TYP: a1

Terakota na pomoc koralowcom

piątek, 14 sierpnia 2020
Monika Frenkiel

Jak wiadomo, bardzo dużo organizmów jest zagrożonych z powodu zmian klimatu. Także te w oceanach, na przykład rafy koralowe. Interesujący sposób na ratowanie koralowców wymyślili naukowcy z Hongkongu. 


Grupa naukowców specjalizujących się w biologii morskiej wraz z architektami opracowała specjalne „płytki rafowe” – coś w rodzaju ażurowych kafelków, które maja pobudzać koralowce do wzrostu. 
Kafelki mają ok. 60 cm wielkości i wykonano je w technice 3D z gliny, utwardzonej do terakoty w piecu. Dlaczego z terakoty? Ano glina według naukowców ma być bardziej przyjazna dla środowiska niż stal czy beton, które w wodzie mogą wydzielać toksyczne substancje. Płytki są tak zaprojektowane, że dają koralowcom, nawet tym, które same mogłyby nie przetrwać podstawę do umocowania się. A przede wszystkim zapobiegają groźnej dla koralowców sedymentacji.
Sposób wypróbowano na razie w parku morskim Hoi Ha Wan w Hongkongu – w parku tym znajduje się ponad ¾ koralowców tworzących rafy w wodach Hongkongu. Kafle, połączone w grupy (łącznie 40 metrów kwadratowych) umieszczono w trzech miejscach i umieszczono na nich trzy rodzaje rodzimych koralowców. Teraz przez najbliższe półtora roku naukowcy będą obserwowali efekty eksperymentu. 

 

Tagi: koralowce, ekologia, technika
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971