TYP: a1

Dzień św. Patryka i Światowy Dzień Morza

czwartek, 17 marca 2011
Weronika Morys
Adam Selwood, www.flickr.com
Fot. Adam Selwood
17 marca przypadają dwa ważne i ciekawe święta - Dzień św. Patryka, zwany też Dniem Piwa i Dniem Irlandii oraz Światowy Dzień Morza.


Dzień św. Patryka

Święto jest obchodzone na cześć św. Patryka, patrona Irlandii, który wprowadził na Zielonej Wyspie chrześcijaństwo. Najbardziej huczne obchody odbywają się oczywiście w Irlandii - jest to święto narodowe oraz dzień wolny od pracy - jednak świętowanie Dnia św. Patryka stało się popularne w wielu innych miejscach na świecie, w tym w Polsce.

Symbolem tego dnia jest kolor zielony i koniczyna. Legenda głosi, że św. Patryk nauczał o Trójcy Świętej pokazując słuchaczom właśnie trójlistną koniczynę. W czasach przedchrześcijańskich była ona magicznym symbolem druidów, co dodatkowo pomogło zasymilować chrześcijaństwo. Zieleń natomiast, jako znak wiosennej nadziei na odrodzenie się życia po zimie oraz kolor koniczynki, stała się symbolem Irlandii.
Chicago River
Chicago River w Dniu św. Patryka


Tradycyjnie 17 marca w Irlandii i nie tylko odbywają się parady, którym towarzyszy skoczna irlandzka muzyka. Na ulicach dominuje kolor zielony, puby irlandzkie pękają w szwach, w niektórych miejscach istnieje nawet zwyczaj barwienia na zielono rzek. W Polsce niektóre puby serwują zielone piwo i zachęcają do spędzania czasu przy irlandzkiej muzyce.

Dzień Morza

Światowy Dzień Morza to coroczna uroczystość obchodzona przez wszystkie państwa członkowskie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Dzień ten jest poświęcony problemom związanym z morzem oraz stanowi okazję do zwrócenia większej uwagi na znaczenie transportu morskiego i bezpieczeństwa na morzu, na ochronę środowiska i na problemy ludzi morza. Ma również na celu uświadomienie, jak ważny globalnie dla światowego handlu jest przemysł morski oraz podkreślenie wkładu Międzynarodowej Organizacji Morskiej w promowanie bezpieczeństwa, zwiększenia ochrony w żegludze i pomocy w dziedzinie ochrony środowiska.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946