TYP: a1

Rząd zgłosił propozycje do Planu Junckera

czwartek, 23 czerwca 2016
Redakcja/MF
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło listę potencjalnych rządowych inwestycji, które będą ubiegać się o wsparcie z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS) – finansowego filaru Planu Junckera. Wśród nich znajdują się projekty dotyczące transportu morskiego i żeglugi śródlądowej.Lista powstała w wyniku konsultacji pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, które jest koordynatorem wsparcia EFIS w Polsce, a pozostałymi resortami. Została przygotowana po to, by zidentyfikować i skoordynować rządowe inwestycje, mające potencjał do uzyskania wsparcia z funduszu.

Znajduje się na niej 47 projektów o wartości blisko 81 mld zł z zakresu transportu, energetyki oraz ochrony środowiska. W ramach EFIS nie ma tzw. kopert narodowych, co oznacza, że polskie projekty konkurują z przedsięwzięciami z innych krajów. Wsparcie ma być dostępne do lipca 2019 roku, ale środki mogą wyczerpać się wcześniej. O pomocy EBI decyduje więc dobre przygotowanie inwestycji i czas.

Najliczniejszą grupą projektów są przedsięwzięcia z sektora energetycznego, ale Plan Junckera to też szansa dla rozwoju żeglugi śródlądowej. Inwestycje z tego zakresu także stanową znaczną grupę. Obejmą one szereg działań na Wiśle i Odrze, w tym budowę Kanału Śląskiego. Dodatkowo w zestawieniu możemy znaleźć cztery projekty z zakresu transportu morskiego Najbardziej kosztowny dotyczy rozbudowy infrastruktury portowej w Szczecinie – 4,2 mld zł).

Projekty mają być sukcesywnie przekazywane przez promotorów do oceny EBI. Lista ma charakter otwarty i ma być aktualizowana. Ministerstwo Rozwoju informuje o napływających kolejnych projektach, które składają poszczególne resorty. Po weryfikacji mają one zostać dodane do listy.

Wsparcie EBI ma charakter zwrotny. Ostateczne decyzje o jego wykorzystaniu dla poszczególnych projektów będą zapadały po otrzymaniu konkretnej oferty ze strony banku, z uwzględnieniem celu jakim jest zapewnienie najbardziej optymalnej struktury finansowania danej inwestycji.

Lista zgłoszonych projektów: https://www.mr.gov.pl/media/21358/Lista_projektow_21062016.pdf
Tagi: Plan Junckera, inwestycje, Szczecin, żegluga śródlądowa, Kanał Śląski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899