TYP: a1

Wyspa nimfy Kalipso. Mljet

wtorek, 23 stycznia 2018
Monika Frenkiel

To tutaj podobno Odyseusz spędził siedem lat w niewoli u nimfy Kalipso, tęskniąc za swoja Penelopą. Dziś na wyspie Mljet znajduje się najstarszy park morski w całym basenie Morza Śródziemnego. Założony w 1960 roku obejmuje powierzchnię 54 km kwadratowych. Sama wyspa położona jest w bliskiej odległości od Dubrownika, półwyspu Pelješac oraz wyspy Korčula.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Historia Mljet jest bogata i burzliwa. Sięga czasów starożytnych i owiana jest mistycznymi legendami – jedna z nich jest ta wspomniana o Odyseuszu. Wiążą się z wyspą opowieści o śmiałych wyprawach i najazdach piratów, pomiędzy którymi następowały czasy dobrobytu (bo po co inaczej przybywaliby tutaj piraci?) Pierwszymi mieszkańcami wyspy były plemiona Iliryjskie. Podobno przybyły one z Półwyspu Pelješac około 4 000 lat temu. Plemiona, utrzymujące się z rolnictwa i rybołówstwa, stopniowo osiedlały się wzdłuż źródeł wody pitnej i żyły w prymitywnych warunkach. Podwodne odkrycia greckich amfor wskazują, że greccy marynarze chronili się na Mljet przed burzami i atakami piratów. W II wieku przed narodzeniem Chrystusa nad Mljet zapanowali Rzymianie i zostało nawet po nich kilka  zabytków, m. in. willa gubernatora. Z tamtego okresu pochodzą również dwie bazyliki wczesnochrześcijańskie.

W XII wieku władzę nad całą wyspą objęli benedyktyni. Zbudowali tutaj klasztor, który zachował się do dnia dzisiejszego i to im zawdzięczamy znakomita kondycję tutejszych lasów. W XV wieku wyspa Mljet stała się częścią Republiki Raguzy.

W parku szczególnie godne uwagi są słonowodne jeziora, bujna roślinność i unikalna panorama linii brzegowej: klify, rafy i liczne wyspy, a także wiecznie zielona roślinność okolicznych gór, które wznoszą się stromo nad powierzchni morza. Znajdują się na nich liczne pola krasowe i stare kamienne wioski. Południowe klify obfitują w rosnące tutaj endemity, z których najpiękniejsza to znajdująca się pod ochroną Centaurea ragusina.

Wspomniane już słonowodne jeziora: Malo Wezero i Veliko Wezero są atrakcją, która ściąga tutaj najwięcej turystów. Większe ma 145 ha powierzchni i głębokość 46 metrów, mniejsze ma ponad 24 ha i prawie 30 metrów głębokości. Oba połączone są kanałem, a od południowej strony Veliko Jezero 30-metrowy kanał Solina łączy jezioro z morzem. Połączenie z morzem powoduje, że pływy morskie wywołują w obu zbiornikach mocne prądy, które co 6 godzin zmieniają kierunek (w średniowieczu te prądy wykorzystywano do napędzania młynów). Co ciekawe, woda w jeziorach ma dużo większe zasolenie i temperaturę, niż morze dookoła wyspy.

[t]Klasztor pośrodku wyspy[/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Pośrodku Wielkiego Jeziora znajduje się kolejny naturalny, kulturowy, historyczny i turystyczny fenomen - malownicza wyspa św. Marii z kościołem i klasztorem benedyktynów z XII wieku. Ta mała wysepka jest swego rodzaju symbolem wyspy i Parku Narodowego Mljet, ze względu na swoją wyjątkową estetykę i rangę duchowego i kulturowego symbolu. 

Wyspa Mljet to najbardziej zielona wyspa na chorwackim Adriatyku – aż 75proc. powierzchni pokrywają lasy a sam teren parku jest zalesiony aż w 90 proc. Oprócz całej masy roślin w parku nie brakuje zwierzątek – możemy natknąć się tutaj na przykład na dziki. Kiedyś wyspa znana była z jadowitych węży, które zagrażały ludziom, postanowiono więc wprowadzić na wyspie „porządek” i sprowadzono na Mljet mangusty. Kolejną ingerencją człowieka było zasiedlenie wyspy danielami. No cóż, na szczęście od tamtych czasów trochę zmieniło się antsawienie do ochrony przyrody…W wodach dookoła wyspy wciąż można spotkać bardzo rzadkie śródziemnomorskie foki mniszki.

Wyspa Mljet oprócz pływania i nurkowania oferuje wiele innych aktywnych form wypoczynku: piesze wędrówki, kolarstwo górskie, żeglowanie, wędkowanie i alpinizm jaskiniowy.

Tekst powstał we współpracy z Charter Navigator

 

Tagi: Chorwacja, Mljet, park narodowy, Odyseusz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932