TYP: a1

Chrzest równikowy

sobota, 27 listopada 2010
Weronika Morys
chrzest równikowy

Najbardziej znanym i najczęściej kultywowanym rodzajem chrztu morskiego jest chrzest równikowy - uroczystość dla członków załóg, którzy pierwszy raz w życiu przekraczają równik. Najważniejszą postacią chrztu jest bóg morza Neptun, który pojawia się na statku wraz z małżonką Prozerpiną i całą świtą. Uczestnicy chrztu muszą wykazać się odwagą i hartem ducha podczas różnych prób, aby udowodnić, że są żeglarzami z prawdziwego zdarzenia.




Tradycja chrztu morskiego zrodziła się prawdopodobnie już w drugiej połowie XVI wieku. Wprowadzono je, aby przerwać monotonię długich podróży morskich, która źle wpływała na psychikę załóg. Postacie mitologiczne do ceremonii wprowadzili Holendrzy w XVII wieku. Pierwsza uroczystość przekraczania równika na polskim statku odbyła się na pokładzie barku szkolnego LWÓW pod dowództwem kpt. Tadeusza Bonifacego Ziółkowskiego w podróży szkolnej do Brazylii.

chrzest równikowy chrzest równikowy
Chrzest równikowy na Nadieżda  

Tak ważna uroczystość wymaga odpowiednich przygotowań. Już kilka dni wcześniej żeglarze przygotowują kostiumy dla króla mórz Neptuna, jego żony i ich dworskiej świty. Dzień przed tym wydarzeniem na pokładzie pojawiają się wysłannicy Neptuna - diabły. Zapowiadają one przybycie dostojnych gości i proszą o listę “neofitów” - członków załogi, którzy nigdy wcześniej nie przekraczali najdłuższego równoleżnika. Oprócz Neptuna, Prozerpiny, Trytona i diabłów wśród gości pojawia się często astrolog, który ma za zadanie potwierdzić przekraczanie równika, oraz golibroda wyposażony w ostrą brzytwę.

Chrzest równikowy Chrzest równikowy
Chrzest na ORP Wodnik  

W trakcie chrztu “neofici” muszą przejść wiele prób, żeby udowodnić, że są godni miana prawdziwych żeglarzy. Wśród prób jest smarowanie różnymi mazidłami, mycie włosów morskim szamponem czy malowanie brwi i wąsów sadzą. Na koniec kandydaci całują Prozerpinę w kolano, a następnie otrzymują od Neptuna certyfikaty, będące swoistym świadectwem chrztu (równikowego) i nowe żeglarskie imię.

Tradycja jest obecnie podtrzymywana głównie na żaglowcach szkolnych oraz statkach i okrętach z napędem mechanicznym.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 marca

Zmarł Mieczysław Pluciński, jeden z polskich konstruktorów jachtowych; najsłynniejszą z jego konstrukcji był jacht typu P-7.
poniedziałek, 28 marca 1983
Start z Las Palmas do rejsu dookoła świata Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz na s/y "Mazurek".
niedziela, 28 marca 1976
Urodził się Zbigniew Puchalski, sławny ze swych rejsów na s/y "Miranda" w regatach OSTAR 72 i rejsu dookoła świata.
wtorek, 28 marca 1933