TYP: a1

Admirał Kuzniecow znów ma opóźnienie

czwartek, 9 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

Remont jedynego lotniskowca, jakim dysponuje Rosja, znów się przedłuży. Jak podaje centralna agencja prasowa Federacji Rosyjskiej TASS, termin powrotu do służby został przesunięty na rok 2024.

 

Lotniskowiec na parę

Admirał Kuzniecow to jednostka znana głównie z memów: internauci nie mają litości, pastwiąc się zarówno nad mobilnością, jak i nad możliwościami bojowymi oraz napędem nieszczęsnego statku — i trudno im się dziwić.

Lotniskowiec od początku zresztą miał pecha. Jego budowa rozpoczęła się w 1981 roku. Wówczas Rosja występowała jeszcze jako ZSRR, a w skład terytoriów tego tworu wchodziło kilka innych krajów – między innymi Ukraina. I właśnie na jej wodach terytorialnych zwodowano Kuzniecowa, jednak miało to miejsce dopiero w 1991 roku.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego statek przejęła oczywiście rosyjska marynarka wojenna. Z powodu „trudności obiektywnych”, jakie były naturalnym skutkiem wcielania w życie myśli socjalistycznej, postsowiecka Rosja nie miała jednak pieniędzy na pełną eksploatację Kuzniecowa. Ostatecznie pierwszy rejs okrętu miał miejsce dopiero w 1996 roku.

Doskonała inwestycja

W chwili wejścia do służby Admirał Kuzniecow mógł robić wrażenie, ponieważ był największym okrętem zbudowanym w Europie. Jako pierwszy lotniskowiec mógł też przewozić nowoczesne samoloty odrzutowe startujące przy użyciu skoczni, a nie katapulty.

Mimo wszystko okręt okazał się niespecjalnie przydatny, a w czasie swojej służby słynął głównie z awarii. W zasadzie wykorzystano go bojowo tylko raz — w 2016 roku podczas wojny domowej w Syrii. Rok później statek trafił do remontu i… pozostaje w tym stanie aż do dzisiaj. 

Dlaczego trwa to tak długo? Tego się pewnie nie dowiemy. Można jednak zrozumieć Rosjan: po sukcesie „Moskwy” i paru innych jednostek (nawet tych „niemających anałogów”) chcą mieć pewność, że tym razem statek nie pójdzie zbyt szybko na dno i nie stanie się pożywką dla kolejnych memów.

Tagi: Rosja, lotniskowiec, remont, Kuzniecow
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942