TYP: a1

Frekwencyjny sukces w Mikołajkach

poniedziałek, 28 lipca 2014
Informacja prasowa | Maciej Kołtoński
W Mikołajkach rozegrano IV regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Wakacyjno-imprezową atmosferę miasta wzbogaciła strefa kibica, w której pasjonaci żeglarstwa i turyści mogli wypróbować liczne sprzęty sportowe oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat energii odnawialnej, ochrony środowiska i czynności ratowniczych. Impreza ściągnęła rekordową liczbę odwiedzających. Gościem honorowym regat był brązowy medalista olimpijski z Londynu oraz pretendent do złota w Rio, windsurfer Przemysław „Pont” Miarczyński. Regaty rozegrano przy świetnych warunkach pogodowych. Dominował silny wiatr oraz zerowe zachmurzenie.

Grand prix mazur

Impreza w Mikołajkach zdominowana została przez liczne atrakcje dostępne w regatowej strefie kibica. Jest to już kolejne miasto, do którego zawitał słynny Energobus, czyli mobilne centrum naukowe programu Planeta Energii. Wszyscy zaineresowani zgłębiali w nim tajniki przewodnictwa elektrycznego, oporników i wszelkich zastosowań energii odnawialnej. Dzięki atrakcyjnemu zaprezentowaniu tematyki, doświadczenia były interesujące zarówno dla młodych wiekiem, jak i duchem. Zagadnieniom związanym z propagowaniem proekologicznych postaw na wodach mazurskich jezior poświęcone było też stanowisko fundacji Nasza Ziemia. Jej pracownicy od dwóch tygodni przemierzają Szlak Wielkich Jezior w celu uświadamiania turystom, jak ważne jest wspólne dbanie o czystość mazurskiej krainy. Fundacja zbiera między innymi podpisy osób poczuwających się do wspólnej, proekologicznej odpowiedzialności na tak zwanej błękitnej wstędze. Zebrane dotąd rysunki i deklaracje mierzą już ponad 20 metrów. Wstęga zostanie oficjalnie przekazana przedstawicielom kampanii 7 Cudów Mazur w przyszłym tygodniu, podczas imprezy w Rucianem-Nidzie. W ten sposób, akcja Wypłyń na czyste Mazury będzie kontynuowana po zakończeniu rejsu Fundacji.

Gospodarzem regat była mikołajska Wioska Żeglarska, w której na pływającej scenie szantowej, o swoich sportowych doświadczeniach opowiadał brązowy medalista mistrzostw olimpijskich w Londynie, windsurfer Przemysław „Pont” Miarczyński. Zawodnik pływający w klasie RS: X, jest jednocześnie ambasadorem programu Energa Sailing, dbającego o kształcenie kolejnych pokoleń światowej klasy żeglarzy. Aspekt regatowo-wodny podkreślały dodatkowo ogólnodostępne jachty Delphia, na których każdy zainteresowany mógł odbyć rejs z doświadczonym sternikiem. Same regaty przebiegły pomyślnie. Zgłosiło się do nich 12 załóg. Do regat finałowych w Rynie zakwalifikował się jacht „Babooshka” pod dowództwem Jacka Daszkiewicza. Miejsca drugie i trzecie zajęły kolejno załogi Adama Perczyńskiego i Jakuba Malickiego.

Impreza 7 Cudów Mazur odbywała się równolegle z mikołajskim XXXVI Festiwalem Szantowym. Dzięki takiemu połączeniu dwóch wydarzeń o charakterze masowym, weekendowa oferta miasta stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wystąpili między innymi: Mietek Folk, Ryczące 20tki oraz Mechanicy Szanty.
Imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbędą się jeszcze 2 sierpnia w Rucianem-Nidzie oraz 23 sierpnia w Rynie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001