TYP: a1

Terakota na pomoc koralowcom

piątek, 14 sierpnia 2020
Monika Frenkiel

Jak wiadomo, bardzo dużo organizmów jest zagrożonych z powodu zmian klimatu. Także te w oceanach, na przykład rafy koralowe. Interesujący sposób na ratowanie koralowców wymyślili naukowcy z Hongkongu. 


Grupa naukowców specjalizujących się w biologii morskiej wraz z architektami opracowała specjalne „płytki rafowe” – coś w rodzaju ażurowych kafelków, które maja pobudzać koralowce do wzrostu. 
Kafelki mają ok. 60 cm wielkości i wykonano je w technice 3D z gliny, utwardzonej do terakoty w piecu. Dlaczego z terakoty? Ano glina według naukowców ma być bardziej przyjazna dla środowiska niż stal czy beton, które w wodzie mogą wydzielać toksyczne substancje. Płytki są tak zaprojektowane, że dają koralowcom, nawet tym, które same mogłyby nie przetrwać podstawę do umocowania się. A przede wszystkim zapobiegają groźnej dla koralowców sedymentacji.
Sposób wypróbowano na razie w parku morskim Hoi Ha Wan w Hongkongu – w parku tym znajduje się ponad ¾ koralowców tworzących rafy w wodach Hongkongu. Kafle, połączone w grupy (łącznie 40 metrów kwadratowych) umieszczono w trzech miejscach i umieszczono na nich trzy rodzaje rodzimych koralowców. Teraz przez najbliższe półtora roku naukowcy będą obserwowali efekty eksperymentu. 

 

Tagi: koralowce, ekologia, technika
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 May

"America 3" wygrywa regaty o Puchar Ameryki, po raz pierwszy rezegrane w klasie IAAC.
sobota, 16 maja 1992
Na trzeci etap (czteroetapowego rejsu z udziałem w Tall Ships Australia 88) z Hawany wyruszył s/y "Nitron" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Kani; etap ten prowadził z Hawany, przez Kanał Panamski, Pacyfik, Sydney.
sobota, 16 maja 1987