TYP: a1

Co się stanie z wodą z lodowców?

poniedziałek, 10 lutego 2025
Hanka Ciężadło

Uczeni z kilku krajów zrzeszeni w projekcie LIQUIDICE zamierzają sprawdzić, jak topnienie lodowców i wiecznej zmarzliny wpłynie na zasoby wody na Ziemi. W ramach realizowanych zadań zbadane zostaną lodowce Grenlandii, Spitsbergenu i Norwegii, ale też Alp i Himalajów. Projekt wystartował na początku lutego i potrwa do 2029 r., a pierwsze wyniki będą znane już za rok.

Nie tylko Europa

Zmieniający się klimat dotknie nie tylko Europejczyków, a mimo to reszta świata udaje (a przynajmniej dotąd udawała), że nie widzi problemu. Teraz pojawiło się jednak światełko w tunelu: w LIQUIDICE zaangażowani będą naukowcy z 18 instytucji naukowych z Europy oraz… z Indii.

Co prawda badania będą finansowane ze środków programu Horyzont Europa, ale i tak miło, że Hindusi postanowili włączyć się do projektu. Pozwala to żywić nadzieję, że inne azjatyckie państwa pójdą śladem Indii. Co ciekawe, w projekcie pojawi się też polski wątek – będą to specjaliści z Instytutu Geofizyki PAN.

Po co to wszystko?

Jak tłumaczy dr Bartłomiej Luks z Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN, celem projektu jest oszacowanie, w jaki sposób zmiany klimatu wpłyną na zasoby wodne zgromadzone w tzw. kriosferze, czyli w lodowcach, śniegu i wiecznej zmarzlinie.

Naukowcy mają zamiar opracować modele zmian w ujęciu globalnym, regionalnym i lokalnym. Dzięki temu zmiany klimatu nie zostaną oczywiście powstrzymane – ale przynajmniej będzie wiadomo, czego mamy się spodziewać, a ta wiedza może posłużyć do poczynienia stosownych przygotowań. I nie chodzi tu jedynie o tonące wyspy czy perspektywę zalania pół uprawnych, ale też o dostęp do wody pitnej. Przykładowo, lodowce Himalajów zapewniają (bezpośrednio lub pośrednio) wodę dla 1,6 miliarda ludzi żyjących w zlewniach rzek mających źródła wysoko w górach. 

 

Tagi: liquidice, klimat, badania, woda, lodowce, Horyzont Europa
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932