TYP: a1

Powstanie największe w Polsce jezioro

czwartek, 28 kwietnia 2016
Redakcja/MF
To jezioro ma być głębsze niż Hańcza i największe w naszym kraju, a powstanie na Polach Bełchatów i Szczerców po zakończenia na nich eksploatacji węgla. Budowę zbiornika zapowiada PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy Kapitałowej PGE.Według zapowiedzi Marka Włóki, wiceprezesa zarządu PGE GiEK, spółka planuje oprócz budowy zbiornika utworzenie pięknych plaż, portu jachtowego, a nawet zatopienie pewnych atrakcji dla pasjonatów nurkowania. Całkowita powierzchnia lustra wody na Polach Bełchatów i Szczerców wyniesie około 3890 ha, objętość zbiornika to ponad 3 mld m sześc. Maksymalna miejscowa głębokość zbiornika wodnego 205 m, a średnia głębokość to około 79 m.

Poszczególne funkcje zbiornika (składającego się tak naprawdę z dwóch połączonych jezior) zostaną tak rozmieszczone w terenie, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać ogromny potencjał krajobrazu poeksploatacyjnego dla uatrakcyjnienia regionu. Oprócz tego PGE zamierza w tym miejscu stworzyć centrum sportowo-rekreacyjne i kulturowe., do którego należeć będą także obiekty sportowe zlokalizowane na zwałowiskach zewnętrznych i wewnętrznych obu odkrywek i zapleczy technicznych. W planach jest utworzenie muzeum górnictwa, ośrodka konferencyjnego z zapleczem wystawienniczym, terenów o funkcjach parkowo–rekreacyjnych, ścieżek spacerowych i rowerowych.

Prace przy budowie zbiornika ruszą nie tak szybko. W Polu Bełchatów eksploatacja węgla zakończy się w roku 2020, w Polu Szczerców w 2040. Potem wyrobiska poddane zostaną rekultywacji. Zanim pojawi się w nich woda, konieczne będzie jeszcze wypłycanie wyrobisk, wyprofilowanie skarp i zabezpieczenie ich stateczności i wyprofilowanie linii brzegowej przyszłych zbiorników i utworzenie części plażowo-kąpieliskowych. Co do samego wypełniania wodą, na razie rozpatrywane są różne koncepcje a Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest obecnie na etapie wykonywania dokumentacji technicznych.

Planowane zakończenie wypełnienia wodą wyrobisk końcowych to w Polu Bełchatów 2058 rok (wypełnianie rozpocznie się w 2026 r.). Docelowo powstanie sztuczny zbiornik wodny o maksymalnej głębokości 205 m, którego powierzchnia lustra wody będzie wynosić 1691 hektarów, a jego objętość będzie miała 1323 mln m³,

W Polu Szczerców to wypełnianie rozpocznie się w 2048 r., zakończy się w 2062 roku. Wtedy powstanie drugi sztuczny zbiornik wodny o maksymalnej głębokości 165 m, gdzie powierzchnia lustra wody będzie wynosić 2200 ha, a objętość zbiornika będzie wynosiła 1752 mln m³.

To pierwsze w naszym kraju tego typu przedsięwzięcie i to na tak dużą skalę, co rodzi spore problemy. Podstawowy to pozyskanie tak ogromnych ilości wody. Wyzwaniem jest również przemieszczanie ogromnych ilości mas ziemnych, związane z wypłycaniem głębokich wyrobisk poeksploatacyjnych. Jezioro, które powstanie na terenie wyrobiska, można porównać z podobnymi zbiornikami, które powstały np. w likwidowanych niemieckich kopalniach. W rejonie tych zbiorników następuje rozwój flory i fauny uatrakcyjniając przyległe tereny nie tylko przyrodniczo, ale również turystycznie. Co ciekawe, w Polsce również już istnieją jeziora stworzone na kopalnianych wyrobiskach - Jezioro Tarnobrzeskie, stworzone w 2010 roku na terenie byłej kopalni odkrywkowej siarki.

Tagi: zbiornik, jezioro, wyrobisko, ekologia, kopalnia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940