TYP: a1

Port w Pireusie ponownie na sprzedaż

poniedziałek, 18 maja 2015
z mediów | JM
Władze Grecji potwierdziły wznowienie planów w sprawie prywatyzacji największego portu w kraju, znajdującego się w Pireusie. Przetarg, który pozostawał zawieszony od początku bieżącego roku, umożliwia zakup 51% udziałów w porcie. Strona grecka spodziewa się, że zwycięzca zostanie wyłoniony we wrześniu lub październiku.

 Port w Pireusie
fot. Wikipedia

Głównymi zainteresowanymi w zakupie portu są trzy firmy: chińskie Cosco, holenderski APM Terminals oraz International Container Terminal Services z siedzibą na Filipinach. Zwycięzca przetargu zyska większościowy pakiet udziałów - 51%, z opcją zakupu 67% w ciągu 5 lat, jeżeli zainwestuje w rozwój portu co najmniej 300 milionów euro.

Prywatyzacja portu w Pireusie to jeden z ważnych warunków, których spełnienie ma umożliwić otrzymanie przez Grecję 240 miliardów euro z funduszu ratunkowego. Plany sprzedaży były już gotowe w ubiegłym roku, jednak wybrany w styczniu rząd Aleksisa Tsiprasa zawiesił przetarg. Obecnie jednak, w obliczu rosnącego długu, Grecy zmuszeni są spełnić warunki Unii Europejskiej.
Tagi: Pireus, Grecja, port, sprzedaż, przetarg
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580