TYP: a1

Co mają wspólnego żółwie i pole magnetyczne Ziemi?

poniedziałek, 27 lipca 2020
Z mediów/PAP

Jest wiele pytań na temat zwierząt, które spędzają sen z oczu przeciętnemu człowiekowi. Na przykład czy pingwiny mają kolana? (odpowiedź znajdziecie w jednym z poprzednich numerów naszego „Morza”, polecamy!). No i jak to się dzieje, że żółwie, pozbawione gpsa czy kompasu odnajdują na oceanie drogę do najmniejszych nawet wysepek? Okazuje się, że są ludzie, którzy nie spoczną, póki nie uzyskają odpowiedzi.


Sprawą podróżowania żółwi zajął się międzynarodowy zespół naukowców z australijskiego Deakin University, Uniwersytetu w Pizie i brytyjskiego Swansea University. Uczeni zainwestowali w nadajniki satelitarne, które przymocowali do 33 żółwi zielonych, po czym puścili je na wolność. Dzięki temu udało się zarejestrować trasy wędrówek. Siedem żółwi przepłynęło kilkadziesiąt kilometrów do miejsc żerowania na wyspie Great Chagos Bank. Sześć wybrało się w zdecydowanie dłuższą podróż płynąc ponad 4 tys. kilometrów do Afryki. Jeden popłynął na Madagaskar a dwa kolejne wybrały relaks na plaży na Malediwach.
Wykazano, że żółwie mogą oddalać się nawet o kilkaset kilometrów od bezpośrednich tras prowadzących do celu, zanim zmienią kierunek poruszania się – często na otwartym oceanie. Co ciekawe, badanie pokazało, że żółwie często w końcowej fazie migracji miały problem ze znalezieniem małych wysp i np. mijały je.  Dr Nicole Esteban ze Swansea University, jedna z uczestniczek badania podkreśliła, że uczeni byli zaskoczeni, że żółwie często przegapiały cel swojej wędrówki i oddalały się od niego o kilkaset kilometrów, a potem przeczesywały ocean, aby go znaleźć. 
Zdaniem uczonych badanie wykazało, że żółwie dysponują prymitywnymi zdolnościami nawigacyjnymi, które umożliwiają im orientację na otwartym oceanie. Według teorii najprawdopodobniej wykorzystują do tego pole magnetyczne Ziemi. Być może dowiedzie tego kolejna grupa naukowych entuzjastów. 

 

Tagi: żółw, nawigacja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865