TYP: a1

50. Etapowe Regaty Turystyczne wspólnie z Eljachtem i Pantaeniusem

środa, 30 lipca 2014
Informacja prasowa | Piotr Stelmarczyk
19 lipca rozpoczęły się 50. Etapowe Regaty Turystyczne. To sztandarowa impreza żeglarska województwa zachodniopomorskiego, uczestniczyło w niej 100 jachtów i około 400 żeglarzy. Do ugoszczenia żeglarzy z całego kraju oraz Niemiec przygotowały się miejscowości nad Zalewem Szczecińskim: Police, Trzebież, Kamień Pomorski, Wolin, Nowe Warpno, Stepnica oraz Świnoujście i Dziwnów.

50 etapowe regaty turystyczne
Fot. Marek Wilczek

W tegorocznej edycji regat po raz pierwszy uczestniczyły dwie znane firmy żeglarskie: Eljacht Elektronika i Elektrotechnika Jachtowa oraz Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów. Ponton Pantaeniusa czuwał nad bezpieczeństwem żeglarzy, udzielał pomocy oraz był miejscem pracy fotografa regat, Marka Wilczka. Pantaenius i Eljacht ufundowały szereg cennych nagród z zakresu wyposażenia jachtów w zakresie bezpieczeństwa żeglugi i elektroniki oraz wspomogły organizacyjnie.

50. Etapowe Regaty Turystyczne zostały objęte patronatami honorowymi Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Kontradmirała Krzysztofa Teryftera, Dyrektora Urzędu Morskiego Andrzeja Borowca, Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewcza, Burmistrza Gminy i Miasta Polica Władysława Diakuna, Burmistrza Miasta i Gminy Dziwnów Grzegorza Jóźwiaka, Burmistrza Miasta i Gminy Kamień Pomorski Bronisława Karpińskiego Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Warpno Władysława Kiragi, Burmistrza Miasta i Gminy Wolin Eugeniusza Jasiewicza, Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica Andrzeja Wyganowskiego oraz Prezesa Centralnego Ośrodka Żeglarskiego w Trzebieży Zdzisława Uherka.

50 etapowe regaty turystyczne
Fot. Marek Wilczek

W dniu 19 lipca po uroczystym otwarciu regat, o godz. 11.30 nastąpił start do pierwszego wyścigu do Świnoujścia. A w Świnoujściu następnego dnia, w niedzielę 20 lipca, przy licznej plażowej publiczności, tradycyjny wyścig o Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej. Po wyścigu o godz. 19.00 Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz wręczył Błękitną Wstęgę Zatoki Pomorskiej oraz Puchar Prezydenta Świnoujścia kpt. Cezaremu Wolskiemu i załodze jachtu „Sharki”, Puchar Prezydenta Świnoujścia za drugie miejsce bezwzględnie kpt. Zdzisławowi Kosowi i załodze jachtu „Low Budget”, a Puchar Prezydenta Świnoujścia za trzecie miejsce kpt. Jackowi Romanowskiemu i załodze jachtu „Bryza 33”.

Wszystkie zakończenia etapów były dostępne dla publiczności i zapraszaliśmy naszych wakacyjnych gości oraz mieszkańców województwa na spotkania z żeglarzami, a także odwiedziny w portach jachtowych. W poniedziałek 21 lipca planowano etap morski, ze Świnoujścia do Dziwnowa, ale pogoda, prognoza z wiatrem do 7 stopni w skali Beauforta, wymusiła rezygnację z przeprowadzenia tego etapu.

Niestety, oznaczało to, że nie popłyniemy do Dziwnowa i Kamienia Pomorskiego. Odwołano przygotowania do przyjęcia żeglarzy. Żeglarze bardzo chcieliby odwiedzić te dwa gościnne miasta, ale bezpieczeństwo załóg to podstawowe kryterium decyzji. 49. Etapowe Regaty Turystyczne zmagały się z brakiem wiatru, 50 Jubileuszowe miały jego nadmiar. Prognoza pogody na dzień 22 lipca to wiatry do 5 a nawet 6 stopni w skali Beauforta. W tej sytuacji decyzja powrotu na Zalew Szczeciński była oczywistą alternatywą.

50 etapowe regaty turystyczne
Fot. Marek Wilczek

Wyścig przeprowadzono na trasie od startu w pobliżu wejścia do Kanału Piastowskiego do mety w pobliżu przejścia przez Mieliznę Wolińską. Jaka była prognoza, taki był wiatr, północno-wschodni o sile 5 do 6 stopni. Gwizd wiatru w wantach to stały element tych regat. To oczywiście na Zalewie Szczecińskim dobra żeglarska pogoda, wyścig był szybki i pełen emocji. Pierwszy jacht na mecie to „Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim, druga była „Bryza 33” z kpt. Jackiem Romanowskim, a trzeci „Amajo” z kpt. Tomaszem Żurawińskim.

W dniu 23 lipca żeglarze 50. Etapowych Regat Turystycznych stali w Marinie Wolin. Było spokojnie i ciepło, choć jak to w tych regatach wiatr gwizdał na wantach. Prognoza pogody znowu była prawie sztormowa. Miasto i Gmina Wolin przyjęły nas poczęstunkiem, a od godz. 18.00 spotkaniem z Burmistrzem Wolina Eugeniuszem Jasiewiczem. Wręczono upominki 50-tej załodze w wyścigu na Zalewie Szczecińskim, którą okazał się „Truxa” z kpt. Sławomirem Turniakiem. Uhonorowano także naszych seniorów – ponad osiemdziesięcioletnich żeglarzy samotnych Henryka Widerę oraz Wolfganga Oelschlaegela.

50 etapowe regaty turystyczne
Fot. Marek Wilczek

Zespól muzyczny „Ostromice Kapela” rozgrzał publiczność starymi, ale ciągle chętnie słuchanymi przebojami, a Michał Korneszczuk, przedstawiciel Firmy Żaglomistrzowskiej North Sails, omówił problemy trymowania żagli. Dużo sympatycznej rozrywki i dużo fachowej, żeglarskiej wiedzy z najwyższej półki. A na koniec dnia koncert Henryka Widery połączony z prezentacją jego filmu z rejsu samotnego dookoła Europy oraz wspólne ognisko z żeglarskimi przebojami.

W dniu 24 lipca odbył się wyścig Wolin – Nowe Warpno. W Wolinie silnych wiatrów i stopy wody pod kilem życzył nam Burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz. Życzenia spełniły się i mieliśmy szybki, dynamiczny wyścig. Na metę prawie jednocześnie wpływały nawet cztery jachty, a to oznacza, że wyścig był bardzo szybki i wszystkie jachty dobrze wykorzystały znakomite warunki wietrzne.


Fot. Marek Wilczek

Po wyścigu Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Warpno Władysław Kiraga wręczył Puchary Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Warpno trzem pierwszym na mecie jachtom – „Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim, „Bryzie 33” z kpt. Jackiem Romanowski oraz „Amajo” z kpt. Tomaszem Żurawińskim, a po pucharach zaprosił wszystkich żeglarzy na żurek z kiełbaską.

Żeglarze z dużym uznaniem przyjęli zmiany w Marinie Nowe Warpno. Pobudowano pomosty, zainstalowano słupki z elektrycznością i wodą, pobudowano gastronomię i toalety. Marina Nowe Warpno ma duże możliwości stacjonowania jachtów przez cały rok.

Kolejny etap 50. Etapowych Regat Turystycznych to wyścig Nowe Warpno – Stepnica. Stepnica to Miasto i Gmina wyjątkowo aktywne w zakresie rozwoju przystani jachtowych. Posiada Przystań Jachtową na Kanale Młyńskim oraz Przystanie w Kopicach i Gąsierzynie. Dzisiaj, 25 lipca, żeglarza wpłynęli do nowo zbudowanej kolejnej przystani jachtowej obok Basenu Kolejowego, czyli portu handlowego. To daje razem około 400 miejsc postojowych dla jachtów.

50 etapowe regaty turystyczne
Fot. Marek Wilczek

Etap Nowe Warpno – Stepnica zaczął się wyjątkowo spokojnie, przy słabym wietrze. Ale w miarę upływu dnia wiatr tężał i na końcowym etapie wzrósł do 4 – 5 stopni w skali Beauforta. Pierwszy na mecie był jacht ze Stepnicy „Bryza 33” z kpt. Jackiem Romanowskim, drugi „Loxa” z kpt. Władysławem Chmielewskim, a trzeci „Low Budget” z kpt. Zdzisławem Kosem.

Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica Andrzej Wyganowski udekorował Jacka Romanowskiego „Błękitną Wstęgą Zalewu Szczecińskiego”, trzy pierwsze jachty otrzymały Puchary Burmistrza Miasta i Gminy Stepnica.

A potem zaproszono żeglarzy na poczęstunek w ramach Biesiady Rybnej z Lokalną Grupą Rybacką Zalew Szczeciński oraz na występy zespołów muzycznych.

50 etapowe regaty turystyczne
Fot. Marek Wilczek

26 lipca uczestnicy 50 Etapowych Regat Turystycznych po ostatnim wyścigu Stepnica – Trzebież dopłynęli do portu końcowego regat Trzebieży. Na mecie witał ich Król Mórz i Oceanów Neptun ze świtą na swoim wodnym rydwanie „Bunga Bunga”. Neptunem był osobiście znakomity kajakarz Olek Doba, który zaprosił żeglarzy na Trzebieskie Neptunalia. Ostatni wyścig odbył się w letniej pogodzie, słabe wiatry, dużo słońca, zdecydowanie ciepło. To specjalna premia dla żeglarzy regat, którzy zmagali się z silnymi wiatrami i dużymi falami. Wielu z uczestników regat, nasi goście z centrum Polski, rzadko żeglują w warunkach tegorocznych regat. Na pewno nabrali pewności siebie, nauczyli się żeglować w trudnych warunkach pogodowych na Zalewie Szczecińskim. To im się bardzo przyda w dalszych rejsach, możliwe że też po Zalewie Szczecińskim. Poznali wiele przyjaznych im portów, do których mogą powracać.

Po podliczeniu wyników zwycięzcami 50 Etapowych Regat Turystycznych zostali:

Grupa jachtów z pomiarem ORC

I miejsce – Wisła z kpt. Adamem Lisieckim
II miejsce – Bryza 33 z kpt. Jackiem Romanowskim
III miejsce – Bryza Sport z kpt. Grzegorzem Dobiesem

Grupa jachtów z pomiarem KWR I

I miejsce – Loxa z kpt. Władysławem Chmielewskim
II miejsce – Agrado z kpt. Piotrem Zorga
III miejsce – Hornet z kpt. Tadeuszem Ciemnym

Grupa Jachtów z pomiarem KWR II

I miejsce – Orson z kpt. Andrzejem Sokołowskim
II miejsce – Bluefin II z kpt. Krzysztofem Krygierem
III miejsce – Nefertiti z kpt. Aleksandrem Mikołajów

Grupa jachtów z pomiarem KWR III

I miejsce – Trzeci z kpt Krzysztofem Dąbrowskim
II miejsce – Whisky z kpt. Maciejem Szuberlą
III miejsce – Rudzik z kpt. Markiem Stoeckiem

Grupa I jachtów bez pomiarów

I miejsce – Sharki z kpt. Cezarym Wolskim
II miejsce – Hafgolan z kpt. Tomaszem Golińskim
III miejsce – Bellatrix z kpt. Januszem Musoldem

Grupa II Jachtów bez pomiarów

I miejsce – Res Navalis z kpt. Markiem Krzysztoszkiem
II miejsce – Majka K z kpt. Robertem Trojanowskim.
III Miejsce – Petit z kpt. Stanisławem Kalinowskim.

W dniu 27 lipca uroczyście zakończono regaty. Zakończenie bardzo sprawnie poprowadził Prezes Związku i Przystani Jachtowych Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego i jednocześnie Wiceprezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniew Jagniątkowski. Burmistrz Polic Władysław Diakun wspólnie z Prezesem Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Zbigniewem Zalewskim wręczyli nagrody główne i wiele dodatkowych dla wszystkich dzieci uczestników regat od Miasta i Gminy Police. Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Andrzej Borowiec wręczył Puchar Fair Play załodze jachtu „Bluefin II” Krzysztofowi Krygierowi wraz z dwojgiem dzieci. Burmistrz Stepnicy Andrzej Wyganowski wręczył Puchary najlepszym załogom z tego miasta. Wręczono także Puchary Wojewody i Marszała Województwa zachodniopomorskiego – dla jachtu „Loxa” z kpt. Władysławem Chmielewskim jako najszybszym w czasie przeliczonym w całych regatach oraz dla jachtu „Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim jako najszybszym bezwzględnie.

A potem losowanie mnóstwa nagród od Pantaeniusa Ubezpieczenia Jachtów, w tym samoczynnie nadmuchiwane pasy ratunkowe, Eljachtu, bony na elektroniką jachtową, firmy Interservis, organizatora Targów Żeglarskich Boatshow, Związku Portów i Przystani Jachtowych oraz Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali także imienne piękne grawertony, które powieszone w domach żeglarzy będą przypominały piękne dni tych regat. Żeglarze otrzymali także pamiątkowe koszulki, czapeczki i proporczyki regat.

Zaproszono żeglarzy na 51. Etapowe Regaty Turystyczne w 18-26.07.2015 r.

Piotr Stelmarczyk, 29.07.2014 r.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991