TYP: a1

Tresowane delfiny Putina

piątek, 29 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Jak podaje USNI, czyli Instytut Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, Rosjanie w swojej bazie w Sewastopolu używają... tresowanych delfinów. Czy to oznaka desperacji? A może następne będą bojowe meduzy? Nic z tych rzeczy — wygląda na to, że korzystanie z pomocy zwierząt morskich do celów militarnych było od dawna planowane i jest poparte wieloletnim doświadczeniem.

Nie taki nowy pomysł

Idea wykorzystania tresowanych delfinów do celów militarnych wcale nie jest nowa – Rosjanie podejmowali takie próby już za czasów ZSRR. Co ciekawe, Amerykanie przyznają, że oni również – w ramach symetrii typowej dla czasów zimnej wojny – mieli takie pomysły. Nic zatem dziwnego, że planując napaść na Ukrainę, Rosja postanowiła sięgnąć po tę wypróbowaną, choć nieoczywistą metodę walki.

Dwa wyszkolone delfiny zostały umieszczone w specjalnych zagrodach w okolicy portu w Sewastopolu. Przywieziono je na miejsce już w lutym, a więc zaraz na początku wojny. W jakim celu? Jak twierdzą amerykańscy i brytyjscy analitycy, prawdopodobnie zwierzęta mają za zadanie ochronę rosyjskiej marynarki. Warto pamiętać, że Sewastopol jest uznawany za najważniejszą bazę Rosji na Morzu Czarnym.

Co potrafią takie delfiny?

Z całą pewnością wiele – w końcu są one zaliczane do najinteligentniejszych ssaków morskich. Zdaniem specjalistów, delfina bez trudu można nauczyć takich „sztuczek”, jak wykrywanie torped i materiałów wybuchowych, czy ostrzeganie o zbliżających się wrogich nurkach.

Ciekawostką jest, że program szkolenia delfinów wojskowych na Morzu Czarnym przechodził z rąk do rąk już dwukrotnie: był rozwijany w czasach Związku Radzieckiego, następnie po rozpadzie ZSRR został porzucony, a od 2012 roku kontynuowali go sami Ukraińcy, którzy jednak z braku funduszy planowali zamknięcie wojskowego oceanarium. Po aneksji Krymu ssaki z bazy w Sewastopolu zostały przejęte przez Rosjan.

Wiadomo, że potem Rosja miała dokupić i wyszkolić jeszcze pięć delfinów. Trudno jednak powiedzieć, czy zwierzęta służące obecnie w Sewastopolu to te tresowane przez Ukraińców, czy przez Rosjan. Warto też mieć na uwadze fakt, że delfin butlonosy potrafi przeżyć 40-50 lat, w zależności od płci i kondycji. Istnieje więc opcja, że Rosjanie dysponują obecnie zwierzętami pamiętającymi jeszcze czasy ZSRR.

Tagi: delfin, Putin, Rosja, Ukraina, Krym, wojna, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872