TYP: a1

Filmowe spotkanie z Ernestem Shackletonem w Poznaniu

wtorek, 18 marca 2014
Informacja prasowa
27 marca 2014 (czwartek) o godz. 18.30 w restauracji Pióro Feniksa w Poznaniu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona". Zapraszamy miłośników żeglarstwa i dalekich podróży.

Wrzesień, 1914. Ernest Shackleton i 27 śmiałków ruszają na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Weddella śladem ludzkich stóp. Po sześciu tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec "Endurance" zostaje uwięziony w paku lodowym na kolejnych 10 miesięcy. Dryfująca, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna zostaje zmiażdżona przez krę, zostawiając rozbitków na pastwę antarktycznej zimy. Shackelton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się do Georgii Południowej najpierw pieszo, następnie w 6-metrowej żaglowej szalupie ratunkowej "James Caird". Alfred Lansing na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami odtwarza przebieg wyprawy dzień po dniu, dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa, które i wówczas, i dzisiaj jest prawie niemożliwe do powtórzenia.

Po projekcji filmu Piotr Mikołajewski opowie o wyprawie Shackleton 2014, www.shackleton.2014.pl, której celem jest uczczenie pamięci wielkiego żeglarza i polarnika. Oprócz niewątpliwej uczty filmowej, będzie to znakomita okazja do rozmów o nadchodzącym sezonie, o planach rejsów i żeglarskich marzeniach.

Na projekcję filmu zapraszamy do restauracji Pióro Feniksa (dolna sala tzw. „zęza”), Stary Rynek 77, Poznań. 27 marzec 2014 (czwartek) , godz. 18.30.

Film trwa 90 minut.
Wstęp wolny

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492