TYP: a1

Okno na świat

czwartek, 14 kwietnia 2016
Artykuł sponsorowany
Straciliśmy prawo do masowej produkcji statków, ale nie miejsca nad morzem, nie odebrano nam też marzeń o podróżach po świecie. Ich realizację m.in. umożliwiają łodzie produkowane w małych polskich stoczniach jachtowych, których wyroby wzbudzają również zainteresowanie na świecie.


Coraz liczniejsze grupy żeglarzy domagają się w kraju więcej przystani, nowocześniejszych nabrzeży, po zawinięciu do których warunki odpowiadałyby wymogom ludzi XXI w.

Konieczność żeglowania

Słowa łacińskiej sentencji Pompejusza Navigare necesse est,vivere non est necesse z upływem wieków straciły na patosie, za to zyskały na popularności, coraz powszechniej są wcielane w życie nawet przez najmłodszych wodniaków, którzy jeszcze nie słyszeli o apodyktycznych rzymskich dowódcach.

Powtarzają je żeglarze wyruszający w rejsy, by coś udowodnić sobie i światu, turyści „brzegowi” przemieszczający się na łodziach od portu do portu. Są słyszane w tawernach, gdy z pokali pieniące się piwo jest opróżniane w rytm chóralnie śpiewanych szant. Wszyscy oni są przekonani, że morza i oceany są po to, by po nich pływać, jak szczyty górskie by je zdobywać.

Gdańsk życzliwy dla żeglarzy

Miasto nad Motławą jest nie tylko znaczącym portem handlowym, pasażerskim, jego zabytkami, instytucjami kulturalnymi jest coraz więcej zainteresowanych turystów zagranicznych docierających drogą morską. Poruszanie się po aglomeracji z Gdynią i Sopotem, zwanej Trójmiastem, wymaga szybkiej, sprawnej komunikacji. Zapewnia ją Wynajem samochodów Gdańsk. Z ofertą dla chcących wypożyczyć samochód spieszy z pomocą Internet ze stroną: www.taniwynajemaut.pl/polska/gdansk. Nie tylko samochody można w Gdańsku wypożyczać. Dla pragnących poznać smak morskiej przygody, a nie posiadających własnych lodzi, proponuje się wyczarterowanie jej wraz ze skipperem. Wyjście w rejs z tego portu wydaje się proste jak podróż taksówką z wypożyczalni aut.

Nie tylko regaty

Kalendarz wodniackich imprez Gdańska jest wypełniony, oczywiście niesłabnącym powodzeniem cieszą się regaty, ale ich organizatorzy nie poprzestają na nich, upowszechniają nowe dyscypliny sportów wodnych.

Coraz popularniejsze na wodach Morza Bałtyckiego są:

surfing,
windsurfing,
kitesurfing, narty wodne,
wakeboard.

Oczywiście nie można pominąć zawodów w klasycznym pływaniu, czy wyścigów na skuterach wodnych. A po ich zakończeniu zapraszają do późnych nocnych godzin otwarte tawerny, gdzie szanty utrwalą w pamięci morską przygodę.
Tagi: Gdańsk, żeglowanie, wynajem aut
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 lipca

Thor Heyerdahl na tratwie "Ra II" po 57 dniach atlantyckiej żeglugi dopłynął na Barbados, dowodząc swojej tezy, że starożytni żeglarze mogli docierać do Ameryki, żeglujac na papirusowych statkach.
środa, 1 lipca 1970
Opuścił Gdynię "Zawisza Czarny" z zamiarem opłynięcia Islandii. Plan został w pełni zrealizowany, a szkunerem dowodził Kpt. Andrzej Rościszewski.
wtorek, 1 lipca 1969
Rozpoczyna się pierwszy obóz żeglarski w COŻ Trzebież.
środa, 1 lipca 1959
W Auckland urodził się Grant Dalton, żeglarz oceaniczny, zwycięzca Whitbread Race na jachcie "New Zealand Endeavour" i The Race na katamaranie "Club Med".
wtorek, 1 lipca 1958
Z Montevideo na keczu "Legh II" wystartował w samotny rejs dookoła świata Vito Dumas; trasa wiodła przez Przylądek Dobrej Nadziei, Nową Zelandię, Valparaiso, Przylądek Horn (zakończył podróż w Montevideo 30 sierpnia 1943 r.).
środa, 1 lipca 1942
Urodził się Wim van Acker - wieloletni komandor Europejskiej Floty DN; był wybitną osobowością, przez wiele lat wspomagał polskie żeglarstwo lodowe.
piątek, 1 lipca 1921
Rozpoczęcie rejsu Joshuy Slocuma na "Sprayu".
poniedziałek, 1 lipca 1895
Horatio Nelson obejmuje dowództwo "Victory".
poniedziałek, 1 lipca 1771