TYP: a1

The Bumpers

Białostocka formacja The Bumpers jest jedną z pierwszych polskich kapel folkrockowych. Co prawda były już takie zespoły w latach 70-tych i 80-tych (a nawet wcześniej, jak choćby Skaldowie czy wczesne 2+1), jednak dopiero zespoły takie jak Smugglers czy The Bumpers zaczęły grać muzykę folkrockową w sposób najbardziej zbliżony do współczesnej definicji. Początkowo zespół sięgał po repertuar The Pogues i The Waterboys, z czasem zaczął robic własne aranżacje utworów tradycyjnych.

The Bumpers występowali na większości festiwali studenckich (choćby Bazuna, gdzie zdobyli Nagrodę Publiczności), szantowych (podobna nagroda na krakowskich Shanties) i folkowych (choćby Folk Fiesta w Ząbkowicach Ślaskich). Brali też udzial w I Festiwalu Muzyki Ludowej "Nowa Tradycja", gdzie uzyskali wyróżnienie. Grywali z takimi gwiazdami jak Geraldine MacGowan, Fairport Convention i The Ukrainians.
Piosenki tych ostatnich nakłonily zespół do poszukiwań w muzyce słowiańskiej. Grali zatem zarówno covery Ukrainians, jak i własne wersje utworów m.in. z tradycji polskiej.

W 1998 roku zagrali 13-koncertową trasę w Kanadzie, gdzie wystapili m.in. przed wielotysieczną publicznoscią na Vancouver Folk Music Festival oraz Mission Folk Music Festival.

Skład zespołu:

Albert Żukowski – gitara, wokal.
Maciej Cylwik – akordeon, wokal
Andrzej Chomaniuk – akordeon
Adam Górski – gitara basowa
Piotr Górski – mandolina, gitara elektryczna
Piotr Jancewicz – banjo, saksofon
Jacek Radulski – perkusja

Wydawnictwa:

Jedziem do Irlandii

Źródło: www.folkowa.art.pl

Piosenki związane z wykonawcą

TYP: a3
0 0
Komentarze
Fani wykonawcy

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2
Nadchodzące tawerniane imprezy
Szantowe miejsca