TYP: a1

Dzwon dla kapitana Zdzisława Michalskiego

czwartek, 23 lipca 2015
Informacja prasowa
Pięknym dzwonem postanowili kamieńscy żeglarze uhonorować kapitana Zdzisława Michalskiego. Uroczystość nadania Marinie Kamień Pomorski imienia kapitana Zdzisława Michalskiego odbyła się 21 lipca. W tym dniu licząca 280 miejsc postojowych, uznana za najlepszy port jachtowy Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Marina Kamień Pomorski wypełniła się niemal po brzegi.

Dzwon w Marinie Kamień Pomorski

Odsłonięcia dzwonu dokonała Pani Maria Towiańska-Michalska, wdowa po kapitanie, w towarzystwie burmistrza Stanisława Kuryłło i prezesa mariny, Marka Świderskiego. W imieniu rodziny kapitana przemawiała Pani Lidia Epp, córka, która specjalnie na tę okazję przyleciała ze Stanów Zjednoczonych. Życiorys kapitana przedstawił Zbigniew Zalewski – Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W Sali klubowej mariny otwarto stałą wystawę poświęconą patronowi. Pamiątki przekazała rodzina i przyjaciele kapitana: Maria Towiańska-Michalska, Lidia Epp, Janusz Charkiewicz, Ryszard Krawczyk i Kazimierz Kosko. Oprócz zdjęć można oglądać takie „relikwie”, jak choćby kapitańska czapka podarowana przez córkę kapitana.

Marina Kamień Pomorski

Otwierając uroczystość Marek Świderski – prezes Mariny Kamień Pomorski powiedział: Kpt Zdzisław Michalski reprezentuje te wartości, które na co dzień chcemy wpajać naszym wychowankom i młodzieży z którą pracujemy. Są to patriotyzm, wierność, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność i honor. Z rozmów z wdową po kapitanie Michalskim wywnioskowałem, że był to bardzo pogodny człowiek, z dużym dystansem do siebie i otaczającego go świata. To ktoś taki, kogo osobiście chciałbym mieć za przyjaciela, gdyby nie fakt, że byłem na to za młody. Wśród nas są ludzie, którzy mieli za przyjaciela Pana Kapitana i bardzo im tego zazdroszczę. Kamieńska Marina będzie miała go za patrona i musi nam to wystarczyć.

uczestnicy rejsu z kapitanem Michalskim Zewem Morza dookola swiata - spotkanie po latach
Uczestnicy rejsu z kapitanem Michalskim Zewem Morza dookoła świata - spotkanie po latach

Bandera, która przysłaniała dzwon, przed osłonięciem została przekazana wdowie po kapitanie. Pierwsze uderzenie w dzwon było bardzo wzruszające. Jak deklaruje Marek Świderski, dzwon nie będzie tylko dekoracją. Pomiędzy 8.00 a 22.00 będą na nim wybijane szklanki, które na żaglowcach odliczały wachty. Marina ma być miejscem przyjaznym dla żeglarzy i mieszkańców Kamienia Pomorskiego, a wybijanie szklanek będzie nowym zwyczajem, który może z czasem przekształci się w tradycję. Uroczystości związane z nadaniem imienia Marinie Kamień Pomorski były też okazją do spotkań z wieloma zasłużonymi dla zachodniopomorskiego żeglarstwa osobami. Do Kamienia Pomorskiego przyjechali w tym dniu między innymi uczestnicy rejsu z Kapitanem Michalskim Zewem Morza dookoła świata 1973-1974: Janusz Charkiewicz, Jan Kolenda, Lesław Skwarek i Mieczysław Dopierała – legendarny przywódca strajku w Stoczni Szczecińskiej w grudniu 1970 roku, w 2010 roku odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na miejscu dołączył do nich mieszkający w Kamieniu Pomorskim członek Jacht Klubu Kamień Pomorski, Ryszard Krawczyk. Wierzymy, że Marina Kamień Pomorski im. kapitana Zdzisława Michalskiego będzie mogła częściej podejmować takich gości.
Tagi: Kamień Pomorski, Zdzisław Michalski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933