TYP: a1

Orkisz
Paweł Orkisz jest autorem nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych, m.in. żeglarskiego hitu Przechyły. Od 30 lat śpiewa ballady autorskie i polskie tłumaczenia - głównie własne - pieśni największych bardów naszych czasów. Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców utworów Cohena, Okudżawy i Wysockiego.

Jest autorem wszechstronnym. Napisał przepiękne ballady kolędowe i mądre pieśni patriotyczne. Związany ze środowiskiem krakowskiej "Beczki", w czasie stanu wojennego koncertował dla środowisk opozycyjnych w całej Polsce. W latach 70. redagował popularne w całej Polsce śpiewniki studenckie - stąd jego bardzo szeroki repertuar. Najchętniej przy pomocy słów i dźwięków, w starannej oprawie muzycznej, maluje pogodne nastroje, opowiada o miłości i nadziei.

Współpracował z wieloma znanymi muzykami: Stefan Błaszczyński, Wojtek Czemplik, Jacek Wolski, Lucjan Wesołowski, Andrzej Nowak, Tomasz Kupiec, Andrzej Popiel... Obecnie nie ma stałego składu muzyków akompaniujących, ale występuje - w zależności od charakteru koncertu - z muzykami z Gdańska (Jacek Ronkiewicz, Wiesław Wódkiewicz, Olek Rzepczyński, Artur Jurek, Adam Przybyłowski) lub Krakowa (Robert Klepacz, Jarosław Miszczyk, Robert Cichoń, Janusz Witko).

W roku 2005 założył w Krakowie Scenę Balladową "Cafe Metafora" - rodzaj objazdowego teatru z balladami w roli głównej. Cafe Metafora przez dwa sezony występowała w ŚOK przy ul. Mikołajskiej, potem została przeniesiona do pubu Kuranty, gdzie występuje nadal - to przedsięwzięcie jest jednak ciągle jeszcze w budowie.
Za to inna inicjatywa Orkisza, festiwal Ballads of Europe w Niepołomicach rozwija się znakomicie. W trzeci weekend lipca 2010 r. odbędzie się jego 5. edycja.

Wydawnictwa:

płyty CD:

Ballady Kolędowe – 1999 – reedycja: Aptekarskie Betlejem – 2003
A wszystko te czarne oczy? Romanse, cz. 1 i 2 – 2000
Nie zginęła póki my... – 2001
Przechyły – 2001
Na miłość serce otworzę - ballady Bułata Okudżawy – 2002
Fale nadziei – 2002
Beczka pełna śpiewu – 2004
Ja i tak zabiorę Cię stąd – pieśni Włodzimierza Wysockiego – 2005
Ballady o miłości – 2005
Komentarz – 2006
Dno serca – pieśni leonarda Cohena – 2007
Nie zamykajcie proszę drzwi – pieśni Bułata Okudżawy – 2008
Oto jestem – autorskie pieśni religijne i psalmy Dawidowe z własną muzyką – 2008

kasety:

Piosenki Pawła Orkisza i grupy PASS – 1984
Komentarz – 1984
Nie zginęła póki my... – 1984
Ballady Kolędowe – 1989
Ballady o miłości – 1991
Cygańska miłość chwilę trwa – 1992
Piosenki i romanse cygańskie – 1992

Strona wykonawcy: http://www.orkisz.pl/

Piosenki związane z wykonawcą

TYP: a3
0 0
Komentarze
Fani wykonawcy
dodaj siebie
TYP: a2
Nadchodzące tawerniane imprezy
Szantowe miejsca