TYP: a1

Powstanie największe w Polsce jezioro

czwartek, 28 kwietnia 2016
Redakcja/MF
To jezioro ma być głębsze niż Hańcza i największe w naszym kraju, a powstanie na Polach Bełchatów i Szczerców po zakończenia na nich eksploatacji węgla. Budowę zbiornika zapowiada PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółki z Grupy Kapitałowej PGE.Według zapowiedzi Marka Włóki, wiceprezesa zarządu PGE GiEK, spółka planuje oprócz budowy zbiornika utworzenie pięknych plaż, portu jachtowego, a nawet zatopienie pewnych atrakcji dla pasjonatów nurkowania. Całkowita powierzchnia lustra wody na Polach Bełchatów i Szczerców wyniesie około 3890 ha, objętość zbiornika to ponad 3 mld m sześc. Maksymalna miejscowa głębokość zbiornika wodnego 205 m, a średnia głębokość to około 79 m.

Poszczególne funkcje zbiornika (składającego się tak naprawdę z dwóch połączonych jezior) zostaną tak rozmieszczone w terenie, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać ogromny potencjał krajobrazu poeksploatacyjnego dla uatrakcyjnienia regionu. Oprócz tego PGE zamierza w tym miejscu stworzyć centrum sportowo-rekreacyjne i kulturowe., do którego należeć będą także obiekty sportowe zlokalizowane na zwałowiskach zewnętrznych i wewnętrznych obu odkrywek i zapleczy technicznych. W planach jest utworzenie muzeum górnictwa, ośrodka konferencyjnego z zapleczem wystawienniczym, terenów o funkcjach parkowo–rekreacyjnych, ścieżek spacerowych i rowerowych.

Prace przy budowie zbiornika ruszą nie tak szybko. W Polu Bełchatów eksploatacja węgla zakończy się w roku 2020, w Polu Szczerców w 2040. Potem wyrobiska poddane zostaną rekultywacji. Zanim pojawi się w nich woda, konieczne będzie jeszcze wypłycanie wyrobisk, wyprofilowanie skarp i zabezpieczenie ich stateczności i wyprofilowanie linii brzegowej przyszłych zbiorników i utworzenie części plażowo-kąpieliskowych. Co do samego wypełniania wodą, na razie rozpatrywane są różne koncepcje a Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów jest obecnie na etapie wykonywania dokumentacji technicznych.

Planowane zakończenie wypełnienia wodą wyrobisk końcowych to w Polu Bełchatów 2058 rok (wypełnianie rozpocznie się w 2026 r.). Docelowo powstanie sztuczny zbiornik wodny o maksymalnej głębokości 205 m, którego powierzchnia lustra wody będzie wynosić 1691 hektarów, a jego objętość będzie miała 1323 mln m³,

W Polu Szczerców to wypełnianie rozpocznie się w 2048 r., zakończy się w 2062 roku. Wtedy powstanie drugi sztuczny zbiornik wodny o maksymalnej głębokości 165 m, gdzie powierzchnia lustra wody będzie wynosić 2200 ha, a objętość zbiornika będzie wynosiła 1752 mln m³.

To pierwsze w naszym kraju tego typu przedsięwzięcie i to na tak dużą skalę, co rodzi spore problemy. Podstawowy to pozyskanie tak ogromnych ilości wody. Wyzwaniem jest również przemieszczanie ogromnych ilości mas ziemnych, związane z wypłycaniem głębokich wyrobisk poeksploatacyjnych. Jezioro, które powstanie na terenie wyrobiska, można porównać z podobnymi zbiornikami, które powstały np. w likwidowanych niemieckich kopalniach. W rejonie tych zbiorników następuje rozwój flory i fauny uatrakcyjniając przyległe tereny nie tylko przyrodniczo, ale również turystycznie. Co ciekawe, w Polsce również już istnieją jeziora stworzone na kopalnianych wyrobiskach - Jezioro Tarnobrzeskie, stworzone w 2010 roku na terenie byłej kopalni odkrywkowej siarki.

Tagi: zbiornik, jezioro, wyrobisko, ekologia, kopalnia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959