TYP: a1
MAPA
Dzień 1
0 Mm
(0 Mm)

Marina Kastela leży na zachód od Splitu. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 420 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 200.

Wrażenia jednego z czytelników z pobytu w Marinie Kastela można znaleźć tutaj: Czarter jachtu z Marina Kastela

 

Dzień 2
15 Mm
(15 Mm)
Południowy Adriatyk - zachodnie wybrzeże wyspy Brač Marina Milna leży w południowo-wschodniej część zatoki Milna (w kierunku miasta). Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 144 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 15
Dzień 3
48 Mm
(33 Mm)
Dzień 4
101 Mm
(53 Mm)
Marina Korcula leży w małej zatoczce na wschód od miasta. Od północnej części chroniona jest przez falochron. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 159 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 16
Dzień 5
136 Mm
(36 Mm)
Šipan to największa wyspa Archipelagu Elafickiego,znajdziemy tu dwa dobre miejsca do postoju.

Jedno z nich to Šipanska Luka. Dojście do tej zatoki od strony Koločepskiego Kanalu jest proste, a samo to miejsce uznawane jest za jedno z najlepiej osłoniętych w tym regionie. Jest tu kilka boi cumowniczych, a gdy są zajęte, możemy stanąć na kotwicy, lub przy nabrzeżu - tu uwaga, w tym wypadku, koniecznie sprawdzać głębokość, bo waha się tu ona od 3 do 1 metra. Jeśli będziemy podchodzić od strony otwartego morza, to wtedy kierować się trzeba na cieśninę Mali Vratnik pomiędzy krańcem półwyspu Pelješac, a wysepką Olipa, lub na Veli Vratnik między Olipa a Jaklan. Możliwe jest też podejście cieśniną Harpoti między Jaklan i Šipan.

Po przeciwległej, wschodniej stronie wyspy, znajdziemy miejscowość Suđurad położoną nad niewielką zatoką. To ładna rybacka wioska, cumować można przy molo promowym, lepiej po jego wewnętrznej stronie, wtedy raczej nas nie przepędzą, lub stanąć na kotwicowisku na zachód od tego mola. Przy podejściu do tej zatoki trzeba uważać na skały podwodne w pobliżu jej prawego brzegu. Jeśli płyniemy od Dubrownika to przed wejściem do niej dostrzeżemy niewielką wysepkę o nazwie Ruda osłaniającą zatokę, w dzień dobrze widoczna, nocą znajduje się w czerwonym sektorze światła Bl (2) c 5 s.

Na wyspie znajdziemy sporo tras wycieczkowych i ustronnych kąpielisk a wybierając się na spacer drogą łączącą Suđurad z Šipanską Luką możemy odwiedzić pozostałości letniej rezydencji biskupów Ragusy wybudowanej w XVI wieku.
Dzień 6
149 Mm
(13 Mm)
Południowy Adriatyk Marina Dubrovnik leży niedaleko Komolac, około 2 NM od wejścia do portu w Gruz i 6 km od centrum starego miasta. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 425 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 140
Dzień 7
170 Mm
(21 Mm)
Niezwykle piękna zatoka dająca dobre schronienie przed każdym wiatrem. Jak na tak odosobnione miejsce, znajdziemy tu dużo udogodnień.

Po prawej stronie, tuż za zieloną latarnią, zaczyna się drewniane nabrzeże z muringami, do którego możemy przycumować. Należy ono jednak do znajdującej się w pobliżu restauracji, zatem albo przyjdzie nam za postój zapłacić, albo wybierzemy się do tejże na kolację. W takim wypadku będziemy mogli swobodnie korzystać z restauracyjnych toalet, jednak te pierwsze pomosty należą do restauracji „Maestral” usytuowanej po drugiej stronie zatoki. Możemy stanąć, trochę dalej w prawo, tam znajdziemy niewielkie betonowe nabrzeże, do którego czasem przybija statek, w tym wypadku teoretycznie postój będzie bezpłatny, jednak i tu znajdziemy muringi ustawione przez właścicieli pobliskiej restauracji. Zatem wypada ją odwiedzić. Tuż obok nabrzeża znajdziemy mały sklepik z podstawowymi artykułami spożywczymi i oczywiście z piwem.

Pośrodku zatoki przy jej południowym brzegu znajduje się wystające usypisko kamienne, rodzaj sztucznej wyspy, podłączonej z brzegiem betonowym pomostem. Odgradza ono dalszą, stanowczo płytszą część zatoki. Czyli dalej nie należy podchodzić. Głębokość po zewnętrznej stronie tej „wysepki” to około dwa metry.
Dzień 8
185 Mm
(15 Mm)
Dzień 9
210 Mm
(25 Mm)
Dzień 10
230 Mm
(20 Mm)
Jest to druga co do wielkości miejscowość na Korčuli, choć w niektórych publikacjach pojawia się informacja, że to ona ilością mieszkańców przewyższa „stolicę” wyspy. Zlokalizowana jest na zachodnim wybrzeżu w głębi długiej zatoki. Ograniczają ją od północy cypel Privala i wyspa Proizd, a od południa przylądek Velo Dance. Ten przylądek podchodząc do zatoki należy ominąć w sporej odległości ze względu na ledwo wystające nad powierzchnię wody skały. Jeśli zbliżamy się do zatoki od północy raczej odradza się przechodzenie cieśniną między cyplem Privala i wspomnianą wysepką Proizd, jest tam płytko, a tuż przed tym przesmykiem znajduje się mielizna. Miejscowość Vela Luka słynie przede wszystkim ze zdrowotnych kąpieli błotnych jakie oferuje tutejsze sanatorium. Ten przybytek usytuowany jest na samym krańcu zatoki. Port jest dobrze osłonięty od wiatrów ze wszelkich kierunków. Jachty mogą stawać przy kei w pobliżu stacji benzynowej, jednak część jej zajmują statki wycieczkowe. Kotwicowisko znajdziemy w głębi zatoki w pobliżu wspomnianego sanatorium. Inne zdatne kotwicowiska znajdują się oddalonych nieco zatoczkach Gradina i Plitvine.
Dzień 11
255 Mm
(25 Mm)
Dzień 12
269 Mm
(14 Mm)
W sezonie zatłoczony; mało miejsc do cumowania.
Dzień 13
285 Mm
(16 Mm)
Jest to drugie co do wielkości miasto na wyspie Hvar. Zgodnie z nazwą jedno z najstarszych w Dalmacji. Położone jest w głębi zatoki Starigradski Zaljev. W pewnej odległości od miasta, usytuowany jest port promowy, dawniej promy podchodziły do samego miasta zatrzymując się w ciągle widocznej przystani. Dzięki oddaleniu promu samochodowego od centrum miejscowości miasto zyskało na spokoju. Można mieć wrażenie, ze tu czas się zatrzymał – przynajmniej w okresach poza sezonem. Zatoka, która podpływamy do miasta oferuje kilka niezłych kotwicowisk i tak na jej północno-wschodnim brzegu jest to luka Tiha, atrakcyjnie rozbudowana, z kilkoma mini zatokami, w których można spokojnie kotwiczyć ( głębokość między 7 a 14 metrów).

Drugie takie miejsce, to również znajdująca się po wschodniej stronie zatoczka Zavala, położona bliżej samego miasta. Miejsca do cumowania w Stari Grad można znaleźć przy południowym nabrzeżu w pobliżu kapitanatu. W czasie manewrów cumowniczych należy zachować szczególną ostrożność bowiem w okolicach czwartej dalby cumowniczej znajduje się zatopiony na głębokości 1,5 metra spory blok betonowy. Po północnej stronie zatoki portowej można znaleźć kilka boi cumowniczych. Kotwiczyć można także w okolicach wejścia do miejskiej zatoki. Trzeba uwzględnić fakt, iż zabronione jest kotwiczenie na wschód od linii przylądek Rabe a miejscowość Maslinica - ten zakaz spowodowany jest względami ekologicznymi, chodzi o to aby nie rozprzestrzeniać rosnącego tu glonu z rodzaju „pełzatka”.

Teraz jedna uwaga - przy silnym jugo prąd w zatoce czasami osiąga szybkość dwóch węzłów, a skumulowany między wyspami Hvar i Brač potrafi w pewnych sytuacjach spiętrzyć znacznie wodę zarówno w samej zatoce jak i przy nabrzeżu w Stari Grad.
Dzień 14
303 Mm
(18 Mm)
Południowy Adriatyk - północne wybrzeże wyspy Hvar Marina Vrboska leży w południowej część portu Vrboska. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 84 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 25
Dzień 14
335 Mm
(18 Mm)

Marina Kastela leży na zachód od Splitu. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 420 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 200.

Wrażenia jednego z czytelników z pobytu w Marinie Kastela można znaleźć tutaj: Czarter jachtu z Marina Kastela

 

TYP: a3