TYP: a1

Jaka pogoda będzie latem?

środa, 28 lutego 2024
Hanka Ciężadło

Wiecie? Są tacy, którzy twierdzą, że wiedzą, co jest nieco podejrzane w świetle faktu, że meteorologom zdarza się mocno pomylić, prognozując aurę na najbliższe dni – a co dopiero miesiące lub lata. Czy tym razem przewidywania specjalistów okażą się trafne, czas pokaże; na razie przyjrzyjmy się, jaki mechanizm miałby za nimi stać.

Ocean prawdę ci powie...

Zacznijmy od tego, że za długoterminowe przewidywanie pogody wzięli się uczeni z NOC (National Oceanography Centre). Sceptykom od razu wyjaśniamy, że NOC mieści się w Southampton, więc nie są to słynni amerykańscy naukowcy, tylko ich brytyjscy koledzy.

Zdaniem specjalistów z NOC, można z powodzeniem przewidzieć, jaka pogoda czeka Europę w ciągu najbliższych miesięcy, a nawet lat (!), a narzędziem, które ma to umożliwić, są analizy stężenia słodkiej wody w Północnym Atlantyku.

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że wzrost tego stężenia ma zapoczątkować całą serię wydarzeń, które, niczym przewracające się klocki domina, doprowadzą w efekcie do wyjątkowo suchych i upalnych miesięcy letnich w Europie. Swój tok myślenia, poparty zresztą konkretnymi danymi, opisali szczegółowo w "Weather and Climate Dynamics" (DOI 10.5194/wcd-5-109-2024).

Jak to ma działać?

Wspomniane wyżej pismo Europejskiej Unii Nauk o Ziemi zawiera artykuły tworzone przez naukowców dla innych naukowców... Wszyscy wiemy, co to oznacza dla laika. Na szczęście na początku każdego takiego dzieła umieszczony jest abstrakt.

Wynika z niego, że obserwowane od pewnego czasu zwiększone topnienie lodowców w Arktyce jest wynikiem częstszego niż dawniej występowania ekstremalnych warunków pogodowych. Mimo iż uczeni przyznają, że „podstawowe mechanizmy pozostają tu nieuchwytne”, zakładają, że istnieje związek pomiędzy topnieniem lodu a tym, co się dzieje w oceanie i pogodzie. W ogólnym zarysie wygląda to następująco:

  1. Utrata lodu lodowcowego powoduje wzrost stężenia słodkiej wody w oceanach.

  2. Więcej słodkiej wody sprawia, że zimą występuje większy front temperatury na powierzchni morza pomiędzy subpolarnym a subtropikalnym Atlantykiem.

  3. Atmosfera nad takim frontem jest niestabilna, dlatego powoduje silniejszą cyrkulację powietrza.

  4. Ta z kolei sprawia, że Prąd Północnoatlantycki przesuwa się jeszcze bardziej na północ, więc wspomniany w pkt. 2 front tym bardziej się wzmaga.

  5. Następnego lata wiatry są odchylane wzdłuż tego frontu i europejskiej linii brzegowej, tworząc anomalię skutkującą gorącą i suchą aurą.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli naukowcy z NOC mają rację, to faktycznie w przyszłości możemy spodziewać się letnich upałów. Nic bowiem nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie topnienie lodowców miało się jakoś gwałtownie zmniejszyć. Co więcej, nasilające się topnienie oznacza zwiększony dopływ słodkiej wody do Północnego Atlantyku i opisany powyżej schemat będzie się powtarzał, a nawet poniekąd napędzał. OK, i co możemy zrobić z tą wiedzą?

Przygotować się na upalne lato, zakupić krem z filtrem, zarezerwować wakacje nad Bałtykiem... A tak na poważnie: jeśli prognozy specjalistów z NOC okażą się trafne, będzie to przede wszystkim oznaczać, że najlepszym źródłem informacji dotyczących pogody wcale nie jest obserwacja chmur – tylko oceanu. Ciekawe, prawda?

Tagi: ocean, pogoda, klimat, prognozy, upał, lato
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521