TYP: a1
MAPA
Dzień 1
0 Mm
(0 Mm)
Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 350 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 50
Dzień 2
22 Mm
(22 Mm)
Dzień 3
32 Mm
(11 Mm)
Dzień 4
42 Mm
(9 Mm)

Zatoka Telaščica znajduje się na północno-wschodnim krańcu wyspy Dugi Otok. Bardziej przypomina duże jezioro, niż morską zatokę na wyspie – jest bardzo długa, możemy zatem jeszcze przez spory czas nie uruchamiać silnika, jeno płynąć pod żaglami, jak nie przymierzając po zalewie Solińskim. Brzegi obrośnięte gęstym lasem piniowym, przy słonecznej pogodzie poczujemy jego, przyprawiający o zawrót głowy, zapach. Warto poświęcić trochę czasu i dotrzeć jak najdalej w jej głąb. Znajdziemy tam sporo boi cumowniczych, a jeśli nie uda nam się dopaść żadnej wolnej, to możemy zdecydować się na stanie na kotwicy – trzeba wtedy sprawdzić prognozę pogody, bowiem podczas bory, mogą tu schodzić ze wzgórz otaczających zatokę, silne szkwały. W takim wypadku jachty powinny kotwiczyć na północny zachód od wysepki Korotan.

Telaščica to dobre miejsce na dłuższy postój, spokojna woda zachęca do kąpieli, zaopatrzenie zapewni nam market Mirko – czyli miły tubylec dopływający do naszego jachtu swoją łódeczką, obficie zaopatrzoną w owoce i warzywa, a resztę zakupów możemy zrobić wybierając się na dłuższy spacer ścieżką prowadzącą z końca zatoki, przez otaczające ją góry, do miejscowości Sali na północnej stronie wyspy.

Zatrzymując się w tu na dłużej, warto także zorganizować sobie wyprawę do słonego jeziora Mir, znajdującego się na południowej stronie cypla otaczającego zatokę. Postój znajdziemy w niewielkiej zatoczce, raczej łatwiej będzie zacumować przy kilkunastu bojach, bowiem falochrony przy których teoretycznie można by się zatrzymać są z reguły zajęte przez statki wożące turystów. Na brzegu znajduje się restauracja, dosyć oblężona przez wakacyjnych gości. Podczas niezbyt długiej wędrówki do jeziora napotkamy prawdopodobnie stado osłów, garnących się do wszystkich odwiedzających to miejsce turystów, są miłe, cierpliwe i przyjazne. Porzucą nasze towarzystwo natychmiast, gdy pojawi się statek wycieczkowy.

Tu konieczna jest uwaga, otóż Telaščica to teren Parku Narodowego, za pobyt w tym miejscu tak czy siak zapłacimy, a nocleg przy boi jest wliczony w cenę opłaty, dlatego jak już tu przypłynęliśmy, warto zatrzymać się na noc, korzystając ze wszelkich dostępnych rozkoszy.

Jeszcze jedna uwaga – nie ma tu możliwości uzupełnienia słodkiej wody, ani podładowania akumulatorów, weźmy to pod uwagę decydując się na postój w tej przepięknej zatoce.

Dzień 5
45 Mm
(3 Mm)
Dzień 6
63 Mm
(17 Mm)
Marina Hramina znajduje się w mieście Murter, na wyspie o tej samej nazwie. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 400 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 250
Dzień 7
76 Mm
(13 Mm)
Wyspa w archipelagu Szybenickim.
Dzień 8
106 Mm
(30 Mm)
Dzień 9
122 Mm
(17 Mm)
Marina Palmižana leży w zatoce Palmižana, na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy St. Klement wchodzącej w skład archipelagu Pakleni Otoci. Wyspa jest zlokalizowana w pobliżu Hvaru i stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania tego miasta. Otwarta od 15 kwietnia od 1 listopada. Liczba miejsca na wodzie: 160 (dostęp do wody i prądu)
Dzień 10
136 Mm
(14 Mm)
Dzień 11
150 Mm
(14 Mm)
Hvar to największe miasto położone na wyspie o tej samej nazwie. Do najważniejszych zabytków należą: górująca nad miastem twierdza, katedra, teatr założony w 1612 roku oraz klasztor franciszkański.
Dzień 12
171 Mm
(20 Mm)
Jest to druga co do wielkości miejscowość na Korčuli, choć w niektórych publikacjach pojawia się informacja, że to ona ilością mieszkańców przewyższa „stolicę” wyspy. Zlokalizowana jest na zachodnim wybrzeżu w głębi długiej zatoki. Ograniczają ją od północy cypel Privala i wyspa Proizd, a od południa przylądek Velo Dance. Ten przylądek podchodząc do zatoki należy ominąć w sporej odległości ze względu na ledwo wystające nad powierzchnię wody skały. Jeśli zbliżamy się do zatoki od północy raczej odradza się przechodzenie cieśniną między cyplem Privala i wspomnianą wysepką Proizd, jest tam płytko, a tuż przed tym przesmykiem znajduje się mielizna. Miejscowość Vela Luka słynie przede wszystkim ze zdrowotnych kąpieli błotnych jakie oferuje tutejsze sanatorium. Ten przybytek usytuowany jest na samym krańcu zatoki. Port jest dobrze osłonięty od wiatrów ze wszelkich kierunków. Jachty mogą stawać przy kei w pobliżu stacji benzynowej, jednak część jej zajmują statki wycieczkowe. Kotwicowisko znajdziemy w głębi zatoki w pobliżu wspomnianego sanatorium. Inne zdatne kotwicowiska znajdują się oddalonych nieco zatoczkach Gradina i Plitvine.
Dzień 13
234 Mm
(64 Mm)
Południowy Adriatyk - północne wybrzeże wyspy Hvar Marina Vrboska leży w południowej część portu Vrboska. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 84 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 25
Dzień 14
274 Mm
(40 Mm)
W miejscowości przy kei miejskiej nocuje prom z Trogiru. Z tego względu kotwiczyć należy - co w zasadzie powinno być oczywiste - poza obrębem szlaku żeglownego, którego lewą stronę wyznacza czerwona boja. Mimo braku toalet i pryszniców, a także dostępu do wody i prądu, znalezienie miejsca w marinie może być trudne, ponieważ jest ich niewiele.
Dzień 14
303 Mm
(40 Mm)
Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 350 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 50
TYP: a3