TYP: a1

Duży Ptak bezkonkurencyjny w walce o Puchar STS "Generał Zaruski"

poniedziałek, 15 lipca 2013
Informacja prasowa
Duży Ptak pod dowództwem kpt. Krzysztofa Paula okazał się bezkonkurencyjny w dwudniowych regatach Zaruski Cup. To zupełnie nowa impreza na żeglarskiej mapie Trójmiasta i jednocześnie tytularne regaty historycznego żaglowca "Generał Zaruski", który niedawno powrócił do służby po latach niebytu.

13 i 14 lipca 2013 r. MOSiR w Gdańsku zainaugurował nową, cykliczną imprezę żeglarską. Zaproszenie przyjęło 25 załóg, które wystartowały w trzech klasach: KWR, ORC oraz OPEN – jachtów turystycznych. Każdego dnia zorganizowane były po dwa biegi, z trasą wytyczoną od molo w Brzeźnie do Sopotu i z powrotem. Dzięki temu, organizatorom udało się stworzyć dogodne warunki dla widzów śledzących żeglarskie zmagania, bezpośrednio z plaży. Doskonale sprawdziła się tu trasa i formuła podobna do tej, jaka towarzyszy czerwcowym Regatom o Puchar Mariny Gdańsk.

Sobotnia rywalizacja odbywała się w bardzo trudnych warunkach. Silny, szkwalisty wiatr nie ułatwiał żeglowania. Spory pech spotkał załogę jachtu Argea, na której doszło do złamania masztu. W tych wyjątkowo trudnych warunkach dobrze radziła sobie załoga Dużego Ptaka, wygrywając oba biegi, zarówno bezwzględnie, jak i w klasie.

W niedzielę żeglarzom poświeciło słońce i powiało tak, że warunki mieli wprost wymarzone do szybkiego i efektownego żeglowania. Dzięki ładnej pogodzie dopisali też widzowie, którzy śledzili zmagania jachtów przy wsparciu komentatora zawodów. Jachty mknące na spinakerach w kierunku mety prezentowały się na Zatoce Gdańskiej znakomicie, a wszystko to w asyście "Generała Zaruskiego". Poprzez stanowisko komentatorskie udało się połączyć z jego kapitanem, który opowiedział publiczności o szkoleniu młodzieży realizowanym przez jednostkę flagową Miasta Gdańska, o kolejnych rejsach i możliwościach zapoznania się z tym wyjątkowym jachtem.

Na akwenie między molami ponownie dominował Duży Ptak /kpt. Krzysztof Paul – AKM Gdańsk/ i w drugim dniu również zdominował oba biegi, wygrywając klasę ORC. Drugie miejsce zajął Pallas /kpt. Jan Piernikarczyk – JK Gryf Gdynia/. Miejsce na podium uzupełnił Polled 2 pod dowództwem kpt. Jacka Chabowskiego /JKMW Kotwica/.

Klasę KWR powyżej LOA 9 m wygrał Quick Livener (kpt. Jacek Zieliński – PKM Gdańsk/, który oddał tylko jeden bieg na rzecz Aquarelli – 2 miejsce /kpt. Andrzej Zieliński – JK im. Conrada/. Elessar dowodzony przez Marka Turowskiego /Armator prywatny/ zajął trzecie miejsce w tej grupie.

Grupę KWR do LOA 9 m wygrał Lotis /kpt. Mieczysław Trzpis – JK Stoczni Gdańskiej/ przed Piorunem 3 /kpt. Dominik Kacprzak – Armator prywatny/.

W kategorii jachtów turystycznych trzy zwycięstwa zapewniły załodze Seriny pod dowództwem pkt. Korneliusza Packiego /AKM Gdańsk/ pierwsze miejsce w grupie do LOA 9 m. Drugie miejsce zajęła załoga Nefryta /kpt. Juliusz Ogórkowski – ŻKM Gdańsk/. Trzecie miejsce zajął Kaprysek /kpt. Roman Radzikowski – Pałac Młodzieży/.

W klasie turystycznej powyżej LOA 9 m wyraźnie wygrał Filmar IV /kpt. Stanisław Filipiak – Armator prywatny/. Druga była załoga Zeny II /kpt. Marek Marcinkowski - Armator prywatny/, zaś trzecie miejsce wywalczyła Atena /kpt. Piotr Myśliwiec - Armator prywatny/.

Prosto z regat załogi spłynęły do Mariny Gdańsk – bazy zawodów – gdzie na burcie "Generała Zaruskiego" odbyła się ceremonia dekoracji i wręczenia pucharów oraz nagród dla najlepszych załóg. Dla zwycięzców klasy KWR – grupa I oraz KWR – grupa II przewidziane zostały specjalne okolicznościowe puchary ufundowane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, patrona żaglowca STS Generał Zaruski.

A po dekoracji żeglarzy na pokład "Zaruskiego" weszli piłkarze pierwszej drużyny Lechii Gdańsk, by zaprezentować się kibicom przed nowym sezonem piłkarskim. Spod Centralnego Muzeum Morskiego wyruszyli w krótki rejs na Targ Rybny.

Organizatorami regat były: MIASTO GDAŃSK, MOSiR w GDAŃSKU, przy współpracy z GDAŃSKĄ FEDERACJĄ ŻEGLARSKĄ i POMORSKIM OKRĘGOWYM ZWIĄZKIEM ŻEGLARSKIM
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809