TYP: a1

Trujące algi na Wyspach Kanaryjskich

czwartek, 10 sierpnia 2017
Redakcja/MF

Wokół Wysp Kanaryjskich pojawiły się toksyczne mikroalgi. Z powodu wysokiej temperatury wody i powietrza, rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie. Z ich powodu zostało zamkniętych kilka plaż.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Turystów przebywających na Wyspach Kanaryjskich ostrzega się przed kąpielą w wodzie, która zakwitła i wytworzyły się w niej toksyczne mikroglony. Tak zwane trociny morskie pojawiają się podczas upalnej pogody.

Zakwitanie wody na Kanarach zaobserwowano już pod koniec czerwca. Jest to naturalne zjawisko o charakterze przejściowym. Jednak dopóki nie zniknie, należy uważać z kąpielą, bowiem kontakt z taką wodą może doprowadzić do podrażnienia a nawet do zapalenia skóry.

Agencja AFP podała informację, iż kilka plaż zostało zamkniętych z powodu alg, w tym popularna plaża Teresitas w Santa Cruz de Tenerife. Marta Sanson, profesor biologii roślinnej na Uniwersytecie La Laguna na Teneryfie wyjaśniła, iż aktualnie panują idealne warunki, zwłaszcza wysoka temperatura wody by mikroalgi się rozmnażały. Ponadto poinformowała, że pył przemieszczających się z nad Sahary jest bogaty w żelazo co jest podstawowym składnikiem odżywczym tych mikroorganizmów.

Tagi: algi, plaża, kąpiel, Wyspy Kanaryjskie
TYP: a3
0 0
Komentarze