TYP: a1

Finał morderczego wyścigu dookoła Gotlandii - Bałtyk pokazał pazurki!

poniedziałek, 23 września 2013
Informacja prasowa

Krystian Szypka i Jacek Zieliński
Fot. Ewa Górska
Trwają najtrudniejsze bałtyckie regaty samotników "Bitwa o Gotland" – Memoriał im. Edwarda "Gale" Zająca. Jachty wystartowały z Ustki w sobotę 21 września o godz. 12 i mają do pokonania dystans Ustka – wyspa Gotland – Gdańsk. Oba jachty mają już za sobą 3/4 trasy w ekstremalnych warunkach. Przed nimi "ostatnia pozycja" Edwarda GALE Zająca i prosta do mety!

Jaka pogoda każdy widzi - głowę urywa już na lądzie, a tego co się dzieje na Bałtyku, lepiej sobie nie wyobrażać! Jesienny Bałtyk pokazuje co potrafi - silny wiatr o sile 30-35 węzłów i duża fala sprawiają, że żegluga jest ekstremalna. Oba jachty płyną na podstawowym ożaglowaniu, bez genakerów, ze średnią prędkością ponad 8 węzłów. Wyścig prowadzi Krystian Szypka na jachcie „Polska Miedź” około 20 mil przed Jackiem Zielińskim na jachcie „Quick Livener”. Oba jachty miały na trasie drobne awarie, ale nie przeszkodziło to na szczęście w dalszej żegludze. Żeglarzom doskwiera zimno i zmęczenie, ale są już coraz bliżej mety. Jachty spodziewane są na linii mety w Gdańsku jutro o świcie.

Oficjalne powitanie żeglarzy odbędzie się we wtorek 24 września o godz. 11 w Marinie Gdańsk z udziałem Pierwszej Damy polskiego żeglarstwa - pani kapitan Krystyny Chojnowskiej - Liskiewicz, która pełni funkcję sędziego honorowego tych regat.

Organizatorem regat „Bitwa o Gotland” jest OceanTeam oraz SailBook.pl, a regaty odbywają się pod honorowym patronatem i przy współorganizacji Klubu Żeglarzy Samotników i Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, który zapewnił tracking jachtów. Regaty dają możliwość uzyskania kwalifikacji do samotnych regat oceanicznych oraz wliczają się do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego.

Informacje na temat przebiegu regat oraz aktualne pozycje jachtów na stronie: www.bitwaogotland.pl oraz na profilu regat na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Bitwa-o-Gotland/142665052544461.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999