TYP: a1

389. rocznica Bitwy pod Oliwą 1627 r. z Twierdzą Wisłoujście

środa, 23 listopada 2016
Informacja prasowa

Twierdza Wisłoujście, obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w 1627 roku była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w Bitwie Oliwskiej. To tutaj admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern. Sama bitwa nie miała miejsca pod Oliwą, lecz – na ujściu Wisły, nieopodal gdańskiej fortyfikacji. Z okazji rocznicy bitwy w dniu 26 listopada 2016 r. (sobota) w godzinach 10:00-16:00 Twierdzę Wisłoujście będzie można tego dnia zwiedzić bez ponoszenia opłat.

„Muzeum Historyczne Miasta Gdańska po zamknięciu sezonu turystycznego buduje ofertę dla gdańszczan. To element naszej strategii, a Twierdza, unikatowy obiekt sztuki fortyfikacyjnej w rejonie Bałtyku, jest idealnym miejscem do tego typu działań. Jest tu dużo przestrzeni, tajemniczych korytarzy, ale też i natury. Ci z Państwa, którzy nie uczestniczyli w widowiskach „Gdańsk szykuje się do Bitwy!” i „Bitwa Morska” mogą nie wiedzieć, że jest to jedna z trzech morskich fortyfikacji, które rozlokowane są w basenie Morza Bałtyckiego. Warto zobaczyć dziedzictwo naszego miasta, które jest wyjątkowe w skali całej Europy. A rocznica tej ważnej bitwy to ku temu idealny czas.” – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor gdańskiego Muzeum.

Na ten dzień Muzeum przygotowało liczne atrakcje. Pomimo rozpoczynających się mrozów dzień z Twierdzą Wisłoujście zapowiada się gorąco. Nie zabraknie rekonstruktorów. O godz. 14:00 w roli załogi królewskiego galeonu Twierdzę odwiedzi: Kompania Kaperska, Regiment Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągiew Jakuba Wejchera oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej „Malleus Maleficarum”. Uczestnicy grupy rekonstrukcyjnych XVII wieku opowiedzą o rynsztunku XVII wieku stosowanym na okrętach królewskich. Ale to nie wszystko.

„Zbliżająca się kolejna rocznica Bitwy Oliwskiej jest świetną okazją, by wspólnie odwiedzić to miejsce i dowiedzieć się więcej o tych ciekawych wydarzeniach. Ponadto nasi goście będą mogli zobaczyć efekty prac remontowych bramy wjazdowej, czyli Poterny, które zakończyliśmy 14.10.2016 r., a także usłyszeć od przewodników historię twierdzy z okresu bitwy oliwskiej. Na Twierdzy zobaczymy również repliki dział z tego okresu, o których budowie i ich konserwacji dawniej i dziś opowie Remigiusz Pacer – specjalista w tej dziedzinie. Na dziedzińcu Twierdzy rozstawione będą ławki, zapłonie ogień, możliwe będzie skorzystanie z rusztu, dlatego zachęcamy do odwiedzin z własnym pożywieniem. Pomimo listopadowej pogody na pewno warto zawitać do Twierdzy nas choć na krótką chwilę.” – mówi Maciej Flis z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

PROGRAM:

10:00 Otwarcie bram twierdzy

10:30 Oprowadzania z przewodnikiem (co ok. 20 min, zależne od frekwencji)

11:00 Ognisko

12:00 Zwiedzanie arsenału Twierdzy z uwzględnieniem armat

14:00 Wejście zwycięskiej załogi do Twierdzy Wisłoujście

16:00 Zamknięcie bram

Tagi: Twierdza Wisłoujście, Bitwa Oliwska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521