TYP: a1
MAPA
Dzień 1
0 Mm
(0 Mm)
Port w Kotorze leży południowej części Adriatyku, na końcu zatoki kotorskiej, w mieście Kotor. Otwarta cały sezon (dostęp do wody i prądu)
Dzień 1
14 Mm
(0 Mm)
Dzień 2
38 Mm
(38 Mm)
Praktycznie to najdalej na południe od Dubrownika oddalona miejscowość (oprócz wioski Molunat), w niewielkiej od niej odległości znajduje się granica z Czarnogórą. W sezonie jest tu gwarno i głośno. Stosunkowo blisko jest usytuowane lotnisko Čilipi, nic więc w tym dziwnego, że Cavtat to punkt docelowy wielu turystów.

Historia miasta sięga, jak większości miast chorwackiego wybrzeża, czasów starożytnych. Wtedy to pod nazwą Epidauros powstał tu ważny ośrodek handlowy. Sprzyjało mu położenie między dwiema zatokami okalającymi półwysep, stanowiącymi bezpieczny port. Wielbiciele zabytków mogą się wybrać na poszukiwanie śladów owej przeszłości. Dotrą wtedy do pozostałości rzymskich łaźni i akweduktu. Przy nabrzeżu znajduje się spora ilość restauracji i barów, ze względu na wzmożony ruch turystyczny nie należą one do najtańszych.

Podchodząc do portu należy uważać na płycizny przed wejściem, są na szczęście dobrze oznaczone. Wchodząc wieczorem lub nocą należy kierować się białym sektorem świateł, o niebezpieczeństwie mówią sektor czerwony i zielony. Gdy miniemy ową latarnię (Bl b/z/c 2 s 6 Mm), należy skręcić lekko w prawo i wtedy wpłyniemy na wody bezpiecznej zatoki. Stawać można przy nabrzeżu na kotwicy z dziobu i dwóch cumach. Wprawdzie polery są od siebie bardzo oddalone, jednak w kamiennej obudowie umieszczono sporo metalowych kółek, przez które można przewlec liny. Dobre miejsce do kotwiczenia to środek zatoki na południe od portu, bliżej brzegu jest za płytko. Należy zwrócić uwagę, że w porcie może pojawiać się „martwa fala”, to zjawisko występuje przy wiatrach NW i W.

Alternatywne kotwicowisko zapewnia zatoka Ticha usytuowana po wschodniej stronie półwyspu, na którym wyrosło miasteczko. Cavtat jest także portem, w którym możemy dokonać odprawy. Kapitanat i urząd celny znajdziemy w centralnej części nabrzeża.
Dzień 3
45 Mm
(6 Mm)
Dubrownik to miasto – muzeum, nazywane „perłą Adriatyku”. Tu niemal każda budowla i każdy zaułek jest zabytkiem. Dumne pałace patrycjuszy, piękne kościoły, fontanny, wykładane marmurem place i strome uliczki – wszystko zbudowane jest z tego samego, jasnego kamienia. Z takiego właśnie białego wapienia wykonana jest również główna ulica miasta – Placa, ciągnąca się przez środek starego miasta.

Na samym początku ulicy znajduje się okrągła, Wielka Fontanna Onufrego. Zdobi ją 16 rzeźbionych masek, z których ust wypływa woda. Warto też zobaczyć barokowy kościół św. Błażeja, renesansowy kościół Zbawiciela, klasztor św. Klary oraz pałace Rektora i Sponza. Całe klimatyczne stare miasto otoczone jest potężnym murem obronnym z XIV wieku, po którym spacer gwarantuje piękne widoki oraz panoramę na charakterystyczne czerwone dachy miasta.

Poza murami miejskimi zachował się średniowieczny fort Lovrijenac, który obecnie znany jest jako jedna z najsłynniejszych scen teatralnych na świecie. Oprócz zabytków Dubrovnik ma do zaoferowania turystom także piękny stary port oraz nowoczesne plaże.
Dzień 4
92 Mm
(47 Mm)
Marina Korcula leży w małej zatoczce na wschód od miasta. Od północnej części chroniona jest przez falochron. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 159 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 16
Dzień 5
110 Mm
(18 Mm)
Dzień 6
143 Mm
(33 Mm)
Miejsc i miejscowości o tej nazwie jest w Chorwacji dużo, wynika to z faktu, że "zaton" to po chorwacku zatoka. Ta jest spora i dosyć rozległa, mocno wcinająca się w ląd, położona w niewielkiej odległości na północ od Dubrownika. Na jej brzegach położone są trzy miejscowości: Zaton Veliki na zachodniej stronie, Zaton Mali w głębi na północo-wschodniej stronie, oraz Štikovica po wschodniej. Na południowo-zachodnim cyplu oznaczającym wejście do zatoki usytuowane jest światło Bl c 3s. Możliwe jest stawanie przy pirsie w Veli Zaton, głębokość 2,5 m – 4 m. Na obszarze całej zatoki można kotwiczyć, jednak najlepsze miejsca znajdziemy w północnej części zatoki - głębokość od 18 m do 5 m. W okresach jesienno-zimowych istnieje tu możliwość występowania bory. Także w lecie, nocą możliwe są tu silne szkwały wiejące z północy i północnego wschodu. W takich wypadkach można, a raczej należy, gdy kotwiczymy we wschodniej części zatoki dodatkowo zacumować się do dalb usytuowanych właśnie w tej części wybrzeża. Bezpieczne w miarę kotwicowisko w wypadku bory to północna część zatoki w pobliżu miejscowości Zaton Mali. W Zatonie Velikim znajdują się dwie restauracje. Jedna o nazwie Ankora usytuowana jest tuż nad brzegiem morza z niewielkim podestem zawieszonym nad wodą. Jest to wprawdzie miejsce przyjemne, jednak ceny nie należą do najniższych. Druga, nieco tańsza, jest usytuowana w pobliżu. Choć nie dostarcza specjalnych wizualnych wzruszeń, to jedzenie nie najgorsze.
Dzień 7
194 Mm
(51 Mm)
Port w Kotorze leży południowej części Adriatyku, na końcu zatoki kotorskiej, w mieście Kotor. Otwarta cały sezon (dostęp do wody i prądu)
TYP: a3