TYP: a1

Port w Pireusie ponownie na sprzedaż

poniedziałek, 18 maja 2015
z mediów | JM
Władze Grecji potwierdziły wznowienie planów w sprawie prywatyzacji największego portu w kraju, znajdującego się w Pireusie. Przetarg, który pozostawał zawieszony od początku bieżącego roku, umożliwia zakup 51% udziałów w porcie. Strona grecka spodziewa się, że zwycięzca zostanie wyłoniony we wrześniu lub październiku.

 Port w Pireusie
fot. Wikipedia

Głównymi zainteresowanymi w zakupie portu są trzy firmy: chińskie Cosco, holenderski APM Terminals oraz International Container Terminal Services z siedzibą na Filipinach. Zwycięzca przetargu zyska większościowy pakiet udziałów - 51%, z opcją zakupu 67% w ciągu 5 lat, jeżeli zainwestuje w rozwój portu co najmniej 300 milionów euro.

Prywatyzacja portu w Pireusie to jeden z ważnych warunków, których spełnienie ma umożliwić otrzymanie przez Grecję 240 miliardów euro z funduszu ratunkowego. Plany sprzedaży były już gotowe w ubiegłym roku, jednak wybrany w styczniu rząd Aleksisa Tsiprasa zawiesił przetarg. Obecnie jednak, w obliczu rosnącego długu, Grecy zmuszeni są spełnić warunki Unii Europejskiej.
Tagi: Pireus, Grecja, port, sprzedaż, przetarg
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871