TYP: a1

Porębski

Jerzy Porębski w swojej bogatej biografii był doktorem oceanografii biologicznej, rybakiem, żeglarzem, muzykiem i publicystą. Urodził się i wychował na Śląsku, studiował na UJ w Krakowie gdzie w wolnych chwilach grywał jazz na trąbce i pianinie. Po studiach, jako naukowiec Morskiego Instytutu Rybackiego w Świnoujściu Jerzy Porębski odbył około 30 rejsów na różnych statkach rybackich i naukowych. Bywał na wodach Afryki, obu Ameryk i Antarktyki.

Długie godziny rejsów "Poręba" wypełniał sobie komponowaniem jedynych w swoim rodzaju ballad opowiadających o życiu na morzu i nauką gry na gitarze. Tak zaczęło się żeglarskie granie Jerzego Porębskiego.

W latach 80-tych został dwukrotnym laureatem Grand Prix szant w Krakowie, potem nagrody posypały się już gęsto - często za piosenki autorskie i nagrody publiczności. Jerzy Porębski był jednym ze Starych Dzwonów, z którymi koncertował na lądzie w Europie, USA, Kanadzie, Argentynie i Afryce Połudiowej i na wodzie na różnorakich statkach. Koncertował w radiu, telewizji i nie ma takiego śpiewnika żeglarskiego, w którym nie byłoby jego piosenek.

"Poręba" bierze aktywny udział w ruchu szantowym w Polsce i za granicš, organizuje festiwale szantowe, uczy śpiewania, pływa po morzach i pracuje w Instytucie.

Źródła:

http://kubryk.szanty.pl/k'02/wyk/porebski.html
http://www.szantymeni.strona.pl/jp.html

Wydawnictwa:

Z rybakami w świat
Znów popłynę na morze
Dziękuję ci Oceanie
Niedaleko mojego domu
Niech tak zostanie...

Piosenki związane z wykonawcą

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

TYP: a3
0 0
Komentarze
Fani wykonawcy
więcej dodaj siebie
TYP: a2
Nadchodzące tawerniane imprezy
Szantowe miejsca