TYP: a1

Admirał Kuzniecow znów ma opóźnienie

czwartek, 9 czerwca 2022
Hanka Ciężadło

Remont jedynego lotniskowca, jakim dysponuje Rosja, znów się przedłuży. Jak podaje centralna agencja prasowa Federacji Rosyjskiej TASS, termin powrotu do służby został przesunięty na rok 2024.

 

Lotniskowiec na parę

Admirał Kuzniecow to jednostka znana głównie z memów: internauci nie mają litości, pastwiąc się zarówno nad mobilnością, jak i nad możliwościami bojowymi oraz napędem nieszczęsnego statku — i trudno im się dziwić.

Lotniskowiec od początku zresztą miał pecha. Jego budowa rozpoczęła się w 1981 roku. Wówczas Rosja występowała jeszcze jako ZSRR, a w skład terytoriów tego tworu wchodziło kilka innych krajów – między innymi Ukraina. I właśnie na jej wodach terytorialnych zwodowano Kuzniecowa, jednak miało to miejsce dopiero w 1991 roku.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego statek przejęła oczywiście rosyjska marynarka wojenna. Z powodu „trudności obiektywnych”, jakie były naturalnym skutkiem wcielania w życie myśli socjalistycznej, postsowiecka Rosja nie miała jednak pieniędzy na pełną eksploatację Kuzniecowa. Ostatecznie pierwszy rejs okrętu miał miejsce dopiero w 1996 roku.

Doskonała inwestycja

W chwili wejścia do służby Admirał Kuzniecow mógł robić wrażenie, ponieważ był największym okrętem zbudowanym w Europie. Jako pierwszy lotniskowiec mógł też przewozić nowoczesne samoloty odrzutowe startujące przy użyciu skoczni, a nie katapulty.

Mimo wszystko okręt okazał się niespecjalnie przydatny, a w czasie swojej służby słynął głównie z awarii. W zasadzie wykorzystano go bojowo tylko raz — w 2016 roku podczas wojny domowej w Syrii. Rok później statek trafił do remontu i… pozostaje w tym stanie aż do dzisiaj. 

Dlaczego trwa to tak długo? Tego się pewnie nie dowiemy. Można jednak zrozumieć Rosjan: po sukcesie „Moskwy” i paru innych jednostek (nawet tych „niemających anałogów”) chcą mieć pewność, że tym razem statek nie pójdzie zbyt szybko na dno i nie stanie się pożywką dla kolejnych memów.

Tagi: Rosja, lotniskowiec, remont, Kuzniecow
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 June

Na "Tawny Pipit" jako wtedy najstarszy żeglarz (75 lat) wyruszył w samotny rejs z New Jersey do Europy Stefan Szwarnowski. Rejs zakończył w Kornwalii (13.08) wejściem na skały Sandy Mouth koło Bude w Kornwalii.
piątek, 2 czerwca 1989
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Kazimierzem Goebelem wychodząc w rejs dookoła Islandii.
środa, 2 czerwca 1976
W Gdyni kończy się rejs "Daru Pomorza" wokół Przylądka Horn. Było to pierwsze polskie przejście Hornu.
środa, 2 czerwca 1937
Konstanty Maciejewicz wstępuje do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu.
niedziela, 2 czerwca 1907
Za zgodą władz cesarskich powołane zostało Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie; WTW miało na celu "zachęcenie ludności miejskiej do jazdy na łodziach wiosłowych i żaglowych". Dla potrzeb żeglarzy sprowadzono z Gdańska gaflowy kuter mieczowy "Boruta" o pow
czwartek, 2 czerwca 1881