TYP: a1

North Cape

NORTH CAPE - to jeden z niewielu zespołów, który konsekwentnie i bez udziwnień wyraża swoją fascynację morskimi pieśniami a cappella. Wieloletni rozwój muzyczny grupy spowodował wytworzenie oryginalnego stylu i brzmienia opartego na klasycznej harmonii oraz poszanowania dla możliwości najdoskonalszego instrumentu jakim jest ludzki głos.

Zespół powstał w Pszczynie w połowie 1995 r. Na repertuar zespołu składają się tradycyjne szanty, pieśni morza i pieśni folkowe (wykonywane po polsku, angielsku, francusku, niderlandzku, suahili czy ukraińsku), a także własne utwory stylizowane na szanty. Zespół pracuje także nad coverami muzyki rozrywkowej wykonywanymi a cappella.

Po zawieszaniu działalności końcem 2007 r. zespół w odnowionym składzie reaktywował się w roku 2010, demonstrując publiczności nowe brzmienie. Nagrał także trzy premierowe utwory, które są zaczątkiem kolejnej płyty...

Od szesnastu już lat zespół NORTH CAPE pozostaje wierny zasadzie, że najszlachetniejszym instrumentem jest ludzki głos, dlatego mimo bogatego instrumentarium jakim dysponuje, wszystkie utwory wykonywane są wyłącznie w pięciogłosie bez wsparcia instrumentalnego.

Skład:

Michał Potrzebka - bas. Zawodowy kierowca, strażak ochotnik i bas w chórze Opery Bytomskiej. Najbardziej zakręcony ze wszystkich Capesów. Jeśli chodzi o ekscentrycznych bassmanów, to North Cape od samego początku istnienia jest ich katalizatorem.

Michał Bagniewski - baryton. Pomimo inżynierskiego wykształcenia, miłość do muzyki wzięła górę nad miłością do śrubek. Na co dzień śpiewa w chórze Opery Bytomskiej. Chodząca pozytywna energia.

Maciek Jureczko - głos prowadzący. Baryton. Dobry duch zespołu. Spiritus Movens reaktywacji zespołu. Aranżer i tekściarz. Swą przygodę z szantą rozpoczynał w zespole Leje Na Pokład, którego był współzałożycielem. Zawodowo związany z branżą farmaceutyczną.

Łukasz Malcharek - tenor. Współzałożyciel zespołu North Cape. Z zamiłowania gadżeciarz, z wykształcenia historyk, parający się zawodowo handlem w szeroko pojętej branży wodociągowej.

Paweł Malcharek - tenor. Miłośnik górnych brzmień, dobrego piwa i niekończących się remontów. Informatyk w jednym z dużych komercyjnych banków. Jest chodzącym zaprzeczeniem stereotypu informatyka.

Wydawnictwa:

1999 - NORTH CAPE - Szanty i Pieśni Morza Acappella,
2002 - Port Pieśni Pracy - płyta składanka,
2002 - NORTH CAPE i IAN WOODS - Pieśni Spod Żagli,
2007 - Zobaczyć Morze - płyta składanka,
2011 - NORTH CAPE - płyta w trakcie nagrywania …

Występy telewizyjne:

2003 - Bezludna Wyspa - TVP2 - program Niny Terentiew,
2003 - Telewizyjny koncert z okazji 650-lecia Olsztyna- TVP2.

Sukcesy artystyczne i nagrody:

„Sari '96” Żory - wyróżnienie,
„Tratwa '96” Katowice - Nagroda Rady Miasta Katowic,
„Minishanties '97” Stalowa Wola - I miejsce,
„Bezan '97” Tarnów - Nagroda Główna,
„Nagroda Burmistrza Pszczyny 2002”,
„Kubryk 2007” Łódź - Nagroda Publiczności,
„Kubryk 2011” Łódź - Nagroda Publiczności.

Strona zespołu: www.northcape.com.pl

Piosenki związane z wykonawcą

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

TYP: a3
0 0
Komentarze
Fani wykonawcy
dodaj siebie
TYP: a2
Nadchodzące tawerniane imprezy
stycznia
24
2020
stycznia
25
2020
lutego
14
2020
Dodaj imprezę
Szantowe miejsca