TYP: a1

Co się stanie z wodą z lodowców?

poniedziałek, 10 lutego 2025
Hanka Ciężadło

Uczeni z kilku krajów zrzeszeni w projekcie LIQUIDICE zamierzają sprawdzić, jak topnienie lodowców i wiecznej zmarzliny wpłynie na zasoby wody na Ziemi. W ramach realizowanych zadań zbadane zostaną lodowce Grenlandii, Spitsbergenu i Norwegii, ale też Alp i Himalajów. Projekt wystartował na początku lutego i potrwa do 2029 r., a pierwsze wyniki będą znane już za rok.

Nie tylko Europa

Zmieniający się klimat dotknie nie tylko Europejczyków, a mimo to reszta świata udaje (a przynajmniej dotąd udawała), że nie widzi problemu. Teraz pojawiło się jednak światełko w tunelu: w LIQUIDICE zaangażowani będą naukowcy z 18 instytucji naukowych z Europy oraz… z Indii.

Co prawda badania będą finansowane ze środków programu Horyzont Europa, ale i tak miło, że Hindusi postanowili włączyć się do projektu. Pozwala to żywić nadzieję, że inne azjatyckie państwa pójdą śladem Indii. Co ciekawe, w projekcie pojawi się też polski wątek – będą to specjaliści z Instytutu Geofizyki PAN.

Po co to wszystko?

Jak tłumaczy dr Bartłomiej Luks z Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN, celem projektu jest oszacowanie, w jaki sposób zmiany klimatu wpłyną na zasoby wodne zgromadzone w tzw. kriosferze, czyli w lodowcach, śniegu i wiecznej zmarzlinie.

Naukowcy mają zamiar opracować modele zmian w ujęciu globalnym, regionalnym i lokalnym. Dzięki temu zmiany klimatu nie zostaną oczywiście powstrzymane – ale przynajmniej będzie wiadomo, czego mamy się spodziewać, a ta wiedza może posłużyć do poczynienia stosownych przygotowań. I nie chodzi tu jedynie o tonące wyspy czy perspektywę zalania pół uprawnych, ale też o dostęp do wody pitnej. Przykładowo, lodowce Himalajów zapewniają (bezpośrednio lub pośrednio) wodę dla 1,6 miliarda ludzi żyjących w zlewniach rzek mających źródła wysoko w górach. 

 

Tagi: liquidice, klimat, badania, woda, lodowce, Horyzont Europa
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877