TYP: a1

Awans Piotra Kuli do wyścigów medalowych pucharu świata na Majorce

sobota, 6 kwietnia 2013
Informacja prasowa

fot. Pawel Kacprowski
Piotr Kula (BTŻ Biskupiec) kończy rywalizacje fazy zasadniczej regat o Puchar Księżniczki Zofii na dziewiątym miejscu i w dniu jutrzejszym przystąpi do dwóch wyścigów medalowych, które wyłonią zwycięzców w klasie Finn.

Międzynarodowa Federacja Żeglarska eksperymentuje nad formatem regat w wyniku czego organizatorzy zmienili regulaminu rozgrywania zawodów. Finałowy dzień będzie jeszcze bardziej ekscytujący, gdyż zamiast jednego wyścigu medalowego odbędą się dwa, punktowane podwójnie, co może sprawić, że kolejność pierwszej dziesiątki zawodów może znacznie się zmienić. Kula ma realne szanse na piąte miejsce.

Dzisiaj żeglowałem ładnie. Siódme i dziesiąte miejsce dało mi gwarancję startu w wyścigach medalowych. Teraz mamy dwa biegi, więc dużo więcej może się zmienić. Jest ciasno z punktami, tak że ruchy między piątym, a dziesiątym miejscem będą możliwe. Prognoza jest silnowiatrowa, więc może się dziać dużo ciekawych rzeczy – powiedział po dzisiejszych wyścigach Piotr Kula.

Dla pozostałych polskich zawodników rywalizacja zakończyła się w dniu dzisiejszym, gdyż nikt inny nie zdołał awansować do pierwszej dziesiątki.

Najwyżej sklasyfikowana została załoga klasy 470 kobiet Agnieszka Skrzypulec / Natalia Wójcik (SEJK Pogoń Szczecin), które zakończyły regaty na czternastym miejscu. Na tej samej pozycji ukończyli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er. Znakomicie regaty zamknęli ich koledzy z reprezentacji Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (AZS UWM Olsztyn)zwyciężając w ostatnim wyścigu i awansując na szesnastą pozycję.

Mnie najbardziej interesuje realizacja założeń, miejsca są mniej istotne. To dopiero początek sezonu i konsekwentnie realizujemy plan. Efekty widać, poprawiamy błędy, utrwalamy to co dobre i zawodnicy nad tym pracują. Wyniki na pewno przyjdą – podsumował start swoich załóg trener kadry narodowej klasy 49er Paweł Kacprowski

W klasie Laser Radial ze swojego startu zadowolona może być młoda zawodniczka UKS FIR Warszawa Paulina Czubachowska, która ukończyła zawody na piętnastej pozycji. Niewiele gorzej, bo na siedemnastym miejscu uplasowała się olimpijka z Londynu Anna Weizieher (AZS UW Warszawa). Kolejna zawodniczka młodego pokolenia Agata Barwińska (MOS SSW Iława) zajęła dwudziestą piątą pozycję.

W klasie Laser Radial widać zdecydowaną zmianę pokoleń. Nasze wszystkie zawodniczki są młode i niezmiernie ważne jest, aby załapały się od samego początku do ścisłej czołówki – podkreślił Bartek Szotyński trener PZŻ klasy Laser i Laser Radial
W ostatniej z klas, w której mieliśmy swoich reprezentantów – Laserze, najwyższą lokatę zajął Kacper Ziemiński. Zakończył on rywalizację na dwudziestym pierwszym miejscu. Zawodnik SEJK Pogoni Szczecin na pewno nie jest zadowolony ze swojego startu, ale podkreśla, że do imprez głównych sezonu jeszcze daleko i forma będzie rosła.

Awans Piotra Kuli do fazy medalowej na pewno cieszy i pokazuje duży potencjał tego zawodnika. W pozostałych klasach mamy lekki niedosyt, bo pojedyncze wyścigi pokazały duże umiejętności zawodników kadry narodowej. Wszyscy trenerzy podkreślają, że najważniejsze na tej imprezie były aspekty szkoleniowe, które pomogą dobrze przygotować się do najważniejszych imprez tego sezonu.

Jutrzejsze wyścigi medalowe z udziałem Piotra Kuli można śledzić na żywo na stronie organizatora http://www.trofeoprincesasofia.org

Relacje można znaleźć na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego http://www.pya.org.pl oraz na facebooku http://www.facebook.com/polsailing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956