 8. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski (Wiktor Plitko) – 44 pkt

 9. LEG – Legia Warszawa (Jakub Pawluk) – 45 pkt

 10. DZY – Dżygit Białystok (Tomasz Kulesza) – 47 pkt

 11. WOL – UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz) – 52 pkt

 12. YCS – Yacht Club Sopot (Paweł Górski) – 55 pkt

Pełne wyniki wyścig po wyścigu dostępne są na stronie internetowej Polskiej Ligi Żeglarskiej www.ligazeglarska.pl

 

Z 12 załóg startujących w Ekstraklasie, wyłoniony zostanie Klubowy Mistrz Polski oraz 3 inne zespoły premiowane awansem do eliminacji Ligi Mistrzów. 4 najsłabsze zespoły zostaną relegowane do 1 Ligi, a na ich miejsce awansują 4 najlepsze zespoły z 1 Ligi.

 

Kolejna runda Ekstraklasy 18 – 19 lipca w Sopocie, natomiast tydzień wcześniej 11-12 lipca sezon rozpocznie 1 Liga.

 

Z regat prowadzone były relacje video z wyścigów dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

 

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

 
Tagi: Ekstraklasa Polskiej Ligi Żeglarskiej, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001