TYP: a1

Guleta - sposób na leniwy rejs

piątek, 29 października 2010
Weronika Morys
John Yavuz CanGulety to tradycyjne drewniane dwumasztowe statki żaglowe. Są typowe dla południowo-zachodniego wybrzeża Turcji, choć podobne jachty można spotkać na całym wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Niegdyś jednostki te służyły głównie rybakom, dzisiaj gulety posiadają większe rozmiary i zwiększoną ilość kabin, aby umożliwić niebieskie rejsy czarterowe dla turystów.

Żeglowanie na gulecie różni się od tradycyjnego żeglowania wyczarterowanym jachtem tym, że pierwsza z wymienionych jednostek posiada stałą załogę (kapitana, marynarzy i kucharza), a turyści są na pokładzie tylko gośćmi. Dzięki temu goście gulety mogą pozwolić sobie na pełen relaks i odpoczynek i zapomnieć o wszelkich obowiązkach.

Współczesne gulety są nadal budowane ręcznie w tradycyjny sposób, ale posiadają nowoczesne wnętrze, które zapewnia wygodę podczas rejsu. Pierwotnie gulety miały między 10 a 15 metrów długości. Później pojawił się popyt na coraz większe jednostki i takie też zaczęto budować. Wśród około 2000 jachtów typu guleta, 500-600 jest przeznaczonych do świadczenia usług czarterowych o bardzo wysokim standardzie. Większość współczesnych gulet ma od 20 do 30 m długości i posiada od 5 do 8 kabin. Można jednak znaleźć jednostki 2- lub 16-kabinowe, od niskokosztowych po luksusowe.

Guleta Guleta

Luksusowe jednostki, oprócz standardowego wyposażenia posiadają w przestronnych kojach jacuzzi i telewizory plazmowe z DVD. Na pokładzie jest mnóstwo miejsca na zażywanie kąpieli słonecznych. Znajduje się tu też zadaszona część restauracyjna i wypoczynkowa. Na większości jachtów przestronny salon znajduje się także wewnątrz jednostki. Jest on wyposażony w bar i część restauracyjną, jednak turyści korzystają zwykle z jadalni na pokładzie. W większości salonów znajduje się TV, DVD i klimatyzacja.

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Gulet rejsy wakacyjne cechują się większym wskaźnikiem zadowolenia klientów niż jakiekolwiek inne oferty wyjazdowe. W czasie rejsu guletą nie trzeba się martwić o obiad czy rezerwację miejsca w nocnym klubie, spieszyć na kolejny samolot, który zawiezie nas do następnego miejsca pobytu, ani wciąż pakować i rozpakowywać na nowo. Można leżeć na brzuchu i w spokoju cieszyć się widokiem błękitnych fal.

Ceny czarterów wahają się od 280 do 5000 euro za tygodniowy rejs jednej osoby. Najczęściej ceny zawierają się w przedziale od 500 a 1200 euro.

Guleta Lindsay Joye, www.flickr.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999