TYP: a1
MAPA
Dzień 1
0 Mm
(0 Mm)

Marina Kastela leży na zachód od Splitu. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 420 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 200.

Wrażenia jednego z czytelników z pobytu w Marinie Kastela można znaleźć tutaj: Czarter jachtu z Marina Kastela

 

Dzień 2
29 Mm
(29 Mm)
Kotwicowisko po południowej stronie wyspy Sveti Klement (alternatywa dla cumowania w marinie ACI Palmižana).
Dzień 3
65 Mm
(36 Mm)
Marina Korcula leży w małej zatoczce na wschód od miasta. Od północnej części chroniona jest przez falochron. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 159 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 16
Dzień 4
89 Mm
(24 Mm)
Miła prywatna marina z dobrą teverną.
Dzień 5
134 Mm
(45 Mm)
Urokliwy port. Miejsca dosyć mało. Przed portem można stawać na płatnych bojach.
Dzień 6
165 Mm
(31 Mm)
Jest to drugie co do wielkości miasto na wyspie Hvar. Zgodnie z nazwą jedno z najstarszych w Dalmacji. Położone jest w głębi zatoki Starigradski Zaljev. W pewnej odległości od miasta, usytuowany jest port promowy, dawniej promy podchodziły do samego miasta zatrzymując się w ciągle widocznej przystani. Dzięki oddaleniu promu samochodowego od centrum miejscowości miasto zyskało na spokoju. Można mieć wrażenie, ze tu czas się zatrzymał – przynajmniej w okresach poza sezonem. Zatoka, która podpływamy do miasta oferuje kilka niezłych kotwicowisk i tak na jej północno-wschodnim brzegu jest to luka Tiha, atrakcyjnie rozbudowana, z kilkoma mini zatokami, w których można spokojnie kotwiczyć ( głębokość między 7 a 14 metrów).

Drugie takie miejsce, to również znajdująca się po wschodniej stronie zatoczka Zavala, położona bliżej samego miasta. Miejsca do cumowania w Stari Grad można znaleźć przy południowym nabrzeżu w pobliżu kapitanatu. W czasie manewrów cumowniczych należy zachować szczególną ostrożność bowiem w okolicach czwartej dalby cumowniczej znajduje się zatopiony na głębokości 1,5 metra spory blok betonowy. Po północnej stronie zatoki portowej można znaleźć kilka boi cumowniczych. Kotwiczyć można także w okolicach wejścia do miejskiej zatoki. Trzeba uwzględnić fakt, iż zabronione jest kotwiczenie na wschód od linii przylądek Rabe a miejscowość Maslinica - ten zakaz spowodowany jest względami ekologicznymi, chodzi o to aby nie rozprzestrzeniać rosnącego tu glonu z rodzaju „pełzatka”.

Teraz jedna uwaga - przy silnym jugo prąd w zatoce czasami osiąga szybkość dwóch węzłów, a skumulowany między wyspami Hvar i Brač potrafi w pewnych sytuacjach spiętrzyć znacznie wodę zarówno w samej zatoce jak i przy nabrzeżu w Stari Grad.
Dzień 6
188 Mm
(31 Mm)
Split to stolica Dalmacji i drugie co do wielkości chorwackie miasto, liczące sobie aż 1700 lat. Rzymski cesarz Dioklecjan stąd właśnie panował nad światem, pozostawiając po sobie dziedzictwo zapierające dech w piersiach. Pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana w Splicie należą dziś do najwspanialszych zachowanych rzymskich budowli na świecie.

Oprócz pałacu w mieście znajduje się również wiele innych wartych zobaczenia zabytków. Takich jak: katedra, ratusz oraz mury obronne ze słynnymi bramami: Złotą, Srebrną i Żelazną. Warto też zobaczyć orientalny bazar i piękną panoramę miasta. Split to stolica Dalmacji, a jednocześnie najważniejszy w regionie węzeł komunikacyjny, skąd można dostać się na większość znaczących w turystyce wysp dalmatyńskich oraz do Włoch. Żeglarze mogą zatrzymać się w marinie ACI Split.
Dzień 7
193 Mm
(29 Mm)

Marina Kastela leży na zachód od Splitu. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 420 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 200.

Wrażenia jednego z czytelników z pobytu w Marinie Kastela można znaleźć tutaj: Czarter jachtu z Marina Kastela

 

TYP: a3