TYP: a1

Frekwencyjny sukces w Mikołajkach

poniedziałek, 28 lipca 2014
Informacja prasowa | Maciej Kołtoński
W Mikołajkach rozegrano IV regaty z cyklu Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur. Wakacyjno-imprezową atmosferę miasta wzbogaciła strefa kibica, w której pasjonaci żeglarstwa i turyści mogli wypróbować liczne sprzęty sportowe oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat energii odnawialnej, ochrony środowiska i czynności ratowniczych. Impreza ściągnęła rekordową liczbę odwiedzających. Gościem honorowym regat był brązowy medalista olimpijski z Londynu oraz pretendent do złota w Rio, windsurfer Przemysław „Pont” Miarczyński. Regaty rozegrano przy świetnych warunkach pogodowych. Dominował silny wiatr oraz zerowe zachmurzenie.

Grand prix mazur

Impreza w Mikołajkach zdominowana została przez liczne atrakcje dostępne w regatowej strefie kibica. Jest to już kolejne miasto, do którego zawitał słynny Energobus, czyli mobilne centrum naukowe programu Planeta Energii. Wszyscy zaineresowani zgłębiali w nim tajniki przewodnictwa elektrycznego, oporników i wszelkich zastosowań energii odnawialnej. Dzięki atrakcyjnemu zaprezentowaniu tematyki, doświadczenia były interesujące zarówno dla młodych wiekiem, jak i duchem. Zagadnieniom związanym z propagowaniem proekologicznych postaw na wodach mazurskich jezior poświęcone było też stanowisko fundacji Nasza Ziemia. Jej pracownicy od dwóch tygodni przemierzają Szlak Wielkich Jezior w celu uświadamiania turystom, jak ważne jest wspólne dbanie o czystość mazurskiej krainy. Fundacja zbiera między innymi podpisy osób poczuwających się do wspólnej, proekologicznej odpowiedzialności na tak zwanej błękitnej wstędze. Zebrane dotąd rysunki i deklaracje mierzą już ponad 20 metrów. Wstęga zostanie oficjalnie przekazana przedstawicielom kampanii 7 Cudów Mazur w przyszłym tygodniu, podczas imprezy w Rucianem-Nidzie. W ten sposób, akcja Wypłyń na czyste Mazury będzie kontynuowana po zakończeniu rejsu Fundacji.

Gospodarzem regat była mikołajska Wioska Żeglarska, w której na pływającej scenie szantowej, o swoich sportowych doświadczeniach opowiadał brązowy medalista mistrzostw olimpijskich w Londynie, windsurfer Przemysław „Pont” Miarczyński. Zawodnik pływający w klasie RS: X, jest jednocześnie ambasadorem programu Energa Sailing, dbającego o kształcenie kolejnych pokoleń światowej klasy żeglarzy. Aspekt regatowo-wodny podkreślały dodatkowo ogólnodostępne jachty Delphia, na których każdy zainteresowany mógł odbyć rejs z doświadczonym sternikiem. Same regaty przebiegły pomyślnie. Zgłosiło się do nich 12 załóg. Do regat finałowych w Rynie zakwalifikował się jacht „Babooshka” pod dowództwem Jacka Daszkiewicza. Miejsca drugie i trzecie zajęły kolejno załogi Adama Perczyńskiego i Jakuba Malickiego.

Impreza 7 Cudów Mazur odbywała się równolegle z mikołajskim XXXVI Festiwalem Szantowym. Dzięki takiemu połączeniu dwóch wydarzeń o charakterze masowym, weekendowa oferta miasta stała się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wystąpili między innymi: Mietek Folk, Ryczące 20tki oraz Mechanicy Szanty.
Imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbędą się jeszcze 2 sierpnia w Rucianem-Nidzie oraz 23 sierpnia w Rynie.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 March

Z Kep (w Kambodży) na "Marie Therese" wyruszył w swój pierwszy rejs Bernard Moitessier; rozbił się na rafach w pobliżu wyspy Diego Garcia.
wtorek, 25 marca 1952
Zmarł Tadeusz Adamowicz, żeglarz i instruktor żeglarstwa, autor m.in. podręcznika "Komendy żeglarskie".
wtorek, 25 marca 1980
Urodził się Karol Olgierd Borchardt, kapitan żeglugi wielkiej, znany głównie jako autor książek marynistycznych, m.in. "Znaczy kapitan", "Krążownik spod Samosierry".
sobota, 25 marca 1905